Wilgoć w domu – co robić? 0
Wilgoć w domu – co robić?

Wilgotność powietrza w domu powinna mieścić się w zakresie 40-60%. Wyższa wartość oznacza przewilżenie, które przynosi złe skutki dla samego budynku i jego użytkowników. Wilgoć w domu stanowi zatem problem, który wymaga podjęcia właściwych działań.

Po czym poznać że w domu jest wilgoć?

O tym, że wilgotność w domu jest zbyt wysoka, świadczyć mogą:

  • Zaparowane okna – skraplanie się wody na szybie to pierwszy sygnał, że warto skontrolować poziom nawilżenia powietrza.
  • Łuszczenie się farby – duższe utrzymywanie się wilgoci sprawia, że wnika ona pod pokrycie ścian, powodując złuszczanie, a potem odpadanie farby oraz odklejanie się tapet. 
  • Pojawienie się pleśni – to jeden z najgorszych objawów zawilgocenia, ponieważ wyeliminowanie wykwitów pleśni bywa czasochłonne i kosztowne.

Jak walczyć z wilgocią w domu?

Eliminacja wilgoci to cel wymagający działania wielotorowego. Prawidłowy schemat obejmuje:

  • Przeciwdziałanie nasileniu problemu – czyli szybkie obniżenie wilgotności poprzez zastosowanie osuszacza powietrza.
  • Usunięcie przyczyny – określenie powodu pojawienia się wilgoci i pozbycie się go.
  • Naprawę powstałych szkód – np. oczyszczenie ścian z pleśni.

Osuszacz powietrza jako szybka pomoc 

W zawilgoconym domu nie powinno zabraknąć dobrego osuszacza powietrza, czyli urządzenia, które odprowadza z powietrza nadmiar wody. W warunkach domowych najlepiej sprawdzają się kondensacyjne osuszacze powietrza, który wykorzystują proces skraplania i zapewniają wysoką skuteczność w różnych warunkach.

Podczas wyboru osuszacza powietrza warto zwrócić uwagę na wydajność osuszania, która informuje o tym, ile wody sprzęt może usunąć w ciągu doby. Zazwyczaj dostosowuje się ją do powierzchni pomieszczenia. Na 10 m2 powinno przypadać minimum 5 l/dobę wydajności, ale przy dużym zawilgoceniu warto postawić na jeszcze mocniejsze urządzenia.

Osuszacz powietrza Fersk Torr 20

 

Przyczyny wilgoci w domu

Zawilgocenie budynku może mieć różna źródła. Oto najpopularniejsze z nich.

  • Nieszczelna sieć wodno-kanalizacyjna

Wszelkie nieszczelności i awarie sieci wodno-kanalizacyjnej mogą prowadzić do wycieków wodnych. To jedna z bardziej prawdopodobnych przyczyn wilgoci, jeżeli problem pojawił się nagle.

Pęknięta rura

  • Kondensacja połączona ze słabą wentylacją 

Wytwarzanie wilgoci to nieunikniony skutek uboczny użytkowania domu. Szacuje się, że czteroosobowa rodzina wytwarza jej dziennie 10-15 litrów podczas czynności takich jak gotowanie, kąpiel, pranie, a nawet oddychanie. 

Jeżeli wentylacja w domu jest zbyt słaba albo uszkodzona, to wilgoć ta nie zostaje usunięta, co prowadzi do przewilżenia powietrza.

  • Słaba izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Brak dobrej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów skutkuje przenikaniem wody gruntowej i opadowej.

  • Nieszczelne pokrycie dachowe

Nieszczelność dachu może być spowodowana błędami popełnionymi podczas montażu elementów pokrycia, naturalnym zużyciem materiału albo nieprawidłową eksploatacją, np. odśnieżaniem przy użyciu ostrych narzędzi.

Warto pamiętać, że nie zawsze miejsce przecieku znajduje się bezpośrednio nad zaciekami wody na suficie. 

  • Zatkaniem rur odprowadzających deszczówkę 

Brak odpowiedniej konserwacji może doprowadzić do zatkania rur odprowadzających wodę i zalewania murów deszczówką.

  • Mostki termiczne

Mostki termiczne to miejsca, w których dochodzi do utraty ciepła i skraplania pary wodnej. Najczęściej powstają tam, gdzie zastosowano zbyt słabą termoizolację.

Skutki zawilgocenia budynku

Pleśń na ścianie

Rozwój pleśni

Pleśń to jeden z najpoważniejszych skutków wilgoci w domu, zarówno ze względu na negatywny wpływ na zdrowie, jak i trudność z jej usunięciem. Za powstawanie wykwitów pleśniowych odpowiadają grzyby strzępkowe. Poza wilgocią rozwojowi pleśni sprzyja słaba wentylacja, wysoka temperatura (od 18°C) i słaby dopływ światła słonecznego.

Niszczenie ścian i powierzchni drewnianych

Pod wpływem wilgoci ze ścian odchodzą farby i tapety, co oznacza konieczność wykonania remontu. Ponadto zniszczeniu mogą ulec drewniane podłogi i meble. Wilgoć powoduje, że drewno ulega zniekształceniu, a dodatkowo może stać się miejscem rozwoju grzybów.

Powstałe uszkodzenia nie zawsze da się usunąć, co może oznaczać konieczność zakupienia nowych mebli albo wymiany parkietu.

Złe samopoczucie domowników

Zbyt wysoka wilgotność powietrza powoduje:

  • bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • nasilenie objawów chorób reumatycznych.

Sytuacja pogarsza się, kiedy na skutek wilgoci dojdzie do rozwoju pleśni. Krótka ekspozycja na nie może wywołać m.in. stany zapalne zatok, katar, wysypkę skórną, świszczący oddech. Przy długiej wzrasta ryzyko rozwoju chorób wątroby i nerek oraz nowotworów, a także problemów hormonalnych.

 

Źródła

  1. Wilgoć w domu - przyczyny, zapobieganie i likwidacja, budownictwob2b.pl
  2. Wilgoć i grzyb w domu – przyczyny i zapobieganie, izolmax.pl
  3. Przeciekanie dachu: przyczyny, lokalizacja, naprawa, kropsystem.eu
  4. Nieszczelność dachu - najczęstsze przyczyny, jak dokonac diagnozy oraz od czego zacząć naprawę?, dachtechnik-dach.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium