Dobry oczyszczacz powietrza może stanowić ogromną pomoc dla osób zmagających się z alergią na roztocza. Ważny jest zarówno wybór odpowiedniego urządzenia, jak i prawidłowe korzystanie z niego. Wyjaśniamy, jaki oczyszczacz powietrza na roztocza najlepiej spełni swoją funkcję i wskazujemy propozycje, które szczególnie zasługują na uwagę.
Spis treści:
- Czy oczyszczacz powietrza usuwa roztocza?
- 7 top oczyszczaczy powietrza na roztocza
- Filtr HEPA podstawą w walce z roztoczami
- Jonizacja – przydatna, ale nie niezbędna
- Wydajność oczyszczania kluczem do wyboru dobrego oczyszczacza na roztocza i kurz
- Pozostałe ważne cechy oczyszczacza powietrza
- Jak używać oczyszczacza przy alergii na roztocza?
- Alergia na roztocza – przyczyny, objawy i leczenie
Czy oczyszczacz powietrza usuwa roztocza?
Tak, oczyszczacz usuwa roztocza, ale:
- Nie każdy – skuteczność oczyszczacza powietrza w walce z roztoczami uzależniona jest głównie od rodzaju wykorzystywanych technologii oraz od tego, czy wydajność urządzenia jest odpowiednia w stosunku do powierzchni pomieszczenia. Jeśli chodzi o technologie oczyszczania, to sprawdzi się oczyszczacz wyposażony w filtr HEPA.
- Wyłącznie z powietrza – oczyszczacz wychwytuje roztocza unoszące się w powietrzu, a nie te, które tkwią np. w głębi materaca. Nie eliminuje zatem potrzeby stosowania pokrowca antyalergicznego przez alergika czy częstego odkurzania.
7 top oczyszczaczy powietrza na roztocza
Przedstawiamy siedem bardzo dobrych oczyszczaczy powietrza na kurz i roztocza. Dwa ostatnie z nich to urządzenia 2w1, czyli oczyszczacze z funkcją nawilżania, przydatną przy problemach z przesuszeniem powietrza.
Klarta Forste 4
- Cena 899 zł
- Wydajność 300 m3/h
- 3 tryby automatyczne
- Czujniki PM2,5, temperatury i wilgotności
- Sterowanie wi-fi i pilot
Klarta Forste 4 to oczyszczacz dostępny w sześciu kolorach. Wykorzystuje filtr wstępny, HEPA i węglowy oraz jonizator plazmowy. Aplikacja umożliwia pełną automatyzację, czyli wprowadzenie własnych reguł pracy.
Klarta Stor 2
- Cena 1399 zł
- Wydajność 600 m3/h
- 3 tryby automatyczne
- Czujniki PM2,5, temperatury i wilgotności
- Sterowanie wi-fi
Klarta Stor 2 to oczyszczacz sprzedawany w czterech wersjach kolorystycznych. Także i tutaj znalazły się filtr wstępny, HEPA i węglowy oraz jonizator plazmowy. W aplikacji można dostosować sposób działania urządzenia do własnych potrzeb i planu dnia.
Electrolux PA91-404DG
- Cena 1799 zł
- Wydajność 442 m3/h
- Tryb automatyczny
- Czujniki PM2,5, LZO, temperatury i wilgotności
- Sterowanie wi-fi
Electrolux PA91-404DG to oczyszczacz dostępny w dwóch kolorach. Urządzenie ma filtry wstępny, węglowy i HEPA. Bardzo dobra wydajność idzie w parze z cichą pracą. Sterowanie jest możliwe poprzez aplikację mobilną.
Samsung AX60R5080WD
- Cena 1649 zł
- Wydajność 467 m3/h
- Tryb automatyczny
- Czujniki PM2,5, LZO, temperatury i wilgotności
- Sterowanie wi-fi
Samsung AX60R5080WD to oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr wstępny, węglowy i HEPA. Urządzeniem można sterować poprzez aplikację mobilną.
Vestfrost VP-A1Z40WH
- Cena 899 zł
- Wydajność 350 m3/h
- Tryb automatyczny
- Czujniki PM2,5, LZO, temperatury i wilgotności
- Sterowanie wi-fi
Vestfrost VP-A1Z40WH to oczyszczacz powietrza, w którym znalazły się filtry wstępny, węglowy i HEPA oraz jonizator plazmowy i lampa UV. Urządzeniem można sterować poprzez aplikację, w której dostępna jest opcja automatyzacji.
Sharp KC-D50EUW
- Cena 1649 zł
- Wydajność 306 m3/h
- Tryb automatyczny
- Czujniki kurzu, zapachów, temperatury i wilgotności
- Nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem
Sharp KC-D50EUW to oczyszczacz powietrza z nawilżaczem ewaporacyjnym. Wydajność nawilżania sięga 600 ml/h, a więc jest wysoka. Zanieczyszczenia usuwają filtr wstępny, węglowy i HEPA oraz jonizator plazmowy.
Vestfrost VPE2S40WH
- Cena 1899 zł
- Wydajność 300 m3/h
- Tryb automatyczny
- Czujniki pyłów i wilgotności
- Nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem
- Sterowanie wi-fi
Vestfrost VPE2S40WH to oczyszczacz powietrza z nawilżaczem ewaporacyjnym. Wydajność nawilżania wynosi 240 ml/h. Powietrze oczyszczane jest przez filtr wstępny, węglowy i HEPA oraz jonizację plazmową. Sterowanie jest możliwe przez aplikację z opcją automatyzacji.
Filtr HEPA podstawą w walce z roztoczami
Roztocza kurzu domowego to pajęczaki o wymiarach od kilkuset mikrometrów do 0,4 milimetra, dlatego są niewidoczne gołym okiem. Z ich wychwytywaniem najlepiej radzi sobie filtr HEPA, czyli ten sam, który stanowi podstawę dobrego oczyszczacza powietrza na smog.
To dobra informacja, ponieważ wysoka skuteczność technologii HEPA w walce z głównymi składnikami smogu sprawia, że wykorzystuje ją większość dostępnych na rynku oczyszczaczy. Wybór urządzeń jest zatem szeroki.
Filtr wstępny wychwytuje kurz, w którym bytują roztocza, lecz nie zapewnia tak dobrej ochrony przed nimi, jak technologia HEPA. Może zatem pełnić funkcję pomocniczą, podobnie jak jonizacja, która sama daje pewne efekty, lecz nie takie jak w połączeniu z filtrem HEPA.
Jonizacja – przydatna, ale nie niezbędna
Badania dotyczące wpływu jonizacji na roztocza kurzu domowego przeprowadzili m.in. malezyjscy naukowcy Suhaili Zainal Abidin i Ho Tze Ming. Przeprowadzone przez nich testy wykazały skuteczność jonizatora plazmowego w redukcji ilości roztoczy w powietrzu. Badacze wykorzystali dwa rodzaje roztoczy Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Skuteczność ich usuwania wyniosła po 6 godzinach odpowiednio 38 i 13%, natomiast po 24 godzinach 82% i 70%.[1]
Warto jednak pamiętać, że filtr HEPA usuwa z powietrza niemal 100% zanieczyszczeń. Jonizacja jest zatem przydatna w oczyszczaczu powietrza na roztocza, lecz jej brak nie świadczy o tym, że urządzenie się nie sprawdzi.
Wydajność oczyszczania kluczem do wyboru dobrego oczyszczacza na roztocza i kurz
Podczas wyboru oczyszczacza powietrza na roztocza i kurz warto zwrócić szczególną uwagę na wydajność oczyszczania. Im jest ona wyższa, tym szybciej usuwane są zanieczyszczenia i tym większą powierzchnię urządzenie jest w stanie obsługiwać bez częstego używania wysokich prędkości (a te są dość głośne).
Producenci zazwyczaj ułatwiają wybór poprzez wskazanie maksymalnej wielkości pomieszczenia, w której według nich sprawdzi się konkretny oczyszczacz. Jednak obliczenia te wykonują na różne sposoby. Warto zatem porównywać także wydajność, czyli CADR. Czasami urządzenia rekomendowane przez jednego producenta do pokoju o wielkości 30 m2 są wydajniejsze od tych, które inni polecają do 40 m2.
Uwaga: oczyszczacz powietrza zawsze dobieramy do pokoju, nie całego mieszkania. Nawet urządzenie o wysokiej wydajności nie obsłuży na raz kilku pomieszczeń, gdyż nie ma między nimi wystarczająco intensywnej wymiany powietrza.
Pozostałe ważne cechy oczyszczacza powietrza
Podczas wyboru oczyszczacza powietrza warto uwzględnić także:
- Tryb automatyczny – co prawda na rynku nie ma na razie oczyszczaczy z czujnikami roztoczy, lecz tryb automatyczny w oczyszczaczu zawsze stanowi zaletę.
- Sposób sterowania – na uwagę zasługują oczyszczacze sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej. Umożliwiają one kontrolę pracy urządzenia z dowolnego miejsca na ziemi, a czasem dają dostęp do ciekawych funkcji, np. automatyzacji.
- Głośność pracy – w przypadku oczyszczacza powietrza do sypialni głośność minimalna powinna wynosić nie więcej niż 30 dB. Do innego pomieszczenia można wybrać oczyszczacz, który w niskiej prędkości generuje nawet około 35 dB.
- Koszty użytkowania – są uzależnione od ceny i żywotności elementów wymiennych oraz od zużycia prądu.
Jak używać oczyszczacza przy alergii na roztocza?
Najważniejsze zasady, jakich należy przestrzegać, aby oczyszczacz dobrze spełniał swoją funkcję, to:
- Regularna wymiana filtra HEPA – w przypadku wysokiego poziomu smogu w miejscu użytkowania oczyszczacza wymiana może być konieczna wcześniej, niż przewidział to producent. Jeżeli filtr HEPA z białego stał się ciemnoszary lub czarny, to pora go wymienić.
- Częste czyszczenie filtra wstępnego – raz w tygodniu należy usunąć z niego zanieczyszczenia przy pomocy miękkiej ściereczki lub odkurzacza pracującego na niskich obrotach.
- Ręczne zwiększenie prędkości na czas sprzątania – podczas niektórych prac porządkowych kurz wzbija się w powietrze. Warto wówczas ręcznie zwiększyć prędkość filtracji, aby oczyszczacz wychwycił w krótszym czasie więcej kurzu i roztoczy.
- Odpowiednia lokalizacja oczyszczacza – należy wybrać takie miejsce, aby nic nie blokowało przepływu powietrza wokół urządzenia. Odstęp od ścian i mebli powinien wynosić przynajmniej 20 cm. Nie wolno blokować wlotów ani wylotów powietrza.
Alergia na roztocza – przyczyny, objawy i leczenie
Alergenem roztoczy kurzu domowego są odchody tychże pajęczaków. Symptomy uczulenia najczęściej pojawiają się już w dzieciństwie i obejmują:
- nieżyt nosa,
- kichanie,
- swędzenie i łzawienie spojówek,
- podrażnienia skórne.
Dostępna jest terapia odczulająca, której skuteczność szacuje się na 70-80%, jednak to proces długotrwały, a po 5-10 latach schorzenie często powraca. Ważną rolę odgrywa zatem unikanie kontaktu z alergenami.
Roztocza lubią ciepłe i wilgotne środowisko, a żywią się złuszczonym naskórkiem, dlatego szczególnie chętnie bytują w łóżkach. Z tego powodu alergicy powinni używać specjalnych pokrowców i pościeli antyalergicznej.
Stosowanie oczyszczacza powietrza stanowi jeden z elementów unikania ekspozycji na roztocza, dlatego się w niego zaopatrzyć.
1. Effect of a commercial air ionizer on dust mites Dermatophagoides pteronyssinus and Dermatophagoides farinae (Acari: Pyroglyphidae) in the laboratory, Suhaili Zainal Abidin, Ho Tze Ming, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609258/ [dostęp online 08.02.2024]
Milena R.
Czy oczyszczacz z nawilżaczem jest dobry przy alergii na roztocza? Wysoka wilgotność sprzyja ich namnażaniu, więc się zastanawiam, czy warto?
Kasia Jankowska, ekspertka ds. jakości powietrza
Przy alergii na roztocza warto w szczególny sposób dbać o prawidłową wilgotność powietrza, która wynosi 40-60%. Namnażaniu roztoczy sprzyja zbyt wysoka wilgotność, czyli ponad 60%. Suche powietrze również nie jest dobre dla alergika, ponieważ unosi się w nim więcej kurzu. Ponadto podrażnia śluzówkę dróg oddechowych, więc może nasilać objawy alergiczne. Przy problemach z przesuszeniem powietrza zalecam wybór oczyszczacza z funkcją nawilżania lub dwóch oddzielnych urządzeń.