Wilgotność powietrza w domu - jak o nią zadbać? 1
38.jpg

Prawidłowa wilgotność powietrza mieści się w zakresie 40-60%. Jeśli jest niższa, zalecamy zastosowanie nawilżacza powietrza. W przypadku problemów ze zbyt wysoką wilgotnością najlepsze rozwiązanie stanowi osuszacz powietrza. Sprawdź, jakie urządzenia zasługują na uwagę oraz co może być przyczyną i skutkiem nieprawidłowej wilgotności powietrza.

 

Spis treści:

 

 1. Jak podnieść wilgotność względną powietrza?
  1.1. Polecane nawilżacze powietrza
  1.2. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem
 2. Jak osuszyć powietrze?
 3. Wilgotność względna i bezwzględna
  3.1. Jak sprawdzić wilgotność względną powietrza?
 4. Dlaczego wilgotność bezwzględna jest ważna?
  4.1. Skutki niskiej wilgotności powietrza w domu
  4.2. Skutki zbyt wysokiej wilgotności powietrza w domu
 5. Przyczyny suchego powietrza
 6. Przyczyny zbyt wysokiej wilgotności względnej powietrza

 

1. Jak podnieść wilgotność względną powietrza?

Wiele osób stara się przeciwdziałać spadkowi wilgotności poprzez wykorzystanie metod domowych, z których część znana jest już od pokoleń. Szczególnie popularne zabiegi to wieszanie na grzejnikach mokrych ręczników albo ceramicznych pojemników wypełnionych wodą. 

Niestety, nie wszystkie z tych sposobów są skuteczne, a co więcej takie działania nie umożliwiają kontrolowania wilgotności powietrza. Norma może zatem nie zostać osiągnięta lub być przekroczona, co jak już wspomnieliśmy również oznacza poważne zagrożenie dla zdrowia. Zwolennicy tego typu metod powinni zatem zaopatrzyć się w dobry higrometr i regularnie sprawdzać efekty swoich działań.

W zachowaniu zalecanej wilgotności najlepszą pomoc zapewniają elektryczne nawilżacze powietrza, a zwłaszcza modele wyposażone w higrostat i urządzenia wykorzystujące technologię ewaporacji. Niektóre z nich, np. wiele urządzeń marki Sharp, łączy funkcje oczyszczacza i nawilżacza powietrza.


3.1. Polecane nawilżacze powietrza

Klarta Humea WiFi

Zobacz w sklepie: Klarta Humea WiFi

Nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi

Klarta Humea WiFi to nawilżacz ewaporacyjny, który łączy wysoką skuteczność działania z cichą pracą.

 • 539 zł
 • skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 44 m²
 • higrostat
 • sterowania smartfonem
 • lampka nocna
 • dostępność 2 wersji kolorystycznych

Klarta Humea WiFi to nawilżacz powietrza o wysokiej wydajności, który dzięki higrostatowi potrafi utrzymać wyznaczony poziom nawilżenia bez kontroli użytkownika. W urządzeniu znalazły się podświetlany panel i lampka nocna, której intensywność świecenia można regulować. 

Dodatkowe zalety nawilżacza Klarta Humea to cicha praca (minimalna głośność wynosi 24 db), możliwość sterowania smartfonem i dostępność w dwóch kolorach: białym i czarnym.


Xiaomi Smartmi Pure Evaporative

» Zobacz w sklepie: Xiaomi Smartmi Pure Evaporative

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative - nawilżacz powietrza

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative to nawilżacz ewaporacyjny, który skutecznie podnosi wilgotność i zapewnia łatwą obsługę.

 • 525 zł
 • skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 38 m²
 • higrostat
 • sterowania smartfonem
 • brak elementów wymiennych

Nawilżacz ewaporacyjny Xiaomi Smartmi to urządzenie o wysokiej wydajności, wyposażone w higrostat ułatwiający utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia

Sterowanie nim możliwe jest za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W Xiaomi Smartmi Pure Evaporative nie ma elementów wymiennych – obecne w nawilżaczu dyski wystarczy bowiem regularnie oczyszczać.


