Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków

Oczyszczacz powietrza - na jakie alergie

Alergia wziewna to problem, z którym zmaga się coraz większa część społeczeństwa. W sprzedaży dostępnych jest wprawdzie wiele leków łagodzących objawy uczuleniowe, jednak najlepsza forma ochrony przed nieprzyjemnymi dolegliwościami to unikanie kontaktu z alergenami. W usunięciu niepożądanych zanieczyszczeń, które nieustannie napływają do domów i mieszkań, pomoże odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza.


Alergeny wziewne 

Alergia jest chorobą autoimmunologiczną, w której dochodzi do reakcji obronnej organizmu na kontakt z czynnikami niestanowiącymi dla niego realnego zagrożenia. W alergii wziewnej ekspozycja na alergeny wywołuje katar, suchy kaszel, świszczący oddech, swędzenie i łzawienie oczu oraz bóle głowy i zatok. Na liście czynników drażniących znajdują się:

Pyłki roślinne

Pyłki wytwarzane przez rośliny stanowią główną przyczynę alergii wziewnych. Są małe i lekkie (ich średnica wynosi od 5 do 200 μm), dlatego rozprzestrzeniają się na duże obszary, przedostają do wnętrz budynków i osiadają na odzieży. Czas i intensywność pylenia zależą od kilku czynników, dlatego w poszczególnych częściach Polski stężenie pyłków bywa różne. Poniższa tabela prezentuje uśrednione dane dla całego kraju. 

Roztocza kurzu domowego

Często mówi się o alergii na kurz bądź roztocza kurzu, lecz tak naprawdę za występowanie objawów uczuleniowych odpowiedzialne są odchody roztoczy, a dokładniej zawarte w nich białka Der p I i II. Roztocza lubią miejsca ciepłe i wilgotne, a odżywiają się głównie ludzkim naskórkiem, dlatego ich namnażaniu sprzyjają utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury i przewilżenie powietrza oraz rzadkie sprzątanie. Same roztocza mają wielkość około 300 μm, tak więc nie są w stanie unosić się w powietrzu, lecz rozmiar wytwarzanych przez nie alergenów to zaledwie 20 μm.

Sierść

Uczulenie na sierść także nie jest profesjonalnym określeniem, ponieważ alergenem w rzeczywistości są białka zawarte w gruczołach wydzielniczych zwierząt. Sierść i cząsteczki złuszczonego naskórka, które pełnią funkcję nośnika tego białka, mają wielkość od 0,5 do 200 μm

Pleśń

Pleśń to kolejny alergen, którego rozwojowi sprzyja zbyt wysoka wilgotność powietrza. Duże ilości pleśni mogą wywołać alergiczną aspergilozę oskrzelowo-płucną, która daje podobne objawy jak astma oskrzelowa i prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia płuc. Zarodniki pleśni są bardzo małe, gdyż mają wielkość od 3 do 12 μm.

Filtry do oczyszczaczy powietrza dla alergika

Skuteczność oczyszczacza w zapobieganiu reakcjom alergicznym uzależniona jest przede wszystkim od wykorzystywanych przez niego technologii filtracyjnych. Nie wszystkie filtry obecne w oczyszczaczach są w stanie usuwać alergeny.

Filtry HEPA

Najważniejszym elementem systemu filtrującego dobrego oczyszczacza powietrza dla alergika jest technologia HEPA. Filtr ten doskonale radzi sobie z wychwytywaniem cząsteczek stałych nawet kilkaset razy mniejszych od średnicy ludzkiego włosa (którego średnica wynosi od 40 do 80 μm). W rezultacie oczyszcza powietrze z bardzo drobnego kurzu, co odgrywa istotną rolę w przypadku alergii na roztocza, a także z pyłków roślinnych, sierści i zarodników pleśni.

Wysoką skuteczność w walce z alergenami zapewnia każdy oczyszczacz powietrza z technologią HEPA, niezależnie od klasy filtra. Jeśli urządzenie ma dostatecznie dobrą wydajność, to filtr HEPA klasy E11 może być równie skuteczny, jak ten klasy H13 czy H14.

Filtr HEPA obecny jest w znacznej części oczyszczaczy powietrza. Wykorzystują go zarówno droższe urządzenia, jak i oczyszczacze dostępne w cenie poniżej 1000 złotych, np. Klarta Forste 3.

Filtry wodne

Filtracja wodna to efekt uboczny procesu nawilżania powietrza przy wykorzystaniu technologii ewaporacji. Nawilżacze ewaporacyjne zasysają suche powietrze i wymuszają jego przebieg przez specjalną matę bądź obracające się w wodzie dyski, a następnie wydmuchują je z powrotem do otoczenia nawilżone i pozbawione większych zanieczyszczeń. W procesie tym usuwane są duże cząsteczki, takie jak sierść czy grubszy kurz, dlatego oczyszczacz wodny może być pomocny np. w przypadku tak zwanej alergii na kota. Nie poradzi on sobie jednak z drobniejszymi zanieczyszczeniami, dlatego filtracja wodna nie powinna być główną technologią oczyszczacza.

Plasmacluster w oczyszczaczu powietrza a alergia

Jonizator nie jest wprawdzie filtrem, lecz jonizacja bywa stosowana w oczyszczaczach powietrza jako wsparcie systemu filtrującego. Nie zawsze jej obecność ma taki sam wpływ na efektywność usuwania alergenów, gdyż poszczególne urządzenia wykorzystują różne rodzaje jonizatorów. Na szczególną uwagę zasługują oczyszczacze powietrza Sharp, w których zastosowano opatentowaną technologię jonizacji Plasmacluster.

Jony emitowane przez urządzenia marki Sharp mają większy ciężar od jonów generowanych przez tradycyjne jonizatory, ale są znacznie bardziej podobne do jonów występujących w naturze i charakteryzują się wyższą wytrzymałością. W rezultacie są zdolne długo utrzymywać się w powietrzu, a tym samym lepiej wspierają proces jego oczyszczania. Kiedy połączą się z cząsteczkami zanieczyszczeń, dochodzi do reakcji, w wyniku której białka alergenów ulegają rozpadowi, a tym samym tracą zdolność do wywoływania reakcji alergicznych.

Efektywność jonizatorów Plasmacluster w eliminacji alergenów została potwierdzona przez naukowców. Badania przeprowadzone we współpracy z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu w Osakijskiego pod kątem alergii na kurz i pyłki roślinne wykazały bowiem, iż wysokie stężenie jonów Plasmaclauster przeciwdziała występowaniu reakcji uczuleniowych.

Oczyszczacz powietrza a astma

Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która przejawia się nawracającymi epizodami duszności typu wydechowego. Atakom astmatycznym towarzyszy uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech i kaszel.

W leczeniu astmy istotną rolę odgrywa profilaktyka, polegająca głównie na unikaniu kontaktu z czynnikami wywołującymi duszności. Zanieczyszczenia powietrza stanowią przyczynę występowania ataków astmatycznych u znacznej części chorych, a na liście zagrożeń znajdują się dym tytoniowy, spaliny samochodowe oraz omówione już dokładnie alergeny wziewne. Co więcej, u części astmatyków do pogorszenia stanu zdrowia dochodzi na skutek wdychania silnych zapachów. W przypadku astmy oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA to za mało, ponieważ potrzebna jest jeszcze technologia skuteczna w walce z zanieczyszczeniami gazowymi. Z zadaniem tym świetnie radzi sobie filtr zbudowany z węgla aktywnego, który zatrzymuje szkodliwe gazy, a oprócz tego neutralizuje brzydkie zapachy.

Jaki powinien być dobry oczyszczacz powietrza dla alergika i astmatyka?

Obecność odpowiednich technologii oczyszczania nie jest jedyną ważną cechą dobrego urządzenia dla alergików. Istotne znaczenie mają tutaj ogólne zasady, jakimi należy kierować się podczas wyboru oczyszczacza powietrza, dlatego warto zwrócić uwagę na:

  • maksymalną powierzchnię pracy – uzależniona jest ona od wydajności oczyszczania, która może być wyrażona poprzez przepływ powietrza albo wskaźnik CADR (modele odpowiednie dla konkretnego pomieszczenia można wyszukać, korzystając z tagów z powierzchnią),
  • obecność trybu automatycznego – wiele oczyszczaczy wyposażonych jest w czujnik zanieczyszczeń i potrafi samodzielnie dostosować tempo filtracji do stanu powietrza, co przekłada się na szybkość usuwania alergenów i komfort użytkowania urządzenia,
  • głośność pracy – w najniższym trybie pracy oczyszczacz powinien emitować hałas niższy niż 40 dB, ponieważ w przeciwnym razie będzie utrudniał sen (w przypadku dużej wrażliwości na hałasy najlepiej wybrać model zdolny do pracy z głośnością do 30 dB),
  • koszty eksploatacji – składają się na nie wydatki związane z wymianą filtrów i wartość prądu zużywanego przez oczyszczacz.

Czy oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to dobry wybór?

Opinie na temat tego, czy alergikom i astmatykom warto polecać oczyszczacze z funkcją nawilżania, są różne. Przeciwnicy takich urządzeń zwracają uwagę na fakt, iż nadmierna wilgotność sprzyja namnażaniu się pleśni i roztoczy. To prawda, jednak należy zaznaczyć, że nie każdy oczyszczacz z nawilżaczem stwarza ryzyko przewilżenia. Niektóre urządzenia (w tym modele marki Sharp) umożliwiają rozdzielenie procesów oczyszczania i nawilżania, a dodatkowo są wyposażone w higrostat, który pozwala utrzymać wilgotność na wyznaczonym poziomie. 

Dbanie o prawidłową wilgotność w przypadku alergii i astmy jest bardzo ważne, ponieważ suche powietrze podrażania błonę śluzową dróg oddechowych. Co więcej, w suchym powietrzu kurz łatwiej się unosi. Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby zamiast sprzętu łączącego funkcję oczyszczacza i nawilżacza wybrać dwa oddzielne urządzenia. Wybór powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji, ale ważne jest, aby troszczyć się zarówno o czystość, jak i o wilgotność powietrza.

Oczyszczacz powietrza a alergia – certyfikaty i rekomendacje niezależnych organizacji

Niektóre oczyszczacze powietrza otrzymały pozytywną opinię niezależnych instytucji, zajmujących się badaniami nad alergią i astmą. Podczas wybierania urządzenia dla alergika warto zwrócić szczególną uwagę na produkty z certyfikatem ECARF, wydawanym przez European Centre for Allergy Research Foundation, czyli Fundację Europejskiego Centrum Badania Alergii. Mogą go otrzymać produkty, które usuwają z powietrza 95% pyłków i zarodników pleśni, co zostało potwierdzone podczas niezależnych testów. Atest ECARF uzyskały m.in. oczyszczacze Ideal AP 15, 30 i 45.

Alergikom można polecić również oczyszczacze powietrza z certyfikatem BAF, wydawanym przez The British Allergy Foundation, czyli Brytyjską Fundację Antyalergiczną. Organizacja ta również kontroluje skuteczność urządzeń dla alergików we własnych laboratoriach, a wnikliwe testy przeszły pomyślnie m.in. oczyszczacze Sharp serii KC-G.

Na rynku dostępne są również oczyszczacze dla alergików z atestem PTA. Warto jednak zaznaczyć, iż rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oznacza, że produkt nie stwarza ryzyka zaostrzenia objawów alergii, lecz nie świadczy o jego efektywności w usuwaniu alergenów.   

Aneta

Koszyk

Twój koszyk jest pusty.

Dokonaj swoich pierwszych zakupów