Oczyszczacz powietrza dla dziecka powinien być wyposażony w technologię HEPA i węgiel aktywny, mieć odpowiednią wydajność oraz dobry tryb automatyczny. Sprawdź inne wskazówki, jakimi warto kierować się podczas wyboru takiego urządzenia i zobacz, które oczyszczacze świetnie pasują do dziecięcych pokojów.
Wybór oczyszczacza powietrza dla dzieci w czterech krokach
Podobnie jak w przypadku każdego innego pomieszczenia najważniejsze jest to, aby oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka zapewniał wysoką skuteczność, eliminując z powietrza najbardziej toksyczne substancje. O efektywności decydują przede wszystkim rodzaj wykorzystywanych filtrów oraz wydajność oczyszczania.
1. Najlepsze technologie oczyszczania: filtr HEPA + węgiel aktywny
W dobrym oczyszczaczu powietrza nie powinno zabraknąć filtra HEPA ani filtra węglowego, ponieważ są to dwa elementy odpowiedzialne za usuwanie najgroźniejszych zanieczyszczeń. Rolę obu tych technologii prezentuje poniższa tabela:
Filtr HEPA | Filtr węglowy |
|
|
Homespot to sklep specjalistyczny, dlatego filtr HEPA i filtr węglowy obecne są we wszystkich oferowanych przez nas oczyszczaczach powietrza.
2. Wydajność oczyszczacza powietrza do pokoju dziecka
Sugerowana przez nas wydajność oczyszczania wynosi 80 m³/h na 10 m² powierzchni, więc w pokoju o wielkości 16 m² będzie to minimum 128 m³/h, a przy 22 m² – 176 m³/h. Oczywiście, wyższa wydajność nie stanowi problemu, a nawet może okazać się istotną zaletą, ponieważ pozwala szybko wyeliminować groźne zanieczyszczenia.
3. Dobry tryb automatyczny
W efektywnym oczyszczaniu powietrza pomagają także czujniki zanieczyszczeń i tryb automatyczny, w którym urządzenie samodzielnie reaguje na stężenie toksyn i dostosowuje do niego tempo swojej pracy. Dzięki dostępności trybu auto oczyszczacz powietrza podejmuje odpowiednie działania jeszcze zanim użytkownik zdąży dostrzec wzrost poziomu zanieczyszczeń.
4. Akceptowalna głośność pracy
Oczyszczacz powietrza w pokoju dziecka powinien pracować w sposób ciągły, czyli także nocą. Zimą często właśnie wtedy stężenie zanieczyszczeń osiąga najwyższe poziomy, ponieważ ludzie wieczorem zwiększają intensywność ogrzewania. Aby praca w godzinach snu była możliwa, oczyszczacz nie może być zbyt głośny. Do sypialni najlepiej wybierać urządzenia, które są w stanie działać na niskich obrotach, generując hałas nie wyższy niż 25 dB, a więc nie głośniejsze od tykającego zegara. Wyższe tryby mogą być głośniejsze, ponieważ nie są przeznaczone do pracy ciągłej, zwłaszcza nocą.
Oczyszczacze powietrza do pokoju dziecka
Klarta Forste 4
» Zobacz w sklepie: Klarta Forste 4
Klarta Forste 4 to oczyszczacz powietrza, który łączy znakomitą skuteczność z niską ceną.
- 899 zł
- skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 40 m²
- 3 tryby automatyczne
- cicha praca
- jonizator plazmowy
- dostępność 5 wersji kolorystycznych
- sterowanie smartfonem
Oczyszczacz Klarta Forste 4 wyróżnia się znakomitym stosunkiem ceny do możliwości oraz obecnością trzech trybów automatycznych. Prędkość filtracji zostaje zwiększona już wtedy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi 6 µg/m³.
Dzięki temu Klarta Forste 4 znakomicie chroni zdrowie. Cicha praca (tylko 20 dB w najniższej prędkości) sprawia, że jest do idealny oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka albo nastolatka. Pracę filtrów (wstępnego, węglowego i HEPA) wspiera jonizator plazmowy.
Winix Zero
» Zobacz w sklepie: Winix Zero
Winix Zero to propozycja znanej południowokoreańskiej marki Winix.
- 999 zł
- skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 54 m²
- tryb automatyczny z czujnikiem PM2,5
- jonizacja PlasmaWave
- cicha praca
Kolejny świetny oczyszczacz powietrza do pokou dziecka to Winix Zero. Wykorzystuje on czujnik pyłów zawieszonych PM2,5, zatem w trybie auto dostosowuje swoją prędkość do stężenia głównego składnika smogu. Bardzo dobra wydajność idzie w parze z cichą pracą (27 dB w najniższej prędkości), tak więc oczyszczacz nie zakłóca komfortu snu. Poza standardowym zestawem filtrów (wstępny, HEPA, węglowy) Winix Zero wykorzystuje technologię jonizacji PlasmaWave.
LIFAair LA333
» Zobacz w sklepie: LIFAair LA333
LIFAair LA333 to fiński oczyszczacz powietrza, który zapewnia kontrolę nad różnymi parametrami powietrza.
- 3499 zł
- skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 39 m²
- świetny tryb automatyczny z czujnikami PM2,5, LZO i CO2
- sterowanie smartfonem
- duża powierzchnia filtrów
- bardzo cicha praca
LIFaair LA333 to zestaw złożony z oczyszczacza powietrza oraz stacji kontrolno-pomiarowej LAM05. Łącznie znajduje się tu 5 czujników jakości powietrza: pyłu PM2,5, lotnych związków organicznych, dwutlenku węgla, temperatury i wilgotności.
Oczyszczacz powietrza LIFAair LA333 pracuje bardzo cicho (minimalna głośność to zaledwie 18 dB) i oferuje aż 20 prędkości pracy. Jego zalety stanowią także możliwość sterowania poprzez aplikację mobilną oraz ogromna – pojemność filtrów HEPA po rozwinięciu ma powierzchnię 2,2 m², a waga węgla aktywnego wynosi 1 kg.
Jak zanieczyszczone powietrze szkodzi dzieciom?
Zanieczyszczenia obecne w powietrzu szkodzą każdemu człowiekowi, jednak istnieje kilka grup, dla których kontakt z nimi stanowi szczególne zagrożenie, a jedną z nich stanowią właśnie dzieci. W przypadku najmłodszych wysoka podatność na chorobotwórcze działanie zanieczyszczonego powietrza wynika z:
- nie w pełni ukształtowanego układu odpornościowego, a więc mniejszej zdolności organizmu do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi,
- pobierania większej dawki tlenu w przeliczeniu na masę ciała niż osoby dorosłe,
- tendencji do wdychania powietrza przez usta zamiast przez nos,
- niższego wzrostu (zanieczyszczenia uzyskują najwyższe stężenie na niskich wysokościach).
Wpływ pyłów zawieszonych, WWA i innych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu niejednokrotnie był już analizowany przez naukowców, a uzyskane podczas badań wyniki nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że najmłodsi bardzo potrzebują powietrza wolnego od smogu. Do zagrożeń związanych z ekspozycją na zanieczyszczenia zalicza się:
- wyższe ryzyko zachorowania na zapalenia płuc,
- wzrost zagrożenia rozwoju nowotworów,
- opóźnienie rozwoju intelektualnego,
- zaostrzenie przebiegu już występujących schorzeń (w tym astmy, mukowiscydozy i wad serca).
Nie tylko zanieczyszczenia, czyli kilka słów o wilgotności
Najmłodszym zagrażają nie tylko zanieczyszczenia obecne w powietrzu, ale i jego niska wilgotność. Prawidłowa mieści się w zakresie od 40 do 60%, natomiast zimą często spada poniżej 20%. Drapanie w gardle, suchy kaszel oraz zaczerwienienie i łzawienie oczu to pierwsze objawy takiego stanu. W utrzymaniu optymalnej wilgotności nie pomaga większość z domowych metod nawilżania, a niektóre z nich mogą mieć skutki uboczne. Największą skuteczność i bezpieczeństwo zapewniają elektryczne nawilżacze powietrza wyposażone w higrostat, który pozwala utrzymać wilgotność na wybranym przez użytkownika poziomie.
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem czy dwa oddzielne urządzenia?
W przypadku niskiej wilgotności warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch oddzielnych urządzeń, czy sprzętu, który potrafi zarówno oczyszczać, jak i nawilżać powietrze.
W produkcji oczyszczaczy wyposażonych w funkcję nawilżania specjalizuje się firma Sharp. Wszystkie urządzenia wykorzystują technologię ewaporacji (najbezpieczniejszą metodę nawilżania) oraz umożliwiają rozdzielenie procesów oczyszczania i nawilżania. Ceny oczyszczaczy powietrza Sharp z funkcją nawilżania rozpoczynają się od 1199 zł.
Oczyszczacz powietrza do małego pokoju z nawilżaczem
Sharp KC-D40EUW
» Zobacz w sklepie: Sharp KC-D40EUW
Sharp KC-D40EUW to oczyszczacz z nawilżaczem powietrza idealny do małego pokoju dziecięcego.
- 1499 zł
- skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 26 m²
- cicha praca
- możliwość rozdzielenia procesów oczyszczani i nawilżania
- dostępny w 3 wersjach kolorystycznych
Oczyszczacz z nawilżaczem Sharp KD-D40EUW zapewnia skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami. Wykorzystuje filtr wstępny, węglowy i HEPA oraz jonizator Plasmacluster. Dzięki technologii ewaporacji i wysokiej wydajności nawilżania świetnie radzi sobie także z utrzymywaniem prawidłowej wilgotności powietrza.
Sharp KD-D40EUW dobrze sprawdza się w pokojach dziecięcych i sypialniach, ze względu na cichą pracę (23 dB w najniższej prędkości). Urządzenie dostępne jest jeszcze w kolorze ciemnografitowym (Sharp KC-D40EUH) i czarnym (Sharp KC-D40EUB).
Oddzielne nawilżacze powietrza można znaleźć w ofercie wielu producentów oczyszczaczy. Dobrym przykładem jest Klarta Humea WiFi.
Nawilżacz powietrza do pokoju dziecka
Klarta Humea
» Zobacz w sklepie: Klarta Humea WiFi
Klarta Humea WiFi to nawilżacz wykorzystujący ewaporację, czyli naturalną i bezpieczną technologię nawilżania.
- 539 zł
- skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 44 m²
- wbudowany higrostat
- cicha praca
- sterowanie smartfonem
- lampka nocna
Nawilżacz Klarta Humea WiFI to nawilżacz o bardzo dobrej wydajności, wyposażony w higrostat, który umożliwia pracę w trybie automatycznym. Urządzenie ma lampkę z regulacją mocy świecenia, a sterowanie możliwe jest za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Zaletami nawilżacza Klarta Humea są też cicha praca (minimalna głośność to 24 db) i dostępność dwóch wersji kolorystycznych: białej i czarnej.
FAQ
1. Jak chronić dziecko przed smogiem?
Aby ograniczyć ryzyko negatywnego wpływu smogu na dzieci, należy:
- monitorować jakość powietrza (za pośrednictwem odpowiednich stron, aplikacji lub własnego czujnika),
- podczas wysokiego stężenia smogu ograniczyć do minimum czas spędzany przez dziecko na zewnątrz,
- wyposażyć dom w dobry oczyszczacz powietrza – najlepiej, jeśli znajdą się we wszystkich pomieszczeniach, a przynajmniej w pokoju dziecka i tam, gdzie spędza ono dużo czasu w ciągu dnia,
- zaopatrzyć się w maskę antysmogową dla dzieci (niektóre można stosować od 3 roku życia).
2. Czy oczyszczacz powietrza jest bezpieczny dla dzieci?
Oczyszczacz powietrza to urządzenie elektryczne wyposażone w wentylator, dlatego część rodziców obawia się, że może on stanowić zagrożenie dla dzieci. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że urządzenia oczyszczające powietrze są w pełni bezpieczne dla najmłodszych.
Obecnie można je spotkać w wielu polskich domach, a także w placówkach takich jak przedszkola, żłobki czy bawialnie, a jak dotąd nie pojawiły się doniesienia, aby w związku z tym ucierpiał jakikolwiek maluch. Blokada rodzicielska, w jaką wyposażonych jest wiele modeli ma na celu uniemożliwić najmłodszym wyłączenie oczyszczacza albo zmianę prędkości filtracji, czyli jej obecność nie oznacza, że zdaniem producentów urządzenia mogą zagrażać dzieciom.
Niektórzy producenci – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom opiekunów – tworzą oczyszczacze powietrza, które mogą być mocowane do ściany. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż większość zanieczyszczeń gromadzi się na niskich wysokościach, przy podłodze. Z tego powodu odradzamy także ustawianie oczyszczaczy na meblach.
3. Gdzie postawić oczyszczacz powietrza
Oczyszczacz powierza najlepiej ustawić na podłodze, w odległości co najmniej 20 cm od ścian (albo jeszcze większej, jeśli takie zalecenie znajduje się w instrukcji obsługi konkretnego urządzenia).
4. Jak używać oczyszczacza powietrza
Zalecamy korzystać z oczyszczacza powietrza przez 24 godziny na dobę. Najlepiej, aby urządzenie pracowało w trybie automatycznym, a więc samo dostosowywało tempo filtracji do stanu powietrza.
Klaudia Iglik
Chciałabym kupić oczyszczacz z nawilżaczem do pokoiku 5-letniej córci. Tylko nie do końca wiem, na który model się zdecydować. Może coś mi doradzicie?
Kasia Jankowska z Homespot.pl
Dzień dobry, na początku należy określić potrzeby: - oczyszczacz dobiera się do metrażu konkretnego pokoju, w tym wypadku należy dopasować oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka. Nigdy nie do całego mieszkania! - jaki jest smog? Czy jest to duży problem? - jaka jest wilgotność powietrza w domu? - czy córeczka jest alergiczką? Te pytania pozwolą mi lepiej dobrać oczyszczacz z asortymentu sklepu, ale podpowiadając konkretne modele: - jeśli duży smog - Klarta Forste 4 do 40 m² - model z jonizacją, będzie też odpowiedni dla alergików, dostępny w 5 kolorach, - jeśli za mała wilgotność powietrza (poniżej 40%) - oczyszczacze Sharp mają bardzo dobrą sekcję nawilżającą i są naprawdę wydajne - np. Sharp KC-D60EUW do 38 m² lub Sharp KC-G40 do 28 m² z większą ilością czujników. - dla alergików można polecić oczyszczacz Sharp FP-J60 ze większą ilością jonów :) Aktualnie jest w promocji z czujnikiem smogu! Jeśli potrzebujesz porady, to napisz / zadzwoń do nas +48 22 230 21 27 :)