3.2. Oczyszczacze z nawilżaczem powietrza

Sharp KC-G50EUW / EUH

» Zobacz w sklepie: Sharp KC-G50EUW

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-G50

Sharp KC-G50EUW  to urządzenie, które świetnie sprawdza się w roli nawilżacza oraz oczyszczacza powietrza.

 • 2499
 • skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 38 m²
 • możliwość rozdzielenia procesów oczyszczani i nawilżania
 • dostępny w 2 wersjach kolorystycznych

Sharp KC-G50EUW może zarówno nawilżać, jak i oczyszczać powietrze, a oba te zadania wykonuje na najwyższym poziomie. Zanieczyszczenia usuwane są głównie przez filtr HEPA i filtr węglowy, których pracę wspierają jonizator Plasmacluster oraz filtr wstępny.

Urządzenie pracuje cicho (minimalna głośność to jedynie 19 dB) i samodzielnie dostosowuje wilgotność powietrza do aktualnych potrzeb. Ten sam oczyszczacz dostępny jest w drugiej wersji kolorystycznej, pod nazwą Sharp KC-G50EUH


Sharp KC-A40EUB / EUW

 

» Zobacz w sklepie: Sharp KC-A40EUB
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-A40-EUB


Sharp KC-A40EUB to oczyszczacz z nawilżaczem, który pochodzi ze starszej serii Sharp, ale sprawdza się w walce z zanieczyszczeniami i suchym powietrzem nie gorzej od nowszych urządzeń.

 • 1599 zł,
 • skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 26 m²,
 • możliwość rozdzielenia procesów oczyszczania i nawilżania
 • dostępność dwóch wersji kolorystycznych

Oczyszczacz Sharp KC-D40EUB z funkcją nawilżania wykorzystuje filtr wstępny, węglowy i HEPA oraz jonizator Plasmacluster, dlatego świetnie usuwa różne rodzaje zanieczyszczeń. Równie dobrze sprawdza się w roli nawilżacza powietrza. Urządzenie samodzielnie dostosowuje wilgotność do aktualnych potrzeb.

Dzięki bardzo cichej pracy (od 16 dB) doskonale pasuje do sypialni i pokojów dziecięcych. Można go nabyć również w drugiej wersji kolorystycznej, pod nazwą Sharp KC-A40EUW.

Oczyszczacze powietrza Sharp

 

Zobacz więcej modeli: oczyszczacze powietrza z nawilżaczem w sklepie. 

 

2. Jak osuszyć powietrze?

W redukcji poziomu nawilżenia powietrza najlepiej sprawdzają się osuszacze powietrza. Nie należy mylić osuszaczy z pochłaniaczami wilgoci, ponieważ te drugie mają znikomą skuteczność. W sprzedaży dostępne są głównie osuszacze kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Rekomendujemy wybór tych pierwszych ze względu na ich uniwersalność i dobrą relację między ceną a efektywnością.

2.1. Polecane osuszacze powietrza

Fersk Torr 30

Zobacz w sklepie: Fersk Torr 30

Osuszacz powietrza Fersk Torr 30

Fersk Torr 30 to osuszacz powietrza o wysokiej wydajności, wyposażony w filtr HEPA i jonizator

 • 1099 zł
 • skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 60 m²
 • higrostat i higrometr
 • możliwość sterowania smartfonem
 • filtr HEPA i jonizator
 • funkcja osuszania wewnętrznego

Osuszacz powietrza Fersk Torr 30 jest w stanie odprowadzić z powietrza do 30 litrów wody na dobę, dlatego świetnie sprawdzi się przy dużym przewilżeniu. Urządzenie ma zbiornik na wodę o pojemności 4 litrów i funkcję sygnalizacji zapełnienia pojemnika, ale dołączony wężyk pozwala na odprowadzanie wody do zewnętrznego odpływu.

Fersk Torr 30 wyróżnia się na tle konkurencji, ponieważ został wyposażony w filtr HEPA oraz jonizator. Urządzenie może zatem usuwać z powietrza alergeny oraz pyły zawieszone. Ważne zalety stanowią także możliwość sterowania osuszaczem poprzez aplikację mobilną oraz obecność higrostatu i higrometru.


