Najlepsze, domowe klimatyzatory przenośne
Klimatyzator przenośny ochłodzi każde pomieszczenie, także to, w którym nie można zamontować klimatyzacji typu split. Jego zaletą jest mobilność oraz łatwość eksploatacji.
Dla przenośnych klimatyzatorów przyjmuje się, że na każde 10 m² potrzebne jest minimum 1 kW mocy chłodniczej. Zapotrzebowanie na moc rośnie wraz z nasłonecznieniem, liczbą osób i pracujących sprzętów elektronicznych.
Oferujemy urządzenia chłodnicze wyłącznie renomowanych marek:
✔ Darmowa wysyłka w 24 godziny
✔ Pełna gwarancja producenta (autoryzowany sprzedawca)
✔ Gwarancja satysfakcji - ocena sklepu na Ceneo to 5.0
Klimatyzatory domowe – poradnik kupującego
Klimatyzator przenośny to alternatywa dla tradycyjnej klimatyzacji domowej typu split, ponieważ jego użytkowanie jest możliwe niemal w każdym pomieszczeniu i nie wymaga uzyskiwania żadnych zezwoleń. Przed zakupem takiego urządzenia należy jednak upewnić się, że moc chłodnicza wybranego klimatyzatora domowego jest dobrze dopasowana do pomieszczenia, w którym będzie pracować i urządzenie oferuje pożądane funkcje.
Jak działa klimatyzator przenośny?
Klimatyzatory przenośne działają bardzo podobnie do stacjonarnych. Główna różnica polega na tym, że klimatyzator monoblokowy ma oba wymienniki ciepła w jednej obudowie, podczas gdy w klimatyzatorze split znajdują się one w dwóch oddzielnych jednostkach.
Każdy klimatyzator przenośny wyposażony jest w rurę, którą gorące powietrze odpływa poza budynek (urządzenia bez niej to klimatyzery). Jej montaż nie wymaga wiercenia żadnych dziur, ponieważ jeden koniec wystarczy wysunąć przez uchylone okno. Oczywiście, należy zadbać, aby nie napływało przez nie gorące powietrze. Pomoże w tym specjalna uszczelka do klimatyzatorów przenośnych.
Klimatyzacja przenośna nie wymaga uzyskiwania żadnych zezwoleń, które bywają konieczne w przypadku klimatyzacji stacjonarnej. Dzięki temu można ją wykorzystać niemal wszędzie. Łatwy i szybki montaż oraz brak potrzeby przeglądów technicznych sprawiają, że po zakupie urządzenia nie trzeba korzystać z usług fachowców.
Najważniejsze parametry klimatyzatorów domowych
Moc chłodnicza
Moc chłodnicza nie bez powodu uznawana jest za główny wyznacznik możliwości klimatyzatora domowego. To od niej bowiem zależy, w jak dużym pomieszczeniu sprawdzi się wybrane urządzenie. Parametr ten może być wyrażony w kilowatogodzinach (kW) lub BTU (brytyjskiej jednostce ciepła – british thermal unit).
Dokładne zapotrzebowanie na moc chłodzącą uzależnione jest nie tylko od powierzchni pokoju, ponieważ istotną rolę odgrywają także czynniki wpływające na stopień nagrzewania się pomieszczenia. W lokalach usytuowanych na poddaszu lub w budynkach o słabej izolacji cieplnej na 1 m³ powinna przypadać znacznie większa moc chłodnicza niż w pokojach mieszczących się w dobrze izolowanych obiektach i w zacienionej okolicy. W przypadku pomieszczeń o przeciętnych zyskach ciepła i wysokości 2,7 m optymalna moc klimatyzatora domowego w zależności od powierzchni wynosi:
- do 20 m² – do 2,34 kW (do 8000 BTU),
- od 21 do 25 m² – od 2,34 do 2,93 kW (od 8000 do 10000 BTU),
- od 26 do 30 m² – od 2,93 do 3,35 kW (od 10000 do 12000 BTU),
- powyżej 30 m² – od 3,52 kW wzwyż (12000 BTU i więcej) .
Fersk Vind 2 WiFi HEPA - klimatyzator domowy idealny do 40 m²
Przepływ powietrza informuje o tempie chłodzenia powietrza, zatem warto skoncentrować się na urządzeniach, w których jest on wysoki. Dobre klimatyzatory domowe oferują przepływ powietrza powyżej 300 m³/h, a dzięki temu umożliwiają szybkie uzyskanie pożądanej temperatury.
Zakres temperatur
Nowoczesne klimatyzatory domowe pozwalają na ustawienie docelowej temperatury powietrza. Zakres minimalnej i maksymalnej możliwej do uzyskania temperatury zazwyczaj wynosi kilkanaście stopni C.
Czynnik chłodniczy
Czynnik chłodniczy to substancja niezbędna do prawidłowej pracy klimatyzatora, złożona z jednego lub kilku związków chemicznych. Najpopularniejszymi teraz czynnikami są:
- R410A – stanowi mieszaninę dwóch innych związków (R32 i R125), jego wprowadzenie miało na celu zastąpienie szkodliwego dla środowiska czynnika R22, ale R410 także nie jest pod tym względem doskonały, dlatego planowane jest wycofanie go z rynku do 2025 r.,
- R407C – powstaje na skutek połączenia trzech innych związków (R143A, R125 i R32) i także jest związkiem syntetycznym,
- R290 – to czysty propan, a więc substancja naturalna i ekologiczna.
Hałas
Głośność klimatyzatora domowego powinna być jak najniższa, ale jeśli idzie ona w parze z niską wydajnością, to lepiej wybrać trochę głośniejszy sprzęt. Niestety, wszystkie wysoce skuteczne klimatyzatory przenośne są stosunkowo głośne, z czym trzeba się liczyć, kupując takie urządzenie.
Sposób sterowania
Najczęściej przenośnym klimatyzatorem domowym można sterować poprzez pilota. Zdarza się, że jest on w wyposażony w wyświetlacz, na którym można sprawdzić np. aktualną temperaturę powietrza. W przypadku najtańszych modeli sterowanie bywa możliwe tylko poprzez panel dotykowy. Trzecią kategorię stanowią klimatyzatory przenośne z WiFi, których pracę można kontrolować za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Blaupunkt Moby Blue S 1111T - klimatyzator domowy z WiFi
Niezależne tryby pracy w klimatyzatorach pokojowych
Klimatyzator domowy można wykorzystywać nie tylko do chłodzenia powietrza, ponieważ większość urządzeń została wyposażona w przydatne tryby dodatkowe. Są nimi:
- Osuszanie powietrza – stanowi efekt uboczny procesu chłodzenia, jednak często stanowi niezależny tryb, z którego można korzystać bez zmiany temperatury. Możliwość odprowadzania wilgoci z powietrza jest bardzo przydatna w miejscach, gdzie występuje problem zbyt wysokiej wilgotności, skutkujący m.in. rozwojem chorobotwórczych pleśni i grzybów.
- Wentylacja – to tryb obecny w wielu klimatyzatorach powietrza. Umożliwia wprowadzenie w powietrza w ruch, czyli pracę podobną jak w przypadku wiatraka. Spada wówczas wyłącznie odczuwalna temperatura, natomiast rzeczywista pozostaje bez zmian.
- Ogrzewanie – tryb, który nie jest jedną z najczęściej spotykanych funkcji w klimatyzatorach przenośnych, ale bywa bardzo przydatny. Sprawdzi się szczególnie w przypadku słabo ocieplonych pomieszczeń albo w razie awarii ogrzewania. Urządzenia wyposażone w tę funkcję różnią się między sobą pod względem mocy grzewczej. Możliwość ogrzewania powietrza oferują m.in. klimatyzator Fersk Vind i Blaupunkt Moby Blue S 1111E – moc grzewcza pierwszego z nich wynosi 3,3 kW, a drugiego 2,9 kW.
- Oczyszczanie powietrza – to funkcja najrzadziej spotykana. Jest obecna m.in. w klimatyzatorze Fersk Vind 2 WiFi HEPA, w którym poza filtrem wstępnym znalazł się jeszcze filtr HEPA. Technologia HEPA oczyszcza powietrze z pyłów zawieszonych, alergenów, bakterii i wirusów.
Inne funkcje dodatkowe w klimatyzatorach przenośnych
Podczas wyboru klimatyzatora pokojowego warto zwrócić uwagę również na inne funkcje, które mogą wpływać na jakość pracy urządzenia albo komfort jego użytkowania. W klimatyzatorach możemy znaleźć:
- Funkcję swing – polega na automatycznej oscylacji lamelek nawiewu. Jej celem jest zapewnienie równomiernego rozprowadzania chłodnego powietrza.
- Timer – czyli programator czasu pracy. Warto zaznaczyć, iż niekiedy dostępne jest programowania zarówno momentu rozpoczęcia, jak i zakończenia pracy, a niekiedy tylko przerwania chłodzenia.
- Jonizację – pozwala nasycić powietrze jonami, dając uczucie jego odświeżenia (tę funkcję znajdziemy np. w klimatyzatorze Sharp CV-P10PR).
- Tryb sleep – w którym urządzenie pracuje ciszej, aby nie zakłócać snu. (Niestety oznacza to też niszą efektywność, dlatego przed uruchomieniem trybu snu warto schłodzić powietrze do optymalnej temperatury).
- Tryb automatyczny – polega na tym, że klimatyzator przenośny sam wybiera prędkość pracy, uwzględniając aktualną i docelową temperaturę powietrza.
- Funkcję odprowadzania skroplin – korzystnie wpływa na komfort obsługi. Skutkiem ubocznym pracy klimatyzatora jest odprowadzanie wody, która zbiera się w odpowiednim pojemniku. W niektórych klimatyzatorach woda samodzielnie odparowuje.
- Funkcję sygnalizacji zapełnienia zbiornika na skropliny – może być obecna także w klimatyzatorach z funkcją automatycznego odprowadzania skroplin. Wynika to z tego, że w przypadku dużej wilgotności objętość odprowadzanej wody bywa za duża w stosunku do tempa parowania. Funkcja ta sprawia, że nie trzeba samodzielnie kontrolować, czy pojemnik na skropliny nie wymaga opróżnienia.
Najczęściej zadawane pytania
- Jakie wymagania musi spełniać pomieszczenie, aby móc zamontować klimatyzację przenośną?
Są trzy warunki, które musi spełniać pomieszczenie, aby dało się zamontować w nim klimatyzator domowy:
- dostępność wolnego miejsca wystarczającego na ustawienie urządzenia,
- możliwość wyprowadzenia rury,
- możliwość podłączenia klimatyzatora do zasilania.
2. Czy z klimatyzatora przenośnego można korzystać bez żadnych zezwoleń?
Tak. Klimatyzator przenośny nie wymaga uzyskiwania żadnych zezwoleń, gdyż jego montaż jest możliwy bez ingerencji w strukturę budynku.
3. Czy istnieją klimatyzatory przenośne bez rury?
Nie. Urządzenia pozbawione rury nazywane są klimatyzatorami, jednak tak naprawdę są to klimatyzery, czyli klimatory. Czynnikiem chłodniczym jest w nich woda (często w postaci lodu). Efektywność klimatyzerów jest znacznie niższa niż klimatyzacji. W praktyce obniżają one tylko temperaturę odczuwalną, a nie rzeczywistą.
4. Czy klimatyzator przenośny wymaga przeglądów?
Nie. Klimatyzatora przenośnego nie trzeba poddawać przeglądom technicznym.
5. Czy w klimatyzatorze przenośnym trzeba uzupełniać czynnik chłodniczy?
Nie. W prawidłowo działającym klimatyzatorze nie dochodzi do uwalniania czynnika chłodniczego, tak więc nie ma potrzeby uzupełniania go.
6. Czy rurę klimatyzatora przenośnego można podłączyć do wentylacji?
Rurę odprowadzającą gorące powietrza można podłączyć do wentylacji tylko wtedy, gdy korzystamy z kanału indywidualnego. W przypadku kanałów wspólnych takie działania są zabronione.