Osuszacz powietrza z jonizatorem – czy to połączenie ma sens? 0
Osuszacz powietrza z jonizatorem. Jaki wybrać?

Jonizacja nie przyczynia się do spadku wilgotności powietrza, jednak na rynku można spotkać osuszacze powietrza z jonizatorem. Pojawia się zatem pytanie, czy takie połączenie ma sens. Tak, ale pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, jak wybrać osuszacz z funkcją jonizacji, aby urządzenie w pełni realizowało swoje zadania.

Co daje jonizacja w osuszaczu powietrza?

Jonizator w osuszaczu powietrza ma sprawić, że poza obniżaniem wilgotności urządzenie będzie jednocześnie usuwać z powietrza zanieczyszczenia. Aby ocenić jego skuteczność rozpoczniemy od szybkiego przypomnienia działania jonizatora. Generuje jony ujemne (jonizator ostrzowy) albo ujemne i dodatnie (jonizator plazmowy), w celu ułatwienia usuwania z powietrza zanieczyszczeń oraz zapewnienia równowagi pomiędzy jonami ujemnymi i dodatnimi.

Jony łączą się z zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu i sprawiają, że zyskują one ładunek elektryczny. W rezultacie opadają na podłogę albo osiadają na innych powierzchniach obecnych w pobliżu, w tym meblach i ścianach. Sukces jest tutaj zatem połowiczny. Aby doszło do zatrzymania zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia, w osuszaczu powinien znajdować się jeszcze odpowiedni filtr.

Filtr HEPA – sposób na pełne wykorzystanie zalet jonizacji

Osuszacz powietrza Fersk Torr 30 z jonizatorem oraz filtrem HEPA  filtrem wstępnym

Osuszacz powietrza Fersk Torr 30 z jonizatorem oraz filtrem HEPA i filtrem wstępnym

Wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi pleśni i namnażaniu roztoczy, dlatego filtr obecny w osuszaczu powinien zatrzymywać m.in. takie zanieczyszczenia. Bardzo dobrze radzi sobie z nimi technologia HEPA, którą wykorzystuje się również do wychwytywania pyłów zawieszonych (podstawowego składnika smogu), pyłków roślinnych, bakterii i wirusów oraz sierści.

Osuszacz wymusza obieg powietrza, w celu odebrania z powietrza wody. Jeśli znajduje się w nim filtr HEPA, to poza spadkiem wilgotności dochodzi do zatrzymania obecnych w powietrzu zanieczyszczeń. Jonizator pomaga w tym procesie, ponieważ naładowane elektrycznie zanieczyszczenia są łatwiejsze do wychwycenia.

Przepływ powietrza – klucz do efektywnego oczyszczania

Na skuteczność usuwania zanieczyszczeń przez osuszacz powietrza z jonizatorem i filtrem HEPA wpływa tempo przepływu powietrza. Jest ono wyrażane w m3/h. Przepływ powietrza to parametr, którego używa się także do wyrażenia wydajności oczyszczaczy powietrza, chociaż bardziej precyzyjny jest CADR. Przepływ informuje o objętości powietrza, które przepływa przez urządzenie bez filtrów, natomiast CADR wskazuje na objętość dostarczonego w ciągu godziny czystego powietrza. 

W osuszaczach powietrza funkcja oczyszczania – o ile w ogóle jest – stanowi wyłącznie dodatek, tak więc trudno znaleźć urządzenie, którego przepływ powietrza dorównywałby wydajności oczyszczaczy przeznaczonych do większych pomieszczeń. Do mocniejszych pod tym względem urządzeń należą Fersk Torr 20 i Fersk Torr 30, których przepływ powietrza wynosi 230 m3/h. W małym i średnim pomieszczeniu taka cyrkulacja powietrza jest wystarczająca do tego, aby poza osuszaniem możliwe było oczyszczanie powietrza.

Po pierwsze skuteczne osuszanie, czyli cechy dobrego osuszacza powietrza

Nie można zapominać, że głównym zadaniem osuszacza powietrza z jonizatorem pozostaje zapobieganie zbyt wysokiej wilgotności, dlatego zakup takiego urządzenia to dobra decyzja tylko wtedy, gdy wybrany sprzęt spełnia pewne wymagania. Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia wydajność osuszania, czyli ilość wody, którą urządzenie jest w stanie odprowadzić z powietrza w ciągu doby. 

Dobry osuszacz powietrza powinien być wyposażony w higrometr i higrostat. Ten pierwszy to miernik wilgotności, tak więc umożliwia monitorowanie poziomu nawilżenia powietrza. Drugi służy do utrzymywania wyznaczonej wilgotności, czyli pracy w trybie automatycznym.

Dość istotną rolę odgrywa również pojemność zbiornika na wodę, gdyż zbyt mały będzie oznaczać potrzebę częstego opróżniania, zwłaszcza przy dużych problemach z wilgotnością. Urządzenie powinno sygnalizować zapełnienie zbiornika.

Z funkcji dodatkowych na uwagę zasługuje np. możliwość zdalnego sterowania.


Chcesz wiedzieć więcej o jonizacji? Przeczytaj artykuł: Jonizacja powietrza - kompendium wiedzy

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium