Wilgotność powietrza w domu - jak o nią zadbać?
38.jpg

Jednym z najważniejszych parametrów powietrza – obok jego temperatury i czystości – jest wilgotność, czyli poziom nawilżenia. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie nawilżenie może wywoływać dolegliwości zdrowotne, a także niekorzystnie wpływać na stan wielu elementów domowego wyposażenia. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jaką wilgotność powinno mieć powietrze i w jaki sposób ją kontrolować.

Spis treści:

1. Wilgotność względna i bezwzględna
2. Dlaczego wilgotność bezwzględna jest ważna?
    Co grozi, gdy wody jest za dużo lub za mało?

3. Jak utrzymać prawidłową wilgotność powietrza?
4. Polecane nawilżacze powietrza
5. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem
6. Jak kontrolować wilgotność względną powietrza?
7.
Przyczyny suchego powietrza

1. Wilgotność względna i bezwzględna

Na początek warto poznać różnicę pomiędzy dwoma pojęciami opisującymi poziom nawilżenia powietrza, czyli wilgotnością bezwzględną i względną.

 • Wilgotność bezwzględna wyrażana jest w g/m³ i oznacza ilość wody rozpuszczonej w 1 m³ powietrza. 
 • Wilgotność względna przedstawiana jest w procentach i informuje o stosunku ilości wody zawartej w powietrzu do maksymalnej ilości, jaka mogłaby się w nim znaleźć, biorąc pod uwagę aktualną temperaturę. Nasycenie powietrza parą wodną powinno mieścić się w zakresie od 40 do 60%.

Między wilgotnością bezwzględną i względną istnieje zatem ścisły związek. Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej wody można w nim rozpuścić, co oznacza, że taka sama wilgotność bezwzględna przy 18°C oznacza wyższą wilgotność względną niż w temperaturze 22°C. 

Dla przykładu, aby utrzymać wilgotność względną na poziomie 50% w 18°C wystarczy, aby wilgotność bezwzględna wynosiła 7,66 g/m³. Kiedy podwyższymy temperaturę do 22°C, na każdy 1 m³ musi przypadać już 9,68 g wody.

To właśnie dlatego z problem przesuszenia powietrza często borykamy się w sezonie grzewczym. Powietrze napływające z zewnątrz nagrzewa się, lecz ilość zawartej w nim wody pozostaje tak sama. Poza budynkiem była wystarczająca do zachowania wilgotności na poziomie 40-60%, lecz w środku już nie.

Jako ciekawostkę można dodać, iż temperatura, do której powietrze musiałoby się ochłodzić, aby zawarta w nim ilość wody dała wilgotność względną 100%, to tak zwany punkt rosy.


2. Dlaczego wilgotność bezwzględna jest ważna? Co grozi, gdy wody jest za dużo lub za mało?

Zachowanie optymalnej wilgotności powietrza jest ważne przede wszystkim ze względu na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. Zbyt suche powietrze wywołuje dolegliwości takie jak drapanie w gardle, suchy kaszel i podrażnienie oczu oraz negatywnie wpływa na kondycję skóry. Przewilżenie powietrza prowadzi natomiast do bólów głowy, uczucia zimna, a czasami także chorób górnych dróg oddechowych. 

Ponadto nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które obniżają odporność i zaburzają pracę układu oddechowego, a w skrajnych przypadkach prowadzą do uszkodzenia nerek i wątroby. Zbyt niska z kolei skutkuje rozsychaniem powierzchni drewnianych, takich jak parkiet czy meble.

3. Jak utrzymać prawidłową wilgotność powietrza?

Wiele osób stara się przeciwdziałać spadkowi wilgotności poprzez wykorzystanie metod domowych, z których część znana jest już od pokoleń. Szczególnie popularne zabiegi to wieszanie na grzejnikach mokrych ręczników albo ceramicznych pojemników wypełnionych wodą. 

Niestety, nie wszystkie z tych sposobów są skuteczne, a co więcej takie działania nie umożliwiają kontrolowania wilgotności powietrza. Norma może zatem nie zostać osiągnięta lub być przekroczona, co jak już wspomnieliśmy również oznacza poważne zagrożenie dla zdrowia. Zwolennicy tego typu metod powinni zatem zaopatrzyć się w dobry higrometr i regularnie sprawdzać efekty swoich działań.

W zachowaniu zalecanej wilgotności najlepszą pomoc zapewniają elektryczne nawilżacze powietrza, a zwłaszcza modele wyposażone w higrostat i urządzenia wykorzystujące technologię ewaporacji. Niektóre z nich, np. wiele urządzeń marki Sharp, łączy funkcje oczyszczacza i nawilżacza powietrza.


4. Nawilżacze powietrza

Klarta Humea WiFi

»  Zobacz w sklepie: Klarta Humea WiFi

Nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi

Klarta Humea WiFi to nawilżacz ewaporacyjny, który łączy wysoką skuteczność działania z cichą pracą.

 • 539 zł
 • skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 44 m²
 • higrostat
 • sterowania smartfonem
 • lampka nocna
 • dostępność 2 wersji kolorystycznych

Klarta Humea WiFi to nawilżacz powietrza o wysokiej wydajności, który dzięki higrostatowi potrafi utrzymać wyznaczony poziom nawilżenia bez kontroli użytkownika. W urządzeniu znalazły się podświetlany panel i lampka nocna, której intensywność świecenia można regulować. 

Dodatkowe zalety nawilżacza Klarta Humea to cicha praca (minimalna głośność wynosi 24 db), możliwość sterowania smartfonem i dostępność w dwóch kolorach: białym i czarnym.


Xiaomi Smartmi Pure Evaporative

» Zobacz w sklepie: Xiaomi Smartmi Pure Evaporative

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative - nawilżacz powietrza

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative to nawilżacz ewaporacyjny, który skutecznie podnosi wilgotność i zapewnia łatwą obsługę.

 • 525 zł
 • skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 38 m²
 • higrostat
 • sterowania smartfonem
 • brak elementów wymiennych

Nawilżacz ewaporacyjny Xiaomi Smartmi to urządzenie o wysokiej wydajności, wyposażone w higrostat ułatwiający utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia

Sterowanie nim możliwe jest za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W Xiaomi Smartmi Pure Evaporative nie ma elementów wymiennych – obecne w nawilżaczu dyski wystarczy bowiem regularnie oczyszczać.


5. Oczyszczacze z nawilżaczem powietrza

Sharp KC-G50EUW / EUH

» Zobacz w sklepie: Sharp KC-G50EUW

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-G50

Sharp KC-G50EUW  to urządzenie, które świetnie sprawdza się w roli nawilżacza oraz oczyszczacza powietrza.

 • 2499
 • skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 38 m²
 • możliwość rozdzielenia procesów oczyszczani i nawilżania
 • dostępny w 2 wersjach kolorystycznych

Sharp KC-G50EUW może zarówno nawilżać, jak i oczyszczać powietrze, a oba te zadania wykonuje na najwyższym poziomie. Zanieczyszczenia usuwane są głównie przez filtr HEPA i filtr węglowy, których pracę wspierają jonizator Plasmacluster oraz filtr wstępny.

Urządzenie pracuje cicho (minimalna głośność to jedynie 19 dB) i samodzielnie dostosowuje wilgotność powietrza do aktualnych potrzeb. Ten sam oczyszczacz dostępny jest w drugiej wersji kolorystycznej, pod nazwą Sharp KC-G50EUH


Sharp KC-A40EUB / EUW

» Zobacz w sklepie: Sharp KC-A40EUB
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-A40-EUB


Sharp KC-A40EUB to oczyszczacz z nawilżaczem, który pochodzi ze starszej serii Sharp, ale sprawdza się w walce z zanieczyszczeniami i suchym powietrzem nie gorzej od nowszych urządzeń.

 • 1599 zł,
 • skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 26 m²,
 • możliwość rozdzielenia procesów oczyszczania i nawilżania
 • dostępność dwóch wersji kolorystycznych

Oczyszczacz Sharp KC-D40EUB z funkcją nawilżania wykorzystuje filtr wstępny, węglowy i HEPA oraz jonizator Plasmacluster, dlatego świetnie usuwa różne rodzaje zanieczyszczeń. Równie dobrze sprawdza się w roli nawilżacza powietrza. Urządzenie samodzielnie dostosowuje wilgotność do aktualnych potrzeb.

Dzięki bardzo cichej pracy (od 16 dB) doskonale pasuje do sypialni i pokojów dziecięcych. Można go nabyć również w drugiej wersji kolorystycznej, pod nazwą Sharp KC-A40EUW.

Oczyszczacze powietrza Sharp

Zobacz więcej modeli: oczyszczacze powietrza z nawilżaczem w sklepie.

6. Jak kontrolować wilgotność względną powietrza?

Na co dzień wystarczy kontrolować wilgotność względną powietrza, co umożliwiają urządzenia nazywane wilgotnościomierzami lub higrometrami. Najprostsze mierniki można kupić za mniej niż 20 zł. Bardziej zaawansowane i droższe higrometry zapewniają więcej możliwości, ponieważ pozwalają na przykład na monitorowanie wilgotności bezwzględnej, temperatury powietrza, a nawet punktu rosy.

Higrometr wbudowany jest w wiele elektrycznych nawilżaczy powietrza, aby umożliwić użytkownikowi stałą obserwację poziomu nawilżenia. Wilgotność mierzą między innymi oczyszczacz z nawilżaczem Sharp KC-F32EUW albo Sharp KC-D40EUB.


7. Przyczyny suchego powietrza

Do spadku poziomu nawilżenia powietrza dochodzi głównie:

 • w wyniku ogrzewania pomieszczeń – jak już wspomnieliśmy, powietrze napływające z zewnątrz zostaje nagrzane, lecz objętość zawartej w nim wody nie zmienia się, co skutkuje niską wilgotnością względną,
 • z powodu stosowania klimatyzacji – skutkiem ubocznym pracy klimatyzatora jest odprowadzanie z powietrza wody,
 • podczas susz – mała ilość opadów atmosferycznych prowadzi od niskiej wilgotności powietrza na zewnątrz, a w rezultacie także wewnątrz budynków.


Kasia Jankowska - Ekspert sklepu Homespot, który zna każdy sekret oczyszczaczy powietrza. Chętnie dzieli się wiedzą o poprawie jakości powietrza w domu. Z jej porad skorzystało już blisko 5000 klientów naszego sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl