Woda na oknach to problem występujący w wielu domach. Najczęściej można ją zaobserwować w łazience i kuchni, ale czasem także w innych pomieszczeniach. Czy trzeba się tym przejmować? Tak, ponieważ świadczy to o wilgoci, której utrzymywanie się przynosi szkodę dla domowników i samego budynku.
Przyczyna skraplania wody na oknach wewnątrz mieszkania
Za obecność wody na oknach odpowiadają:
- wilgoć w domu, czyli wysoka wilgotność względna,
- duża różnica pomiędzy temperaturami panującymi wewnątrz i na zewnątrz budynku,
- słaba wentylacja.
Skraplanie się wody świadczy o bardzo wysokim poziomie nawilżenia powietrza, a konkretnie o osiągnięciu punktu rosy. Aby to wyjaśnić, musimy przypomnieć, że zdolność powietrza do przyswajania wody wzrasta wraz ze wzrostem temperatury powietrza.
W ogrzewanym pomieszczeniu temperatura zwykle utrzymywana jest w granicach 18-22 st. C. W sezonie jesienno-zimowym na zewnątrz jest wówczas znacznie chłodniej.
Kiedy mocno nawilżone powietrze styka się z chłodną szybą, dochodzi do osadzania się pary wodnej i skraplania wody. To, w jakiej temperaturze tak się stanie, uzależnione jest od temperatury powietrza w pokoju i jego wilgotności, co prezentuje poniższa tabela.
Sposoby na wodę na oknach
Nie da się zapobiec występowaniu różnic między temperaturą w domu a tą na zewnątrz, ale możliwe jest pokonanie dwóch innych przyczyn wody na oknach.
Utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza
W celu wyeliminowania problemu skraplania wody na szybach należy przede wszystkim zadbać o prawidłową wilgotność. Mieści się ona w granicach 40-60%. Jeśli jest zbyt wysoka, to najskuteczniejszą pomoc zapewnią osuszacze powietrza.
Zadaniem osuszacza jest odprowadzanie nadmiaru wody, a w rezultacie obniżanie poziomu nawilżenia. W warunkach domowych bardzo dobrze sprawdzi się osuszacz kondensacyjny. Najlepiej wybrać urządzenie, którego wydajność na każde 10 m2 wyniesie przynajmniej 5 l/dobę.
Oczywiście warto również poznać i w miarę możliwości wyeliminować przyczynę zbyt wysokiej wilgotności powietrza w domu. Często są to błędy konstrukcyjne, ale czasami wilgoć stanowi skutek awarii sieci wodnej lub słabej wentylacji.
Zadbanie o dobrą wentylację
Z przedstawionej wcześniej tabeli wynika, że do skraplania się wody na oknach wewnątrz mieszkania dochodzi nawet przy zachowaniu prawidłowej wilgotności. Wystarczy, że różnica między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz jest znacząca. Aby zapobiec mokrym szybom, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji.
Wentylacja w domu powinna spełniać wymogi określone przez normę PN-83/B-03430 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania” wraz z jej nowelizacją PN-83/B-03430/Az3:2000 z dnia 8 lutego 2000 r.
Jednak poprawnie wykonana wentylacja nie oznacza prawidłowego działania na zawsze. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu kratek wentylacyjnych z nagromadzonego tam brudu i kurzu. Niedbałość w tym względzie prowadzi nie tylko do problemów z pracą wentylacji, ale i do rozwoju bakterii i pleśni.
Ponadto raz w roku warto wykonać przegląd wentylacji, szczególnie jeśli występują objawy wskazujące na jej niewłaściwe działanie.
Poza tym należy regularnie wietrzyć pomieszczenia i to bez względu na porę roku. Zimą wietrzenie powinno być krótkie, lecz intensywne, co oznacza otwarcie okna na całą szerokość na 5-10 minut.
Czy woda na szybach w domu to poważny problem?
Obecność wody na oknach sama w sobie jest problemem, ponieważ może doprowadzić do zniekształcenia drewnianych framug. Jednak większe zagrożenie stanowi przyczyna mokrych okien, czyli wilgoć.
Zbyt wysoka wilgotność powietrza prowadzi do rozwoju pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia i trudne do usunięcia. Ponadto powoduje inne kosztowne szkody, w tym odchodzenie farb i tapet od ścian oraz zniekształcenie powierzchni drewnianych.
Jeśli chodzi o zdrowie domowników, to wilgoć prowadzi m.in. do bólów mięśni i stawów oraz nasilenia objawów chorób reumatycznych.
Wody gromadzącej się na oknach nie należy zatem ignorować.
Źródła
- Jak radzić sobie z wilgocią na oknach?, domel.pl
- Skutki nadmiernej wilgotności powietrza – informacje dla najemców, cztbs.pl
- Wymagania normowe - budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, wentylacja.org.pl