Oczyszczacze powietrza z jonizatorem 2
46.jpg

 

Jonizacja powietrza ma potwierdzony wpływ na zdrowie i samopoczucie, obniżając ciśnienie tętnicze, przyczyniając się do poprawy koncentracji, ostrości widzenia czy zmniejszenia liczby zanieczyszczeń w otoczeniu. Jak działa oczyszczacz powietrza z jonizatorem? Jakie problemy rozwiązuje? Czy warto kupić takie urządzenie?

Spis treści

 1. Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – najważniejsze cechy 
 2. Jakie problemy rozwiązuje oczyszczacz powietrza z jonizatorem? 
  2.1 Wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie 
  2.2 Pomaga neutralizować zanieczyszczenia 
 3. Dla kogo przeznaczony jest oczyszczacz powietrza z jonizatorem? 
 4. Jaki oczyszczacz powietrza z jonizatorem wybrać?
  4.1 Oczyszczacz powietrza z jonizatorem do 30 m2 
  4.2 Oczyszczacz powietrza z jonizatorem do 60 m2 
 5. Na czym polega jonizacja powietrza?
  5.1 Jonizacja w przyrodzie
  5.2 Jonizacja powietrza w technologii Plasmacluster 
 6. Czy warto kupić oczyszczacz powietrza z jonizacją? 

1. Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – najważniejsze cechy

Oczyszczacz powietrza z jonizacją to rozwiązanie coraz częściej stosowane wśród producentów. Do najważniejszych z nich należą oczyszczacze powietrza Sharp, Winix, Ideal czy rodzima Klarta. Zastosowana technologia jonizacji nie wpływa jednak na atrakcyjną cenę urządzeń.

 • Usuwa do 99,995% zanieczyszczeń
 • Generowane jony pomagają neutralizować groźne zanieczyszczenia: alergeny, pyły zawieszone, wirusy, bakterie
 • Jonizacja jest również skuteczna w neutralizowaniu szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów, które normalnie osadzałyby się na ścianach i tkaninach.
 • Przywraca równowagę jonową, wpływając pozytywnie na koncentrację i samopoczucie
 • Przynosi orzeźwienie i ułatwia oddychanie
 • Poprawia nawilżenie i kondycję skóry

2. W czym mi pomoże oczyszczacz powietrza z jonizatorem?

Obecność jonów ujemnych przekłada się pozytywnie na zdolność koncentracji, energię witalną czy kondycję skóry. Jonizator w oczyszczaczach powietrza pomaga również neutralizować szkodliwe cząsteczki substancji smogowych, pyłków roślin, roztoczy, grzybów, pleśni, a nawet bakterii i wirusów.

2.1 Wpłynie pozytywnie na zdrowie i samopoczucie

Komfort snu – rześkie, zjonizowane powietrze ułatwia zasypianie i pozwala obudzić się rano bez uczucia przemęczenia

 

Koncentracja i efektywność – usuwając nadmiar cząstek dodatnich z otoczenia, jonizacja sprzyja koncentracji i efektywności podczas pracy czy nauki

 

Nawilżenie i kondycja skóry – Badanie przeprowadzone wśród 13 kobiet w wieku 20 – 65 lat miało na celu zbadać wpływ jonizacji powietrza na nawilżenie skóry. Każda z uczestniczek przebywała w dwóch pokojach – włączoną jonizacją Plasmacluster oraz bez jonizacji powietrza. Po pobycie w pomieszczeniu z włączoną jonizacją o gęstości 25000 jonów/cm3 stwierdzono u kobiet poprawę nawilżenia skóry o ok. 6%.

 

Złagodzenie objawów alergicznych – badania naukowców z 2012 roku opublikowane na łamach Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine potwierdzają skuteczność jonizatorów powietrza w powstrzymywaniu dwóch najpopularniejszych gatunków roztoczy kurzy domowego. Warto jednak zauważyć, że skuteczność tych urządzeń jest większa w przypadku cząsteczek dryfujących w powietrzu, aniżeli tych, które np. osiadły już w materacu.

2.2 Pomoże zneutralizować zanieczyszczenia

Redukcja ilości pyłów zawieszonych oraz alergenów – generowane jony ujemne przyczepiają się do naładowanych dodatnio cząstek zanieczyszczeń (pyły zawieszone, roztocza, grzyby, pleśnie), sprawiając, że stają się one ciężkie opadają na powierzchnie, np. podłóg, ścian czy mebli. Dzięki temu są następnie łatwiejsze do wchłonięcia przez odkurzacz czy oczyszczacz powietrza.

Neutralizacja wirusów oraz bakterii – naukowcy potwierdzają również skuteczność jonizacji w usuwaniu niektórych odmian wirusów i bakterii. Przykładowo w 2015 szwedzcy badacze udowodnili, że jonizacja powietrza przyczyniła się do dezaktywacji ok. 97% cząsteczek wirusów H1N1 (świńska grypa).

Usuwanie szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów – Jonizatory powietrza są również skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń w formie gazowej, zanim te osiądą na ścianach czy tkaninach.

3. Kto powinien wybrać oczyszczacz powietrza z jonizatorem?

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem to dobre rozwiązanie dla alergików i astmatyków, osób o obniżonej odporności, ludzi narażonych na co dzień na zanieczyszczenia powietrza czy przebywających w pomieszczeniach z dużą ilością elektroniki.

Oczyszczacz powietrza sprawdzi się m.in. w:

 • Pokoju dziennym
 • Sypialni
 • Pokoju dziecka
 • Biurach
 • Pomieszczeniach z dużą ilością elektroniki
 • Gabinetach usługowych
 • Przychodniach
 • Szkołach i przedszkolach

Oczyszczacze powietrza z jonizacją sprawdzą się zarówno w przestrzeni domowej, jak i publicznej. Koncentracja jonów ujemnych w budynkach jest bowiem na bardzo niskim poziomie, wahając się od 40 do 100 na cm3. Najniższe liczby jonów obserwuje się w pomieszczeniach z dużą ilością elektroniki, dlatego też oczyszczacz powietrza z jonizatorem będzie dobrym zakupem do biura czy np. gabinetu kosmetycznego.

Dla porównania, oczyszczacze powietrza Sharp z technologią jonizacji Plasmacluster i modułem High Density potrafią generować od 7000 do 25000 tzw. „ciężkich jonów”/cm3. Poniższa tabelka przedstawia czas, w jakim oczyszczacze powietrza z technologią Plasmacluster są w stanie zneutralizować poszczególne zanieczyszczenia (w zależności od oferowanego modułu High Density).

4. Jaki oczyszczacz powietrza z jonizatorem wybrać?

W zależności od powierzchni, jaką dysponujemy, należy zwrócić uwagę na wydajność oczyszczania sprzętu. 

4.1 Oczyszczacz powietrza z jonizatorem do 30 

 1. Klarta Forste 3
 2. Sharp KC-G40EUH / KC-G40EUW
 3. Sharp FP-J40EUW
 4. Winix Tower Q

Klarta Forste 3

» Zobacz w sklepie: Klarta Forste 3

 

Klarta Forste 3 to polska propozycja oczyszczacza powietrza z jonizacją. 

 • 749 zł
 • oczyszczacz można polecić do sypialni, pokoju dzieci czy większych pomieszczeń do 40 m²,
 • cicha praca i tanie koszty eksploatacji to atuty tego oczyszczacza powietrza,
 • 3 lata gwarancji,


Klarta Forste 3 wyróżnia się świetnym stosunkiem wydajności do ceny. Jest przy tym ciche, generując jedynie 24 dB w trybie nocnym. Model jest łatwy w obsłudze, dostępny w 5 kolorach (czarny, biały, złoty, srebrny i różowy) i posiada bardzo wydajny jonizator. 

Co ważne, oczyszczacze powietrza Klarta chwalone są za bezkompromisowe podejście do zanieczyszczeń – tryb automatyczny skorelowany jest z restrykcyjnymi normami WHO. Co to oznacza w praktyce? Dzięki temu, że oczyszczacz ma dokładne czujniki laserowe, szybko reaguje na zmiany jakości powietrza, a już najmniejsze zanieczyszczenie na poziomie 6 µg/m³ pyłu PM2.5 powoduje, że Klarta Forste 3 przechodzi w szybszy tryb pracy.

To jeden z najlepszych modeli oczyszczaczy powietrza pod względem precyzyjnego trybu automatycznego.


Sharp KC-G40EUW / EUH

» Zobacz w sklepie: Sharp KC-G40EUW

 


Oczyszczacze powietrza Sharp należą do najbardziej znanych urządzeń z jonizacją. Dodatkowo wyposażone zostały w nawilżacz powietrza. Oczyszczacz powietrza występuje w 2 wariantach kolorystycznych - Sharp KC-G40EUW (kolor biały), Sharp KC-G40EUH (kolor czarny).

 • 2499 zł,
 • oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizacją Plasmacluster,
 • cicha praca i wydajność do 28 m² ,
 • wydajny nawilżacz powietrza pozwala na 6h pracy bez dolewania wody,

 

Technologia Plasmacluster wyróżnia się zaś trwałością generowanych jonów. Seria urządzeń KC (KC-A, KC-D i KC-G) to oczyszczacze powietrza 2w1, z funkcją nawilżania, co jest świetnym rozwiązaniem, np. dla alergików.

Sharp KC-G40EUW oferuje również bogactwo funkcji i czujników, charakterystyczne dla serii KC-G. Są to m.in. antyalergiczny tryb Pollen (przeciwpyłkowy), Ion Shower (intensywna jonizacja) czy Advanced Auto (uruchomienie intensywnej jonizacji w razie zbyt wysokiej wilgotności, co ma zapobiec rozwojowi pleśni). 

Nowością jest też tryb Plasmacluster Spot, który usuwa bakterie, wirusy czy brzydkie zapachów z przedmiotów za pomocą punktowej jonizacji. Ułatwia to dodatkowy nawiew z regulowanym kątem nadmuchu.

 

Sharp KC-G40EUW

Sharp FP-J40EUW

» Zobacz w sklepie: Sharp FP-J40EUW

Sharp FP-J40EUW to przedstawiciel nowej serii urządzeń w gamie producenta. Sharp FP-J40EUW oferuje oczyszczanie powietrza i wzmocniony jonizator Generator High Density 7000.
 • 1399 zł,
 • idealny do 30 m²
 • jonizacja Plasmacluster - opatentowana technologia generowaniu jonów dodatnich i ujemnych,
 • tryb Clean Ion Shower - uwalnianie dużej ilości jonów na żądanie.
Zaprezentowany w 2020 roku model nie posiada nawilżacza powietrza. Wyróżnia się za to na tle konkurencji wysoką kulturą pracy

Sprzęt przy maksymalnej wydajności 240 m3/h pobiera tylko 23 W prądu. Jest przy tym wyjątkowo cichy, generując jedynie 45 dB (w trybie cichym jest to niesłyszalne 15 dB). 

Z funkcji znanych z innych modeli oczyszczaczy Sharp znajdziemy Ion Shower, w którym przez 10 minut urządzenie intensywnie jonizuje otoczenie czy ustawienie wylotu powietrza pod odpowiednim kątem (20°), dzięki czemu udaje się osiągnąć tzw. Efekt Coandy.


Winix Tower Q

» Zobacz w sklepie: Winix Tower Q

Winix Tower Q to oczyszczacz powietrza z jonizacją PlasmaWave. 

 • 1199 zł,
 • skuteczny do 40 m²,
 • jonizator PlasmaWawe,
 • filtr 360° równomiernie rozprowadza powietrze po pomieszczeniu,
 • obsługa mobilna

Sprzęt posiada 4 tryby prędkości oraz dobrze skonfigurowany tryb automatyczny. 

Dzięki wydajności ok. 366 m3/h, może być z powodzeniem stosowany na powierzchniach do 45 m2. Wygodna obsługa możliwa jest dzięki WiFi i aplikacji mobilnej WINIX. Tower Q wykorzystuje też technologię jonizacji PlasmaWave, znaną dobrze z innych modeli koreańskiego producenta.

 

4.2 Oczyszczacz powietrza z jonizatorem do 60 m²

 1. Klarta Stor
 2. Sharp KC-G60EUH/ KC-G60EUW
 3. Sharp FP-J80EUW
 4. Ideal AP45

Klarta Stor 2

» Zobacz w sklepie: Klarta Stor 2

 

Klarta Stor

 

Klarta Stor 2 to inteligentny oczyszczacz powietrza przeznaczony do ogromnych powierzchni. 

 • 1599 zł,
 • skuteczny do 80 m²,
 • duża powierzchnia filtra HEPA skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia,
 • 3 tryby auto i restrykcyjny algorytm,
  • niskie koszty eksploatacji,
 • wskaźniki numeryczne PM2,5, wilgotności i temperatury + wskaźnik kolorystyczny
 • mobilne sterowanie.

 

Urządzenie posiada ogromną wydajność – 600 m3/h, dzięki czemu nadaje się nie tylko do użytku prywatnego, ale także do miejsc publicznych, np. szkoły, przedszkola czy placówki medyczne. Nie bez znaczenia jest tu również wydajny jonizator plazmowy, który pomoże szybko pozbyć się zanieczyszczeń.

Jak na sprzęt o tak dużej mocy, urządzenie jest dość ciche (24 dB w trybie nocnym). Podobnie jak model Forste 3, Klarta Stor 2 wyróżnia się pod względem bezkompromisowego podejścia do zanieczyszczeń. Przyśpiesza filtrację już wtedy, gdy poziom PM2,5 przekroczy 7 µg/m³.


 

Sharp KC-G60EUW / EUH

» Zobacz w sklepie: Sharp KC-G60EUW
 

 

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60 to topowy model w serii urządzeń 2w1 (oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i z opatentowaną technologią jonizacji Plasmacluster).

 • 2999 zł,
 • do 50 m2,
 • TERAZ w zestawie z czujnikiem IQsensor PM2.5 za 1 zł! Oszczędzasz 219 zł,
 • wydajny nawilżacz powietrza - aż 630 ml/h,
 • większa ilość jonów dzięki jonizacji Plasmacluster High Density 7000,
 • 7 stopniowy, kolorystyczny wskaźnik zanieczyszczeń,

Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim rozbudowany system czujników, dzięki którym Sharp KC-G60EUW jest w stanie pracować inteligentnie, uwzględniając nie tylko stężenie zanieczyszczeń, lecz również porę dnia i i obecność domowników.

Wszystko to ma na celu usprawnić pracę automatycznego. Podobnie jak w przypadku mniejszych modeli, standardem jest również obecność trybów Ion Shower, Pollen czy Auto Louver (automatycznie zamykanie rolety wywiewowej w celu przeciwdziałania zanieczyszczaniu wnętrza urządzenia).


 

Sharp FP-J80EUW

» Zobacz w sklepie: Sharp FP-J80EUW

 

Sharp FP-J80EUW to jeden z największych oczyszczaczy powietrza w gamie Sharpa. Ten model oferuje oczyszczanie powietrza przy jednoczesnym jonizowaniu dzięki technologii Plasmacluster.

 • 3699 zł,
 • idealny aż do 62 m2,
 • jonizacja Plasmacluster - opatentowana technologia generowaniu jonów dodatnich i ujemnych,
 • aż 5 czujników monitorujących jakość powietrza,
 • Plasmacluster Ion Spot uwalnianie do 100 000 na cm3  jonów,
 
Niewątpliwym atutem urządzenia jest jego cicha i energooszczędna praca. 47 dB w trybie najbardziej intensywnej pracy (wydajność 480 m3/h) pozwala śmiało korzystać z oczyszczacza podczas codziennych obowiązków.
 
Na uwagę zasługuje mnogość czujników, które ułatwiają codzienne korzystanie ze sprzętu. W tym modelu znajdziemy czujnik gazów (zapachów), pyłów, światła temperatury, wilgotności. Oczyszczacz reaguje na zmianę światła, dzięki czemu w nocy przełącza tryb pracy na nocny, aby nie zakłócać snu.

Sharp FP-J80EUW wyróżnia się jednak przede wszystkim bardzo wydajną technologią jonizacji Plasmacluster High Density 25000.


Ideal AP45

» Zobacz w sklepie: Ideal AP45

 


Ideal AP45 to skuteczny oczyszczacz z jonizacją do dużych powierzchni, polecany zwłaszcza alergikom.
 
 • 1999 zł,
 • skuteczny do 62 m²,
 • skuteczny zestaw filtracyjny: HEPA, węglowy w postaci kasety wymiennej,
 • powłoka antybakteryjna CleanCel na filtrach zapobiegająca rozwoju bakterii,
 • cicha i energooszczędna praca.
 
Urządzenia niemieckiego producenta cieszą się zawsze wysoką jakością. AP45 sprawdzi się na powierzchni 62 m2, stanowiąc świetną propozycję do domu, jak i biura czy gabinetu usługowego.

Sprzęt pracować w czterech prędkościach. Dzięki wbudowanym czujnikom zanieczyszczeń oraz światła, oczyszczacz sam dostosowuje tempo filtracji do aktualnych potrzeb, uwzględniając zarówno stan powietrza, jak i porę dnia (wieczorem automatycznie uruchamia się tryb nocny). 

Jonizacja PlasmaWave pomaga usuwać substancje smogowe, alergeny, wirusy i bakterie. Pomocna w usuwaniu bakteria będzie też specjalna powłoka antybakteryjna CleanCel, pokrywająca filtry.

Zobacz także: Ranking oczyszczaczy powietrza

5. Na czym polega jonizacja powietrza?

Jonizacja jest zjawiskiem występującym naturalnie w przyrodzie, polegającym na powstawaniu jonów dodatnich (kationów) lub ujemnych (anionów) z obojętnych atomów lub cząsteczek. Jony te, będące pojedynczymi atomami lub grupami atomów, poszukują w swoim otoczeniu cząstek o przeciwnym do swojego ładunku. Tak więc jony ujemne przyciągać będą cząstki dodatnie, a jony dodatnie szukać będą ujemnych.

5.1 Jonizacja w przyrodzie

       

Środowisko, w którym żyjemy charakteryzuje się z reguły nadmiarem dodatnio naładowanych cząstek. Przyczyniają się do tego urządzenia elektryczne, których używamy na co dzień, jak również spaliny samochodowe, urządzenia grzewcze, sieci wysokiego napięcia, przemysł i wiele innych czynników. 

Kationy znajdziemy w otaczających nas zanieczyszczeniach: pyłach zawieszonych, kurzu czy alergenach, z którymi stykamy się na dworze, jak i w domu.

Zneutralizować je mogą aniony, których największe ilości znajdziemy w okolicach wodospadów, jak również w lasach, nad morzem czy podczas burzy.

Koncentracja jonów ujemnych w cm3 w różnych środowiskach:

wodospady: 95 000 – 450 000
góry, wybrzeża, lasy: 50 000 – 100 000
miasta: 100 – 2 000
biura, pomieszczenia bytowe: 40-100

Jonizacja w środowisku naturalnym


Znane wszystkim uczucie rześkości towarzyszące nam w okolicy wodospadu czy fontanny związane jest z rozrywaniem cząsteczek wody. Zachodzi wówczas proces nazywany Efektem Lenarda, w którym kationy wodoru i aniony tlenu krążą w powietrzu, dążąc do przyłączenia się do cząsteczki wody. 

Naładowane ujemnie, mniejsze cząsteczki są lżejsze, wobec czego są one w stanie dyfundować (rozprzestrzeniać się) na większe odległości, tworząc przestrzenną przewagę ładunku ujemnego. Są one jednak nietrwałe, dezaktywując się przy kontakcie ze ściankami dróg oddechowych lub pierwszą przeszkodą, którą napotkają na swojej drodze.

Inaczej sprawa ma się z tzw. „jonami ciężkimi”. Posiadające sporą masę i niewielki ładunek, jony te są w stanie przetrwać w powietrzu znacznie dłużej. Nie poddają się one bowiem oddziaływaniu elektrostatycznemu, a ich ruch wynika z cyrkulacji powietrza. Dlatego też trwałe jony cięższe są w stanie dotrzeć do naszych pęcherzyków płucnych.

5.2 Jonizacja powietrza w technologii Plasmacluster

Zjawisko to wykorzystują chociażby oczyszczacze powietrza z jonizatorem Sharp. Zastosowana w nich technologia Plasmacluster (jonizacja termoemisyjna) tworzy jony dodatnie i ujemne, które wchodzą w kontakt z powierzchnią drobnoustrojów, pleśni czy wirusów. 

Przyłączając się do powierzchni białek w zanieczyszczeniach, jony te przechwytują wodór z szkodliwych substancji, eliminując patogenne działanie i tworząc wodę. Dlatego też obcując z technologią Plasmacluster doświadczymy przyjemnego orzeźwienia, znanego chociażby z obszarów leśnych czy położonych nad wodą.


Technologia Plasmacluster została dokładnie opisana w powyższym materiale producenta Sharp

6. Czy warto kupić oczyszczacz powietrza z jonizacją?

Naszym zdaniem tak. Urządzenie przywraca równowagę jonową, przynosząc rześkie powietrze, którym lżej się oddycha. Dzięki temu nasz organizm nie męczy się tak szybko, a my mamy więcej energii i koncentracji do pracy.

Ponadto sprzęt pomaga zneutralizować drażniące zanieczyszczenia, np. grzyby, pleśnie i roztocza. Co jakiś czas publikowane są również kolejne badania potwierdzające skuteczność jonizacji w zwalczaniu wirusów. A wszystko to w rozsądnej cenie, gdyż oczyszczacze powietrza z jonizacją dostępne są już od 700-800 zł.


Nie wiesz jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Skontaktuj się z nami:

 

 

 

 

Zadzwoń do nas +48 22 230 21 27

Napisz do nas: sklep@homespot.pl

 

 

Kasia Jankowska - Ekspert sklepu Homespot, który zna każdy sekret oczyszczaczy powietrza. Chętnie dzieli się wiedzą o poprawie jakości powietrza w domu. Z jej porad skorzystało już blisko 5000 klientów naszego sklepu.
Komentarze do wpisu (2)

26 marca 2024

Czy taki oczyszczacz z jonizacją działa na całą powierzchnię mieszkania, czy bardziej na pomieszczenie w którym się znajduje?

24 kwietnia 2024

Cześć Marta, niestety nie. Oczyszczacz powietrza powietrza dobiera się do pokoju, bo nie jest w stanie oczyścić całego mieszkania. Podobnie z oświetleniem - jedna lampa w pokoju nie oświetli całego mieszkania :) Oczyszczacz powietrza z jonizatorem czy bez tej funkcji powinien być dobrany do pokoju w którym spędzamy najwięcej czasu. Doradzam Klientom, żeby w dzień to był salon /pokój dzienny, a w nocy przenieść oczyszczacz do sypialni, żeby usunąć smog i poprawić jakość snu. Z czasem przenoszenie oczyszczacza może być uciążliwe, więc warto dokupić kolejny model, jeśli do sypialni to zazwyczaj jest to mniejsza kubatura niż salon, więc można dokupić tańszy oczyszczacz przeznaczony do mniejszego pokoju.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium