Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem - Najlepsze modele w 2025
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem usuwa zanieczyszczenia, a jednocześnie podnosi poziom nawilżenia. Rozwiązuje zatem dwa częste problemy związane z jakością powietrza. Świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na dwa oddzielne urządzenia, ale nie tylko.

899,00 zł
Cena regularna:
1 399,00 zł

899,00 zł
Cena regularna:
1 399,00 zł
Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to urządzenie, które umożliwia rozwiązanie jednocześnie dwóch częstych problemów z jakością powietrza – zanieczyszczenia i przesuszenia.
Aby taki sprzęt dobrze spełniał swoją funkcję, powinien wyróżniać się przede wszystkim wysoką wydajnością oczyszczania i nawilżania oraz obecnością filtrów skutecznych w usuwaniu różnych rodzajów zanieczyszczeń.
Jak działają oczyszczacze powietrza z nawilżaczem?
W oczyszczaczu powietrza z nawilżaczem znajdują się technologie odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń oraz za podnoszenie wilgotności. Te pierwsze to zazwyczaj filtry – przede wszystkim HEPA i węglowy. Natomiast najpopularniejszą i naszym zdaniem najlepszą technologią nawilżania w takich urządzeniach jest ewaporacja.
Działanie oczyszczacza powietrza z nawilżaczem jest bardzo proste i można je przedstawić w kilku punktach.
- Wentylator powoduje pobranie brudnego i suchego powietrza z otoczenia.
- Powietrze zostaje skierowane do systemu filtrującego, który zatrzymuje zanieczyszczenia. To, co dokładnie zostanie usunięte, uzależnione jest od rodzaju filtrów.
- Oczyszczone powietrze przepływa przez filtr nawilżający, w wyniku czego zostaje nawilżone.
- Do otoczenia powraca powietrze wilgotne i wolne od zanieczyszczeń.
Zdarza się, że urządzenie ma jeszcze dodatkowe technologie, np. jonizację, która generuje jony wspomagające proces oczyszczania powietrza albo filtr wodny z jonami srebra, który zapobiega rozwojowi mikroorganizmów w wodzie.
Kiedy warto kupić?
Zakup oczyszczacza powietrza z nawilżaczem to dobre rozwiązanie dla osób, które:
- mają problem zarówno z niską wilgotnością, jak i z zanieczyszczeniem powietrza,
- nie mogą pozwolić sobie na dwa oddzielne urządzenia, ze względu na małą powierzchnię pomieszczenia docelowego,
- chcą ograniczyć ilość sprzętu z innych powodów.
Prawidłowo dobrane oczyszczacze z nawilżaczem znakomicie spełniają obie swoje funkcje, umożliwiając utrzymanie czystego i dobrze nawilżonego powietrza.
Jak wybrać dobry oczyszczacz z nawilżaczem?
Podczas wyboru oczyszczacza powietrza z nawilżaczem należy wziąć pod uwagę te same parametry, które są ważne podczas zakupu oddzielnych urządzeń. Są to przede wszystkim:
- Wielkość pomieszczenia docelowego
Wydajność oczyszczania oraz wydajność nawilżania powinny być do niej dostosowane. Zazwyczaj producenci prezentują sugerowany maksymalny metraż pomieszczenia, w którym sprawdzą się ich urządzenia.
- Rodzaj zanieczyszczeń, które mają być usuwane
Większość urządzeń wyposażonych jest w filtr HEPA, węglowy i wstępny. Filtr HEPA wychwytuje pyły zawieszone, czyli podstawowe składniki smogu, a także alergeny wziewne, bakterie i wirusy. Filtr węglowy pochłania szkodliwe gazy i neutralizuje brzydkie zapachy. Filtr wstępny wyłapuje największe zanieczyszczenia, takie jak kurz i sierść.
Oznacza to, że na smog potrzeba przede wszystkim filtra HEPA i węglowego, natomiast przy alergii wystarczy filtr HEPA, wspierany przez filtr wstępny. Ten ostatni pełni funkcję pomocniczą, podobnie jak dodatkowe technologie obecne w wielu urządzeniach, np. jonizacja.
- Głośność pracy
Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem to urządzenia, z których należy korzystać przez całą dobę. Z tego powodu warto wybrać sprzęt, który nie będzie zakłócał snu. Wiele zależy tutaj od indywidualnej wrażliwości na hałasy, ale głośność poniżej 30 dB nie powinna stanowić problemu w sypialni.
- Komfort obsługi
Wpływa na nią m.in. obecność trybów automatycznych, wskaźników wilgotności oraz sposób sterowania urządzeniem.
- Koszty użytkowania
Koszty użytkowania oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem uzależnione są od cen i żywotności filtrów wymiennych oraz od zużycia prądu.