
Temperatura w pomieszczeniu biurowym ma wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników, a więc także na ich wydajność. Co więcej, nieprawidłowa może być przyczyną uzyskania przez pracodawcę kary finansowej. Sprawdź, jaka temperatura w pracy jest dobra, dlaczego należy o nią dbać i w jaki sposób to robić.
Temperatura w pomieszczeniu biurowym w przepisach BHP
Minimalną temperaturę w biurze regulują przepisy BHP. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, tam, gdzie wykonywane są prace biurowe, temperatura nie może być niższa niż 18 st. C.
Nie ma natomiast ogólnych zaleceń dotyczących maksymalnej dopuszczalnej temperatury w biurze. Wyjątek stanowią miejsca pracy osób małoletnich.
Jeżeli w biurze pracuje osoba niepełnoletnia, to zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2024 roku w sprawie warunków zatrudniania osób małoletnich w pomieszczeniach, temperatura nie może być wyższa niż 30 st. C.
Dlaczego temperatura w biurze nie może być zbyt wysoka?
Czy brak ogólnych przepisów oznacza, że latem pracodawca nie musi przejmować się temperaturą w pomieszczeniach biurowych, jeśli wszyscy pracownicy są pełnoletni? Nie do końca.
Pomijając kwestie zdrowotne, trzeba liczyć się z tym, że:
- Według Kodeksu pracy pracownik może odmówić wykonywania obowiązków, jeśli warunki w miejscu pracy stwarzają zagrożenie dla jego zdrowia lub życia. Pracodawca nie może obniżyć mu za to wynagrodzenia.
- Kiedy temperatura w biurze jest wyższa niż 28 st. C., pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom bezpłatne napoje chłodzące. Niedostosowanie się do tego obowiązku może skutkować otrzymaniem kary finansowej w wysokości od 1 do 30 tysięcy zł.
Temperatura w biurze optymalna dla pracowników
Groźba kary nie powinna być jedynym powodem skłaniającym pracodawcę do tego, aby dbać o optymalną temperaturę w pomieszczeniu biurowym. Ma ona istotny wpływ na zdrowie pracowników, czyli na ich wydajność, co przekłada się na działanie firmy.
Jaka temperatura jest odpowiednia dla zdrowia
Według WHO optymalna dla człowieka temperatura mieści się w granicach od 18 do 24°C. Zalecenia innych instytucji są zbliżone, zatem możemy przyjąć, że dla zdrowia pracowników warto utrzymywać mniej więcej taką temperaturę.
Wpływ wysokiej i niskiej temperatury na pracowników
Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura mają negatywny wpływ na wydajność i koncentrację. Nieprawidłowa temperatura obniża zatem tempo wykonywania obowiązków i zwiększa ryzyko popełniania przez pracowników błędów.
To nie wszystko, ponieważ mogą wystąpić także inne skutki zdrowotne, m.in.:
- problemy z krążeniem,
- spadek odporności,
- obniżenie lub wzrost ciśnienia krwi,
- zaostrzenie objawów schorzeń przewlekłych, w tym chorób kardiologicznych, astmy, artretyzmu.
Temperatura w pomieszczeniu biurowym latem i zimą
Czy temperatura w biurze latem powinna być inna niż zimą? I tak i nie. Jeśli chodzi o przepisy BHP, to nie ma w nich żadnych zapisów na temat związku pomiędzy temperaturą a porą roku. Co więcej, kiedy mowa o temperaturze optymalnej, zazwyczaj podaje się ogólne wartości, bez wskazania na sezon.
Precyzyjniejsze zalecenia przedstawił Instytut Medycyny Pracy. Według nich optymalna temperatura w pomieszczeniach biurowych wynosi:
- zimą – od 20 do 22,8°C,
- latem – od 23,9 do 26,7°C.
Warto bowiem pamiętać, że organizmowi człowieka nie sprzyjają nagłe zmiany temperatury. Ma to szczególne znaczenie latem. Wiele osób popełnia błąd i przesadza z klimatyzacją, kiedy na zewnątrz jest naprawdę gorąco. W efekcie wzrasta ryzyko infekcji, w tym anginy.
Temperatura w pomieszczeniu biurowym wyposażonym w klimatyzację nie powinna być niższa od tej na zewnątrz o więcej niż 7-8 stopni Celsjusza.
Jak dbać o zdrowie pracowników biura podczas upałów?
Kiedy temperatury w biurze są wysokie, warto zadbać o zdrowie pracowników. Pomogą w tym:
- Klimatyzacja – to najskuteczniejsza metoda ochrony przed upałem. Warto pamiętać, że jeśli nie ma możliwości zamontowania klimatyzatorów split, równie dobrze sprawdzą się klimatyzatory przenośne. W przypadku klimatyzatorów ściennych niezbędne są regularne przeglądy, które służą utrzymaniu sprawnego działania i czystości urządzeń.
- Zacienienie stanowisk pracy – służą do tego rolety, żaluzje i folie przeciwsłoneczne,
- Dostęp do wody – spożywanie dużej ilości płynów obniża ryzyko odwodnienia organizmu i udaru cieplnego. Należy pamiętać, że jeśli temperatura w pracy przekracza 28 st. C, pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom bezpłatne napoje chłodzące.
- Edukacja na temat przegrzania i udaru cieplnego – aby ograniczyć ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, szybko rozpoznawać objawy udaru u współpracownika i w razie potrzeby udzielić właściwej pomocy.
- Stosowanie wentylatorów – nie obniżają rzeczywistej temperatury, ale w przypadku braku klimatyzacji dają pewną ulgę.
Jak mierzyć temperaturę w biurze – praktyczne wskazówki
Warto wspomnieć, że pomiar temperatury powinien być wykonywany w miejscu oddalonym od źródeł ciepła, klimatyzatorów, okien i nawiewów. Dzięki temu będzie najbardziej miarodajny.
Termometr ścienny najlepiej zamontować na wysokości około 140-150 cm. Zapewni to najdokładniejsze wyniki oraz łatwy odczyt temperatury.
Podsumowanie – temperatura powietrza w pomieszczeniu biurowym jest ważna
Odpowiednia temperatura w biurze ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i wydajności pracowników. Przepisy BHP określają minimalną temperaturę na poziomie 18°C oraz obowiązek zapewnienia napojów chłodzących powyżej 28°C. Niedostosowanie się do tych zaleceń może skutkować otrzymaniem kary pieniężnej.
Warto też pamiętać, że pracownicy mają prawo odmówić wykonywania obowiązków, jeśli warunki w biurze stwarzają zagrożenie dla ich zdrowia. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie klimatyzacji i rolet oraz edukacja zdrowotna, szczególnie w temacie udaru cieplnego.
Źródła:
- Temperatura w miejscu pracy a bhp, bezpieczenstwo-bhp.pl
- M. Ważna, Jaka powinna być idealna temperatura w mieszkaniu? Eksperci podają konkrety, medonet.pl