FAQ - Pytania ogólne o oczyszczacze powietrza

Jeżeli masz pytanie dotyczące zakupów lub sklepu to zapraszamy do strony - Przewodnik zakupów na homespot.pl 

Jeżeli nie to zapraszamy do zgłębiania wiedzy na temat oczyszczaczy powietrza i ich działania!

1. Czy warto inwestować w oczyszczacz powietrza?

      Dobry oczyszczacz powietrza usuwa zanieczyszczenia, których wdychanie może doprowadzić do rozwoju poważnych schorzeń, łącznie z chorobami nowotworowymi. Pochłania m.in. substancje obecne w smogu, które zwiększają ryzyko udarów, zawałów, a w przypadku kobiet ciężarnych mogą przyczynić się do poronienia lub niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Oczyszczacz eliminuje także obecne w powietrzu alergeny, a w rezultacie zmniejsza dolegliwości alergiczne i astmatyczne. Zakup oczyszczacza powietrza stanowi zatem znakomitą inwestycję w zdrowie własne i swoich najbliższych.

      2. Jak działają oczyszczacze powietrza?

        Oczyszczacz powietrza jest wyposażony w wentylator zasysający powietrze do środka urządzenia oraz w system filtrujący złożony z filtrów odpowiedzialnych za usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Podczas przepływu przez filtry powietrze zostaje oczyszczone, a następnie jest z powrotem wydmuchiwane poza urządzenie.

        3. Jakich zanieczyszczeń możemy się pozbyć dzięki oczyszczaczowi powietrza?

          W zależności od rodzaju wykorzystywanych filtrów oczyszczacz powietrza może usuwać:

          • pyły zawieszone PM2.5, PM10 – stanowią jeden z głównych składników smogu, składają się z cząsteczek o średnicy nawet kilkadziesiąt razy mniejszej od średnicy włosa,
          • lotne związki organiczne –  należą do nich węglowodory aromatyczne wytwarzane w procesie spalania oraz substancje obecne w materiałach wykończeniowych i środkach czystości, np. benzen, toluen lub aceton,
          • związki siarki (SOx) i azotu (NOx) – wytwarzane głównie przez silniki samochodowe,
          • brzydkie zapachy – np. dym papierosowy i zapachy kuchenne,
          • alergeny roślinne i zwierzęce – unoszące się w powietrzu pyłki roślinne i sierść,
          • kurz domowy,
          • bakterie i wirusy.

          4. Jak dobrać model oczyszczacza do mieszkania? Gdzie umieścić urządzenie?

          Podczas wyboru oczyszczacza powietrza do mieszkania należy skoncentrować się na urządzeniach wyposażonych w filtry węglowe i HEPA, które skutecznie usuwają z powietrza najgroźniejsze zanieczyszczenia. Ważne jest również to, aby wydajność oczyszczacza była dostosowana do powierzchni pomieszczenia, w którym sprzęt będzie pracować (jedno urządzenie skutecznie oczyści jeden pokój, o czym przeczytasz więcej w punkcie 7). Optymalny stosunek to minimum 80 m³/h wydajności na każde 10 m² powierzchni. Oczyszczacz powinien zostać ustawiony w miejscu, gdzie będzie mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza. Odstęp między urządzeniem a ścianą musi wynosić przynajmniej 20 cm. 

          5. Jak często wymieniać filtry? Jak dbać o filtry?

            Przewidywaną żywotność filtrów określa producent oczyszczacza powietrza. Dokładna wytrzymałość uzależniona jest od stopnia zanieczyszczenia powietrza oraz od czasu i intensywności pracy urządzenia, dlatego może się okazać, że filtry trzeba będzie wymienić wcześniej. O ich zużyciu świadczy przede wszystkim spadek efektywności oczyszczania. Filtry należy oczyszczać wyłącznie wtedy, gdy taka informacja została zamieszczona w instrukcji obsługi oczyszczacza, postępując zgodnie ze wszystkimi wskazówkami producenta.

            6. Czy oczyszczacz powietrza powinien być włączony przez 24 godziny na dobę?

              Aby utrzymać bardzo dobrą jakość powietrza, oczyszczacz powinien pracować przez całą dobę. Najlepiej, jeśli urządzenie działa w trybie automatycznym, ponieważ w przypadku niskiego poziomu zanieczyszczeń samodzielnie obniża intensywność filtracji, co zapobiega nadmiernemu zużywaniu energii.

              7. Ile sztuk oczyszczaczy powietrza potrzebuję? Czy lepiej mieć jeden o większej wydajności, czy dwa o mniejszej wydajności?

                Bariery utrudniające swobodny przepływ powietrza sprawiają, że nawet najwydajniejsze urządzenie może nie poradzić sobie z oczyszczeniem całego mieszkania. Najlepszy efekt uzyskasz poprzez wyposażenie w oddzielny oczyszczacz powietrza każdego pomieszczenia. Z punktu widzenia dokładności oczyszczania oraz ekonomii optymalnym rozwiązaniem jest zakup osobnego oczyszczacza do każdej sypialni i jednego do salonu.

                8. Czy oczyszczacze usuwają alergeny?

                Filtry HEPA obecne w większości oczyszczaczy powietrza są w stanie usuwać alergeny wziewne, takie jak pyłki roślinne, sierść, roztocza kurzu czy pleśń. Należy jednak pamiętać, że oczyszczacz pochłonie wyłącznie zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, a nie te zalegające na meblach, podłodze lub innych powierzchniach.

                9. Czy jonizacja powietrza jest bezpieczna?

                  Jonizatory wykorzystywane w oczyszczaczach powietrza są w pełni bezpieczne. Obawy dotyczące ich stosowania dotyczą emisji ozonu, która jest efektem ubocznym pracy jonizatorów ostrzowych. Należy jednak pamiętać, iż urządzenia wykorzystujące jonizację zostają dopuszczone do sprzedaży na terenie UE dopiero po przejściu wnikliwych badań, które potwierdzają, że ilość wytwarzanego przez nie ozonu jest znikoma, a więc całkowicie niegroźna.

                  Obecnie wielu producentów zastępuje jonizatorami ostrzowe plazmowymi, ale jest to spowodowane faktem, iż te drugie emitują jony o większej trwałości, a nie zagrożeniem związanym z tradycyjną metodą jonizacji.

                  10. Jakie poziomy zanieczyszczeń są uznawane za szkodliwe dla zdrowia?

                    Na terenie UE dopuszczalny średniodobowy poziom stężenia pyłu zawieszonego wynosi:

                    • 50 µg/m³ dla pyłu PM10,
                    • 25 µg/m³ dla pyłu PM2.5.

                    Według WHO normy te nie powinny być przekroczone przez więcej niż 35 dni w roku. Warto zauważyć, iż normy amerykańskie są bardziej restrykcyjne pod względem pyłu PM2.5, którego akceptowalne stężenie w USA wynosi 12 µg/m3.

                    W przypadku innych szkodliwych substancji dopuszczalny poziom wynosi:

                    • 125 µg/m³ dla SO2 (stężenie średniodobowe, może zostać przekroczone przez najwyżej 3 dni w roku),
                    • 200 µg/m³ dla NO2 (stężenie jednogodzinne, nie może być przekroczone więcej niż 18 razy w roku),
                    • 5 µg/m³ dla benzenu (wartość śródroczna).

                    11. Czy wszystkie oczyszczacze usuwają smog i alergeny?

                      Rodzaj zanieczyszczeń usuwanych przez oczyszczacz powietrza uzależniony jest od typu obecnych w nim filtrów. Najwyższą skuteczność w eliminacji smogu wykazują oczyszczacze wyposażone w filtr HEPA oraz filtr węglowy, które razem zapewniają dokładność bliską 100%. Pierwszy z tych filtrów jest jednocześnie skuteczny w walce z alergenami wziewnymi.

                      12. Co jest bardziej niebezpieczne: PM2.5, czy PM10?

                      Pył PM10 składa się z cząsteczek o średnicy mniejszej niż 10 μm (mikrometrów), natomiast w przypadku pyłu PM2.5 maksymalna średnica cząsteczki jest czterokrotnie mniejsza. Zarówno PM10, jak i PM2.5 są na tyle małe, że przedostają się do górnych dróg oddechowych. Cząsteczki PM2.5 przenikają do krwioobiegu, co zapewnia im dostęp do wszystkich narządów wewnętrznych. Jeszcze łatwiej dociera do nich pył PM1.0, składający się z cząsteczek o średnicy poniżej 1 μm. To właśnie on stanowi największe zagrożenie, jednak należy zaznaczyć, że wszystkie trzy rodzaje pyłu zawieszonego są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

                      13. Jak głośne są oczyszczacze? Czy można to porównać do jakiegoś innego urządzenia?

                        Poziom hałasu towarzyszącego pracy oczyszczacza powietrza jest różny, w zależności od wybranego modelu. Większość urządzeń pracuje w kilku trybach, a głośność wzrasta wraz ze zwiększeniem intensywności filtracji. W ocenie hałaśliwości poszczególnych oczyszczaczy oraz ich trybów pomoże porównanie z poniższymi dźwiękami:

                        • oddech – 10 dB,
                        • szept – 20 dB,
                        • tykanie zegara – 30 dB,
                        • niezbyt głośna rozmowa – 40 dB,
                        • szum w biurach – 50 dB,
                        • odkurzacz – 60-70 dB,
                        • klakson – 80 dB.
                        do góry
                        Sklep jest w trybie podglądu
                        Pokaż pełną wersję strony
                        Sklep internetowy Shoper Premium