 

Fersk Torr 20

Zobacz w sklepie: Fersk Torr 20

Osuszacz powietrza Fersk Torr 20

Fersk Torr 20 to "mniejszy brat" osuszacza powietrza Fersk Torr 20. Urządzenie wyposażone jest w filtr HEPA i jonizator.

 • 849 zł
 • skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 40 m²
 • higrostat i higrometr
 • możliwość sterowania smartfonem
 • filtr HEPA i jonizator
 • funkcja osuszania wewnętrznego

Osuszacz powietrza Fersk Torr 20 może usunąć z powietrza w ciągu doby do 20 litrów wody. Skropliny odprowadzane są do zbiornika o pojemności 4 litrów, a urządzenie sygnalizuje jego zapełnienie. Można też skorzystać z dołączonego wężyka i odprowadzać wodę w sposób ciągły do zewnętrznego odpływu.

W osuszaczu powietrza Fersk Torr 20 znalazły się filtr HEPA oraz jonizator. Pozwala to na oczyszczanie powietrza z alergenów i pyłków roślinnych. Sterowanie jest możliwe poprzez aplikację. Nie zabrakło tu take higrometru i higrostatu.


 

Vaco VC3504

Zobacz w sklepie: Vaco VC3504

Osuszacz powietrza Vaco VC3504

Vaco VC3504 to osuszacz powietrza, który wyróżnia się znakomitą wydajnosćią.

 • 1249 zł
 • skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 60 m²
 • higrostat i higrometr
 • timer włączenia i wyłączenia

Osuszacz powietrza Vaco VC3504 może odprowadzić z powietrza do 35 litrów wody co czyni go wysoce skutecznym w dużych pomieszczeniach.

W urządzeniu znalazł się zbiornik na wodę o pojemności 4 litrów. Osuszacz sygnalizuje jego zapełnienie. Ponadto dołączony wężyk umożliwia odprowadzanie wody na zewnątrz.

W osuszaczu Vaco VC3504 nie zabrakło higrostatu i higrometru. Znalazł się tutaj również timer włączenia i wyłącznie. Sterowanie odbywa się poprzez panel dotykowy.


 

 

3. Wilgotność względna i bezwzględna

Na początek warto poznać różnicę pomiędzy dwoma pojęciami opisującymi poziom nawilżenia powietrza, czyli wilgotnością bezwzględną i względną.

 • Wilgotność bezwzględna wyrażana jest w g/m³ i oznacza ilość wody rozpuszczonej w 1 m³ powietrza. 
 • Wilgotność względna przedstawiana jest w procentach i informuje o stosunku ilości wody zawartej w powietrzu do maksymalnej ilości, jaka mogłaby się w nim znaleźć, biorąc pod uwagę aktualną temperaturę. Nasycenie powietrza parą wodną powinno mieścić się w zakresie od 40 do 60%.

Między wilgotnością bezwzględną i względną istnieje zatem ścisły związek. Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej wody można w nim rozpuścić, co oznacza, że taka sama wilgotność bezwzględna przy 18°C oznacza wyższą wilgotność względną niż w temperaturze 22°C. 

Dla przykładu, aby utrzymać wilgotność względną na poziomie 50% w 18°C wystarczy, aby wilgotność bezwzględna wynosiła 7,66 g/m³. Kiedy podwyższymy temperaturę do 22°C, na każdy 1 m³ musi przypadać już 9,68 g wody.

To właśnie dlatego z problem przesuszenia powietrza często borykamy się w sezonie grzewczym. Powietrze napływające z zewnątrz nagrzewa się, lecz ilość zawartej w nim wody pozostaje tak sama. Poza budynkiem była wystarczająca do zachowania wilgotności na poziomie 40-60%, lecz w środku już nie.

Jako ciekawostkę można dodać, iż temperatura, do której powietrze musiałoby się ochłodzić, aby zawarta w nim ilość wody dała wilgotność względną 100%, to tak zwany punkt rosy.

 

3.1. Jak sprawdzić wilgotność względną powietrza?

Monitorowanie wilgotności powietrza urządzenia nazywane wilgotnościomierzami lub higrometrami. Najprostsze mierniki można kupić za mniej niż 20 zł. Bardziej zaawansowane i droższe higrometry zapewniają więcej możliwości, ponieważ pozwalają na przykład na monitorowanie wilgotności bezwzględnej, temperatury powietrza, a nawet punktu rosy.

Higrometr wbudowany jest w wiele elektrycznych nawilżaczy powietrza, aby umożliwić użytkownikowi stałą obserwację poziomu nawilżenia. Wilgotność mierzą między innymi oczyszczacz z nawilżaczem Sharp KC-F32EUW albo Sharp KC-D40EUB

4. Dlaczego wilgotność bezwzględna jest ważna?

4.1. Skutki niskiej wilgotności powietrza w domu

Grafika prezentująca skutki przesuszenia powietrza

Zachowanie optymalnej wilgotności powietrza jest ważne przede wszystkim ze względu na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. Zbyt suche powietrze wywołuje dolegliwości takie jak drapanie w gardle, suchy kaszel i podrażnienie oczu oraz negatywnie wpływa na kondycję skóry. 

Konsekwencję zbyt niskiej wilgotności powietrza stanowi również wyższa podatność na choroby wirusowe i bakteryjne. Ma to związek m.in. z zaburzeniem pracy rzęsek obecnych w układzie oddechowych, których zadaniem jest oczyszczanie wdychanego powietrza.

Rośliny umieszczone w pomieszczeniu o suchym powietrzu także chorują. Ich liście stają się brązowe, a z czasem zwijają się lub opadają. Dochodzi do wzrostu podatności na ataki pasożytów. Ponadto można zaobserwować pogorszenie wyglądu drewnianych elementów wyposażenia. Meble i drewniane podłogi tracą blask i zaczynają się rozsychać.

4.2. Skutki zbyt wysokiej wilgotności powietrza w domu

Grafika przedstawiająca skutki zbyt wysokiej wilgotności powietrza w domu

Przewilżenie powietrza prowadzi do bólów głowy, mięśni i stawów. Wzrasta podatność na choroby reumatyczne, a u osób już na nie cierpiących objawy nasilają się. Latem wysoka wilgotność sprawia, że powietrze wydaje się jeszcze bardziej gorące. 

Ponadto nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które obniżają odporność i zaburzają pracę układu oddechowego, a w skrajnych przypadkach prowadzą do uszkodzenia nerek i wątroby.

5. Przyczyny suchego powietrza

Do spadku poziomu nawilżenia powietrza dochodzi głównie:

 • w wyniku ogrzewania pomieszczeń – jak już wspomnieliśmy, powietrze napływające z zewnątrz zostaje nagrzane, lecz objętość zawartej w nim wody nie zmienia się, co skutkuje niską wilgotnością względną,
 • z powodu stosowania klimatyzacji – skutkiem ubocznym pracy klimatyzatora jest odprowadzanie z powietrza wody,
 • podczas susz – mała ilość opadów atmosferycznych prowadzi od niskiej wilgotności powietrza na zewnątrz, a w rezultacie także wewnątrz budynków.

6. Przyczyny zbyt wysokiej wilgotności względnej powietrza

Problem przewilżenia powietrza może być skutkiem:

 • suszenia w domu prania,
 • niesprawnej wentylacji,
 • wadliwej izolacji przewwilgociowej fundamentów,
 • niedrożnością rur odprowadzających wodę deszczową,
 • awarii sieci wodno-kanalizacyjnej.

 


Kasia Jankowska - Ekspert sklepu Homespot, który zna każdy sekret oczyszczaczy powietrza. Chętnie dzieli się wiedzą o poprawie jakości powietrza w domu. Z jej porad skorzystało już blisko 5000 klientów naszego sklepu.

 

Komentarze do wpisu (1)

30 kwietnia 2024

Mam taką jedną wątpliwość. Zbyt suche powietrze szkodzi, wiadomo. A czy posiadając nawilżacz w domu może stać się tak, że powietrze będzie zbyt mocno nawilżone i pójdzie to w drugą stronę, co raczej też nie jest korzystne?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium