Szukaj

Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków

Aneta, 22.10.2020
Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków

Alergia wziewna to problem, z którym zmaga się coraz większa część społeczeństwa. W sprzedaży dostępnych jest wprawdzie wiele leków łagodzących objawy uczuleniowe, jednak najlepsza forma ochrony przed nieprzyjemnymi dolegliwościami to unikanie kontaktu z alergenami. W usunięciu niepożądanych zanieczyszczeń, które nieustannie napływają do domów i mieszkań, pomoże odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza dla alergika i astmatyka - czyli jaki?

Odpowiedni filtr

  Skuteczny oczyszczacz powietrza dla alergików, powinien zawierać filtr HEPA, który niezależnie od jego klasy (np. EPA E12 czy HEPA) doskonale radzi sobie z wychwytywaniem cząsteczek stałych.

  Alergeny są nawet kilkaset razy mniejsze od średnicy ludzkiego włosa (którego średnica wynosi od 40 do 80 μm). W rezultacie oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA usuwa z powietrza bardzo drobny kurz wraz z roztoczami kurzu domowego.

  Należy pamiętać, że oczyszczacz powietrza usuwa tylko te alergeny, które unoszą się w powietrzu. Alergicy powinni zadbać o eliminację źródeł roztoczy, a te mieszkają w miejscach gdzie mają schronienie, pożywienie (głównie to naskórek ludzki) i odpowiednią wilgotność. Najwięcej ich znajduje się w łóżkach, materacach, zasłonach, dywanach.

  Filtr HEPA zatrzymuje:

  • pyłki roślinne
  • pyły zawieszone (składnik smogu)
  • sierść zwierzęca
  • zarodniki pleśni

  Polecane modele do pokoju 40 m²

  Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 Gold

  Oczyszczacz powietrza Ideal AP 30

  Oczyszczacz powietrza Ideal AP 30 Pro 

  Polecane modele do pokoju 60 m²

  Oczyszczacz powietrza LIFAair LA503 + stacja pomiarowa LAM05

  Nawilżanie powietrza

  Nawilżone powietrze sprawia, iż śluzówka jest nawilżona i lepiej filtruje zanieczyszczenia, które dostają się do organizmu. Właściwa wilgotność powietrza wynosi 40-60%.

  Aby zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza, można zakupić oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania lub osobny oczyszczacz powietrza z oddzielnym nawilżaczem.

  Najpopularniejsze oczyszczacze powietrza 2w1 (z nawilżaczem) to oczyszczacze powietrza z nawilżaczem Sharp. Posiadają kilka serii KC-A, KC-D i KC-G, a w nich po 3 modele różniące się przede wszystkim wydajnością oczyszczania i nawilżania oraz dodatkowymi funkcjami.

  Do 38 m²:

  Do 50 m²:

  Plasmacluster w oczyszczaczu powietrza a alergia

  Jonizator nie jest wprawdzie filtrem, lecz jonizacja bywa stosowana w oczyszczaczach powietrza jako wsparcie systemu filtrującego. Nie zawsze jej obecność ma taki sam wpływ na efektywność usuwania alergenów, gdyż poszczególne urządzenia wykorzystują różne rodzaje jonizatorów. Na szczególną uwagę zasługują oczyszczacze powietrza Sharp, w których zastosowano opatentowaną technologię jonizacji Plasmacluster.

  Jony emitowane przez urządzenia marki Sharp mają większy ciężar od jonów generowanych przez tradycyjne jonizatory, ale są znacznie bardziej podobne do jonów występujących w naturze i charakteryzują się wyższą wytrzymałością. W rezultacie są zdolne długo utrzymywać się w powietrzu, a tym samym lepiej wspierają proces jego oczyszczania. Kiedy połączą się z cząsteczkami zanieczyszczeń, dochodzi do reakcji, w wyniku której białka alergenów ulegają rozpadowi, a tym samym tracą zdolność do wywoływania reakcji alergicznych.

  Efektywność jonizatorów Plasmacluster w eliminacji alergenów została potwierdzona przez naukowców. Badania przeprowadzone we współpracy z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu w Osakijskiego pod kątem alergii na kurz i pyłki roślinne wykazały bowiem, iż wysokie stężenie jonów Plasmaclauster przeciwdziała występowaniu reakcji uczuleniowych.

  Parametry oczyszczacza powietrza dla alergika

  Obecność odpowiednich technologii oczyszczania nie jest jedyną ważną cechą dobrego urządzenia dla alergików. Istotne znaczenie mają tutaj ogólne zasady, jakimi należy kierować się podczas wyboru oczyszczacza powietrza, dlatego warto zwrócić uwagę na:

  • maksymalną powierzchnię pracy – uzależniona jest ona od wydajności oczyszczania, która może być wyrażona poprzez przepływ powietrza albo wskaźnik CADR (modele odpowiednie dla konkretnego pomieszczenia można wyszukać, korzystając z tagów z powierzchnią),
  • obecność trybu automatycznego – wiele oczyszczaczy wyposażonych jest w czujnik zanieczyszczeń i potrafi samodzielnie dostosować tempo filtracji do stanu powietrza, co przekłada się na szybkość usuwania alergenów i komfort użytkowania urządzenia,
  • głośność pracy – w najniższym trybie pracy oczyszczacz powinien emitować hałas niższy niż 40 dB, ponieważ w przeciwnym razie będzie utrudniał sen (w przypadku dużej wrażliwości na hałasy najlepiej wybrać model zdolny do pracy z głośnością do 30 dB),
  • koszty eksploatacji – składają się na nie wydatki związane z wymianą filtrów i wartość prądu zużywanego przez oczyszczacz.

  Oczyszczacz powietrza a astma

  Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która przejawia się nawracającymi epizodami duszności typu wydechowego. Atakom astmatycznym towarzyszy uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech i kaszel.

  W leczeniu astmy istotną rolę odgrywa profilaktyka, polegająca głównie na unikaniu kontaktu z czynnikami wywołującymi duszności. Zanieczyszczenia powietrza stanowią przyczynę występowania ataków astmatycznych u znacznej części chorych, a na liście zagrożeń znajdują się dym tytoniowy, spaliny samochodowe oraz omówione już dokładnie alergeny wziewne. 

  Co więcej, u części astmatyków do pogorszenia stanu zdrowia dochodzi na skutek wdychania silnych zapachów. W przypadku astmy oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA to za mało, ponieważ potrzebna jest jeszcze technologia skuteczna w walce z zanieczyszczeniami gazowymi. Z zadaniem tym świetnie radzi sobie filtr zbudowany z węgla aktywnego, który zatrzymuje szkodliwe gazy, a oprócz tego neutralizuje brzydkie zapachy.

  Czy oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to dobry wybór?

  Opinie na temat tego, czy alergikom i astmatykom warto polecać oczyszczacze z funkcją nawilżania, są różne. Przeciwnicy takich urządzeń zwracają uwagę na fakt, iż nadmierna wilgotność sprzyja namnażaniu się pleśni i roztoczy. To prawda, jednak należy zaznaczyć, że nie każdy oczyszczacz z nawilżaczem stwarza ryzyko przewilżenia. Niektóre urządzenia (w tym modele marki Sharp) umożliwiają rozdzielenie procesów oczyszczania i nawilżania, a dodatkowo są wyposażone w higrostat, który pozwala utrzymać wilgotność na wyznaczonym poziomie.

  Dbanie o prawidłową wilgotność w przypadku alergii i astmy jest bardzo ważne, ponieważ suche powietrze podrażania błonę śluzową dróg oddechowych. Co więcej, w suchym powietrzu kurz łatwiej się unosi.

  Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby zamiast sprzętu łączącego funkcję oczyszczacza i nawilżacza wybrać dwa oddzielne urządzenia. Wybór powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji, ale ważne jest, aby troszczyć się zarówno o czystość, jak i o wilgotność powietrza.

  Oczyszczacz powietrza a alergia – certyfikaty i rekomendacje niezależnych organizacji

  Niektóre oczyszczacze powietrza otrzymały pozytywną opinię niezależnych instytucji, zajmujących się badaniami nad alergią i astmą. Podczas wybierania urządzenia dla alergika warto zwrócić szczególną uwagę na produkty z certyfikatem ECARF, wydawanym przez European Centre for Allergy Research Foundation, czyli Fundację Europejskiego Centrum Badania Alergii. Mogą go otrzymać produkty, które usuwają z powietrza 95% pyłków i zarodników pleśni, co zostało potwierdzone podczas niezależnych testów. Atest ECARF uzyskały m.in. oczyszczacze Ideal AP 15, 30 i 45.

  Alergikom można polecić również oczyszczacze powietrza z certyfikatem BAF, wydawanym przez The British Allergy Foundation, czyli Brytyjską Fundację Antyalergiczną. Organizacja ta również kontroluje skuteczność urządzeń dla alergików we własnych laboratoriach, a wnikliwe testy przeszły pomyślnie m.in. oczyszczacze Sharp serii KC-G.

  Na rynku dostępne są również oczyszczacze dla alergików z atestem PTA. Warto jednak zaznaczyć, iż rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oznacza, że produkt nie stwarza ryzyka zaostrzenia objawów alergii, lecz nie świadczy o jego efektywności w usuwaniu alergenów.

  Alergeny wziewne 

  Alergia jest chorobą autoimmunologiczną, w której dochodzi do reakcji obronnej organizmu na kontakt z czynnikami niestanowiącymi dla niego realnego zagrożenia. W alergii wziewnej ekspozycja na alergeny wywołuje katar, suchy kaszel, świszczący oddech, swędzenie i łzawienie oczu oraz bóle głowy i zatok. Na liście czynników drażniących znajdują się:

  Pyłki roślinne

  Pyłki wytwarzane przez rośliny stanowią główną przyczynę alergii wziewnych. Są małe i lekkie (ich średnica wynosi od 5 do 200 μm), dlatego rozprzestrzeniają się na duże obszary, przedostają do wnętrz budynków i osiadają na odzieży. Czas i intensywność pylenia zależą od kilku czynników, dlatego w poszczególnych częściach Polski stężenie pyłków bywa różne. Poniższa tabela prezentuje uśrednione dane dla całego kraju. 

  Roztocza kurzu domowego

  Często mówi się o alergii na kurz bądź roztocza kurzu, lecz tak naprawdę za występowanie objawów uczuleniowych odpowiedzialne są odchody roztoczy, a dokładniej zawarte w nich białka Der p I i II. Roztocza lubią miejsca ciepłe i wilgotne, a odżywiają się głównie ludzkim naskórkiem, dlatego ich namnażaniu sprzyjają utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury i przewilżenie powietrza oraz rzadkie sprzątanie. Same roztocza mają wielkość około 300 μm, tak więc nie są w stanie unosić się w powietrzu, lecz rozmiar wytwarzanych przez nie alergenów to zaledwie 20 μm.

  Sierść

  Uczulenie na sierść także nie jest profesjonalnym określeniem, ponieważ alergenem w rzeczywistości są białka zawarte w gruczołach wydzielniczych zwierząt. Sierść i cząsteczki złuszczonego naskórka, które pełnią funkcję nośnika tego białka, mają wielkość od 0,5 do 200 μm

  Pleśń

  Pleśń to kolejny alergen, którego rozwojowi sprzyja zbyt wysoka wilgotność powietrza. Duże ilości pleśni mogą wywołać alergiczną aspergilozę oskrzelowo-płucną, która daje podobne objawy jak astma oskrzelowa i prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia płuc. Zarodniki pleśni są bardzo małe, gdyż mają wielkość od 3 do 12 μm.

  Koszyk

  Twój koszyk jest pusty

  Wybierz pierwszy produkt

  Cena zestawu: %bundleSum%
  Anuluj