Filtr HEPA do klimatyzatora Fersk Vind 2 WiFi

Filtr HEPA AllergyProtect - filtr do klimatyzatora Fersk Vind 2 WiFi

Filtr HEPA AllergyProtect - filtr do klimatyzatora Fersk Vind 2 WiFi
Filtr HEPA AllergyProtect - filtr do klimatyzatora Fersk Vind 2 WiFi


Przeznaczenie: klimatyzatory Ferk serii Vind 2
Zatrzymuje: alergeny, dym papierosowy, smog, kurz, wirusy i bakterie
Klasa ochrony: HEPA E10

Cena: 99,00 zł
szt.

Filtry HEPA do oczyszczaczy powietrza

Najważniejszym elementem każdego oczyszczacza są filtry, ponieważ to właśnie one odpowiadają za wyłapywanie z powietrza przepływającego przez urządzenie szkodliwych zanieczyszczeń. Niektóre rodzaje filtrów – w tym węglowe i HEPA – mają ograniczoną pojemność, dlatego po pewnym czasie muszą zostać zastąpione nowymi, aby urządzenie mogło nadal efektywnie oczyszczać powietrze. Zużyte elementy zawsze należy wymieniać na oryginalne filtry producenta, rekomendowane dla konkretnego modelu oczyszczacza.

Historia filtra HEPA, obecnego w większości produkowanych obecnie oczyszczaczy powietrza, sięga czasów II wojny światowej. High Efficiency Particulate Air (wysokosprawny filtr cząsteczek stałych) został opracowany przez NASA, a jego pierwotnym zadaniem było zapewnienie ochrony przed drobinkami pyłu radioaktywnego. Z biegiem czasu technologia HEPA znalazła zastosowanie w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz w odkurzaczach i oczyszczaczach powietrza.

W przeszłości filtry HEPA wykonywane były z kilku warstw spiekanego szkła, natomiast obecnie materiał ten często zastępowany jest polipropylenem. W każdej warstwie filtra znajdują się pory o wielkości 0,3 µm, które umożliwiają przepływ powietrza. Technologia HEPA służy do usuwania pyłów zawieszonych, alergenów roślinnych i zwierzęcych, kurzu, zarodników pleśni oraz większych wirusów i bakterii.

Klasyfikacja i żywotność filtrów HEPA

Z powodu średnicy otworów to właśnie cząsteczki o rozmiarze 0,3 µm są dla filtra HEPA najtrudniejsze do wyeliminowania i to na podstawie skuteczności ich filtracji opracowana została klasyfikacja filtrów HEPA. W oczyszczaczach powietrza wykorzystywane są głównie filtry HEPA klas E11, E12 i H13, a rzadziej E10 lub H14. W filtry klasy H13 wyposażona została między większość oczyszczaczy powietrza marki Sharp.

Skuteczność filtrów poszczególnych klas wynosi:

  • EPA 10 – 85%,
  • EPA 11 – 95%,
  • EPA 12 – 99,5%,
  • HEPA 13 – 99,95%,
  • HEPA 14 – 99,995%.

Przewidywaną żywotność filtra HEPA określa producent, jednak w przypadku użytkowania oczyszczacza w miejscu o wysokim stężeniu zanieczyszczeń, konieczność jego wymiany może nastąpić wcześniej. O zapchaniu filtra najczęściej świadczy spadek efektywności oczyszczania. Wytrzymałość filtra uzależniona jest od jego powierzchni chłonnej, a także od wydajności oczyszczacza oraz czasu i intensywności jego pracy.

FIltry węglowe do oczyszczaczy powietrza

Filtry węglowe zbudowane są z odpowiednio granulowanego węgla aktywnego, powstałego na skutek obróbki termicznej bez dostępu tlenu substancji organicznych o wysokiej zawartości węgla. Materiał ten zamknięty jest w obudowie zapewniającej równomierne rozłożenie granulek na powierzchni filtra. Węgiel aktywny charakteryzuje się wysokim stosunkiem powierzchni chłonnej do masy, co jest wynikiem jego porowatej struktury.

Filtr węglowy pochłania zanieczyszczenia gazowe, takie jak:

  • lotne związki organiczne (LZO), np. formaldehyd i ksyleny,
  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), w tym benzoapiren,
  • brzydkie zapachy.

Niekiedy do węgla aktywnego dodaje się inne substancje, w celu poszerzenia możliwości filtra. Oczyszczacze powietrza Sharp serii KC-G posiadają filtry węglowe z dodatkiem żelu krzemionkowego, który zapewnia jeszcze dokładniejsze usuwanie gazowych zanieczyszczeń nieorganicznych, a więc m.in. tlenków azotu i siarki, natomiast oczyszczacze powietrza LIFAAir zawierają filtr węglowy z zeolitem, wyłapującym z powietrza metale ciężkie.

Wytrzymałość filtra węglowego

Żywotność filtra węglowego również uzależniona jest od stanu powietrza, wydajności oczyszczacza i czasu jego pracy oraz od powierzchni chłonnej samego filtra, a dokładniej od ilości zawartego w nim węgla. Pod tym względem wyróżniają się przede wszystkim oczyszczacze powietrza LIFAair. Model LIFAAir LA502 ma w sobie aż 3,5 kg węgla aktywnego, a oczyszczacz LA352 – 1 kg.

Zintegrowane filtry do oczyszczaczy powietrza (HEPA + węgiel aktywny)

Nie wszystkie oczyszczacze powietrza posiadają oddzielnie filtry HEPA i węglowe. Zdarza się, że filtr HEPA połączony jest z warstwą węgla aktywnego, co oznacza, że te dwa elementy tworzą jedną, nierozerwalną strukturę. Takie filtry zazwyczaj są tańsze, ale mają mniej węgla, co oznacza niższy CADR dla zanieczyszczeń gazowych oraz szybsze zapychanie filtra. W zintegrowany filtr wyposażony jest między innymi oczyszczacz powietrza Sharp KC-930EUW.

Zestaw filtrów (HEPA + węglowy)

Niektórzy producenci nie łączą filtrów węglowych i HEPA w jeden element, ale sprzedają je w zestawie. Zdarza się, że jest to wariant alternatywny dla oddzielnych filtrów, do wyboru którego zachęca niższa cena. W przypadku innych oczyszczaczy powietrza filtry dostępne są wyłącznie w zestawie i nie da się kupić ich oddzielnie. Możliwość zakupu zarówno osobnych filtrów, jak i zestawu, zapewniają firmy Klarta i Electrolux, natomiast wyłącznie zestawy oferuje marka Xiaomi.

Filtry do nawilżaczy

Nawilżacze powietrza oraz oczyszczacze wyposażone w funkcję nawilżania zazwyczaj posiadają także tak zwany filtr nawilżacza. Jego zadaniem jest eliminacja zanieczyszczeń obecnych w wodzie. Żywotność i zasady dotyczące ewentualnego czyszczenia filtra nawilżacza zawsze określa producent urządzenia. Regularna wymiana tego elementu nawilżacza jest bardzo ważna dla zachowania higieny jego pracy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl