Praktyczne wskazówki dla użytkowników oczyszczaczy powietrza 0
28.jpg

Spis treści:

1. Gdzie postawić oczyszczacz powietrza?
2. Oczyszczanie powietrza 24 godziny na dobę.
3. Kiedy używać jakiego trybu?
4. Higiena pracy oczyszczaczy powietrza
5. Jak rozpoznać zużycie filtrów?
6. Co zrobić gdy wydajność filtracji spada?

 

1. Gdzie postawić oczyszczacz powietrza?

Pierwsze pytanie, jakie pojawia się w momencie, gdy do domu trafia oczyszczacz powietrza, zwykle dotyczy miejsca jego ustawienia. Wielu producentów wskazówki odnośnie optymalnej lokalizacji oczyszczacza przedstawia w instrukcji obsługi urządzenia, dlatego odpowiedzi warto poszukać właśnie tam. 

Ogólna zasada mówi, że oczyszczacz powinien być odsunięty od ścian o przynajmniej 20 cm, aby miał zapewniony odpowiedni przepływ powietrza. Urządzenie należy postawić na podłodze, nawet jeśli jest na tyle małe i lekkie, że mogłoby stać na stoliku czy szafce, ponieważ koncentracja zanieczyszczeń jest najwyższa właśnie na niskich wysokościach.

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA503


2. Oczyszczanie powietrza przez 24 godziny na dobę

Oczyszczacz powinien pracować przez całą dobę, ponieważ wymiana powietrza między wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym odbywa się nieustannie, co oznacza stały napływ zanieczyszczeń. 

Wiele osób wyłącza oczyszczacz, kiedy wszyscy domownicy wychodzą, ale oznacza to powrót do mieszkania pełnego zanieczyszczeń. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatem pozostawienie oczyszczacza włączonego i obniżenie obrotów wentylatora. 

Dobre oczyszczacze powietrza w niskich trybach pobierają minimalną ilość prądu, tak więc ciągłe działanie urządzenia nie doprowadza do znacznego wzrostu rachunków za energię elektryczną.

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4 Black

 

3. Kiedy używać jakiego trybu?

Prędkość pracy wentylatora powinna być dostosowana głównie do stanu powietrza. Na niskich obrotach wydajność pracy jest obniżona, co w razie wysokiego stężenia zanieczyszczeń może skutkować niską efektywnością filtracji. 

W wysokich trybach oczyszczacz jest najgłośniejszy i pobiera najwięcej energii, tak więc wykorzystywanie ich wtedy, gdy stan powietrza jest dobry, powoduje dyskomfort i prowadzi do nadmiernego zużycia prądu. 

To właśnie dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się oczyszczacze powietrza wyposażone w tryb automatyczny, w którym urządzenie samodzielnie dostosowuje swoje ustawienia do danych pochodzących z wbudowanych czujników zanieczyszczeń.  

Wysokie obroty z uwagi na swoją głośność przeznaczone są do wykorzystywania w sytuacji, gdy w powietrzu znajduje się sporo zanieczyszczeń. Do ich napływu dochodzi np. w trakcie wietrzenia pomieszczenia, dlatego w przypadku oczyszczaczy z trybem automatycznym można spodziewać się, że po takim zabiegu dojdzie do wzrostu tempa filtracji. 

Uruchomienie najwyższego trybu jest szczególnie niepożądane w nocy, kiedy każdy hałas może utrudniać sen. Część oczyszczaczy ma specjalny tryb nocny, w którym nie wchodzi na wysokie obroty. Jeśli go brakuje, to przed położeniem się do łóżka warto wyjść z trybu automatycznego i wybrać niską prędkość pracy.

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 White


Oczyszczacze powietrza z bardzo dobrym trybem auto

Klarta Forste 4

» Zobacz w sklepie: Klarta Forste 4

 

Klarta Forste 4 to urządzenie z precyzyjnym laserowym czujnikiem PM2,5, uwzględniające europejskie normy jakości powietrza.

 • 899 zł
 • skuteczny w pomieszczeniach do 40 m²
 • trzy tryby automatyczne
 • czujniki PM2,5, wilgotności i temperatury 
 • cicha praca 
 • niskie koszty eksploatacji
 • jonizacja plazmowa
 • sterowanie smartfonem
 • 5 wersji kolorystycznych


Klarta Forste 4 to oczyszczacz powietrza, który wyróżnia się znakomitym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Bazując na zaleceniach WHO, urządzenie przyśpiesza obroty wentylatora, kiedy stężenie PM2,5 wyniesie 6 µg/m³. Co więcej, ma nie jeden, ale aż trzy tryby automatyczne.

Oczyszczacz Klarta Forste 4 świetnie pasuje do sypialni i pokojów dziecięcych, ponieważ w trybie nocnym jego głośność to zaledwie 20 dB. Dostępność pięciu wersji kolorystycznych – czarnej, białe, złotej, srebrnej i różowej – ułatwia wybór urządzenia dopasowanego do każdego wnętrza.


LIFAair LA350+

» Zobacz w sklepie: LIFAair LA350+

 

LIFAair LA350+ to oczyszczacz przystosowany do pracy w oparciu o amerykańskie normy jakości powietrza.

 • 2499 zł
 • idealny do pomieszczeń o powierzchni do 39 m² 
 • czujniki PM2,5 i PM10, CO2, temperatury i wilgotności
 • duża pojemność filtrów
 • cicha praca

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA350+ umożliwia kontrolę stężenia pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10 oraz CO2. Dodatkowo prezentuje aktualną wilgotność i temperaturę powietrza. W oparciu o normę amerykańską urządzenie uznaje jakość powietrza za złą, kiedy stężenie pyłu zawieszonego wyniesie 12 µg/m³.

Minimalna głośność LIFAair LA350+ to jedynie 18 dB, zatem jest to idealny oczyszczacz powietrza do sypialni i pokojów dziecięcych. Moduł wi-fi sprawia, że sterowanie urządzeniem możliwe jest z dowolnego miejsca na ziemi. 


 

4. Higiena pracy oczyszczaczy powietrza

Aby urządzenie mogło efektywnie usuwać z otoczenia groźne zanieczyszczenia, samo musi być utrzymane w czystości. Z tego względu należy pamiętać o wymianie zużytych filtrów oraz o regularnym oczyszczaniu filtrów zmywalnych

Najczęściej niewymiennym elementem systemu filtrującego jest filtr wstępny, który trzeba oczyszczać zgodnie ze wskazówkami producenta, przy wysokim stężeniu zanieczyszczeń nawet raz w tygodniu. Jeśli instrukcja obsługi dopuszcza możliwość czyszczenia filtra na mokro, to ponowne umieszczenie go w oczyszczaczu jest dozwolone dopiero po dokładnym wysuszeniu.

W niektórych urządzeniach należy oczyszczać także inne filtry, czego dobrym przykładem są oczyszczacze Sharp serii KC-A, które zostały wyposażone w zmywalny filtr węglowy.

Szczególnej uwagi wymagają oczyszczacze z funkcją nawilżania, gdyż wewnątrz zbiornika na wodę mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Konieczne jest zatem regularne czyszczenie samego pojemnika oraz filtra nawilżacza. W oczyszczaczach Sharp KC-D filtr nawilżacza należy umyć poprzez zamoczenie w roztworze soku z cytryny lub kwasku, natomiast w serii Sharp KC-G filtr może być myty pod bieżącą wodą.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-D50EUW

 

5. Jak rozpoznać zużycie filtrów?

Znaczna część oczyszczaczy powietrza wyposażona jest we wskaźnik zużycia filtra, dlatego samodzielnie sygnalizuje konieczność ich wymiany. Należy jednak pamiętać, że pomiar stopnia eksploatacji zazwyczaj odbywa się wyłącznie na podstawie czasu pracy oczyszczacza. 

Tylko nieliczne modele – w tym LIFAair LA503 i LA352 – uwzględniają poziom zanieczyszczeń i intensywność oczyszczania, co jest niezbędne dla właściwej oceny stanu filtrów. Może się zatem okazać, że rzeczywista żywotność filtra będzie krótsza od tej, jaką zasugerował producent, a urządzenie nie zdąży w porę poinformować o potrzebie ich wymiany. 

Zużyte filtry nie są w stanie efektywnie oczyszczać powietrza, tak więc ograniczenie skuteczności sprzętu może świadczyć właśnie o tym, że nadszedł moment na zakup nowych filtrów.

Filtry w oczyszczaczu powietrza Sharp KC-D60EUW

 

6. Co zrobić, gdy wydajność filtracji spada?

Jeśli filtry właśnie zostały wymienione, a mimo to urządzenie pracuje nieefektywnie, to warto sprawdzić poprawność ich montażu. Filtry powinny zostać zamontowane zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi w instrukcji obsługi. 

Spadek wydajności może być też wynikiem zabrudzenia niewymiennego filtra wstępnego, dlatego tak ważne jest, aby regularnie go oczyszczać. Kolejnym powodem braku należytej efektywności bywa umieszczenie urządzenia w pomieszczeniu, którego powierzchnia jest zbyt duża w stosunku do wydajności oczyszczacza. 

Należy o tym pamiętać podczas wyboru sprzętu i nigdy nie kupować oczyszczacza, który na każde 10 m² nie zapewni wydajności na poziomie przynajmniej 80 m3/h.

Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X116XPL - wizjer zużycia filtrów


Nie wiesz jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Skontaktuj się z nami:

 

 

 

 

Zadzwoń do nas +48 22 230 21 27

Napisz do nas: sklep@homespot.pl

 

Kasia Jankowska - Ekspert sklepu Homespot, który zna każdy sekret oczyszczaczy powietrza. Chętnie dzieli się wiedzą o poprawie jakości powietrza w domu. Z jej porad skorzystało już blisko 5000 klientów naszego sklepu.

  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium