Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków 1
40.jpg

Alergia wziewna to problem, z którym zmaga się coraz większa część społeczeństwa. W sprzedaży dostępnych jest wprawdzie wiele leków łagodzących objawy uczuleniowe, jednak najlepsza forma ochrony przed nieprzyjemnymi dolegliwościami to unikanie kontaktu z alergenami. W usunięciu niepożądanych zanieczyszczeń, które nieustannie napływają do domów i mieszkań, pomoże odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza.


 

 

 

 

Spis treści:

Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków - czyli jaki? 

Polecane oczyszczacze na alergie 

Polecane oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania

Nawilżacz powietrza dla alergików

 

 

 

 


 

 

1. Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków - czyli jaki?

 Wyposażony w odpowiednie filtry powietrza

Co usuwa filtr HEPA - alergie - sierść - smog

Skuteczny oczyszczacz powietrza dla alergików, powinien zawierać filtr HEPA, który niezależnie od jego klasy (np. EPA E12 czy HEPA) doskonale radzi sobie z wychwytywaniem cząsteczek stałych. Osoby, które zmagają się z astma, potrzebują również filtra węglowego. Usuwa on bowiem szkodliwe gazy i drażniące zapachy, które mogą wywoływać ataki astmatyczne.

Filtr Hepa w oczyszczaczu ale alergika

Filtr HEPA najskuteczniejszą bronią w walce z alergenami

Alergeny są nawet kilkaset razy mniejsze od średnicy ludzkiego włosa (którego średnica wynosi od 40 do 80 μm). W rezultacie oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA usuwa z powietrza bardzo drobny kurz wraz z roztoczami kurzu domowego.

Należy pamiętać, że oczyszczacz powietrza usuwa tylko te alergeny, które unoszą się w powietrzu. Alergicy powinni zadbać o eliminację źródeł roztoczy, a te mieszkają w miejscach gdzie mają schronienie, pożywienie (głównie to naskórek ludzki) i odpowiednią wilgotność. Najwięcej ich znajduje się w łóżkach, materacach, zasłonach, dywanach.

Filtr HEPA zatrzymuje:

 • pyłki roślinne,
 • pyły zawieszone (składnik smogu),
 • sierść zwierzęcą,
 • roztocza kurzu domowego,
 • zarodniki pleśni.
Filtr węglowy w oczyszczaczu dla asmatyka

Filtr węglowy jako ochrona przed szkodliwymi gazami i drażniącymi zapachami

Do napadów astmatycznych może dojść na skutek kontaktu z alergenami, lecz także zanieczyszczeniami gazowymi czy brzydkimi zapachami. Z tego powodu w oczyszczaczu powietrza dla astmatyka nie może zabraknąć filtra węglowego. Usuwa on:

 • formaldehyd i inne lotne związki organiczne,
 • drażniące zapachy,
 • gazowe składniki dymu tytoniowego.

 

 

 


Parametry oczyszczacza powietrza dla alergika i astmatyka

Obecność odpowiednich technologii oczyszczania nie jest jedyną ważną cechą dobrego urządzenia dla alergików. Istotne znaczenie mają tutaj ogólne zasady, jakimi należy kierować się podczas wyboru oczyszczacza powietrza, dlatego warto zwrócić uwagę na:

 

 > Maksymalną powierzchnię pracy

Dobór oczyszczacza do powierzchni

Uzależniona jest ona od wydajności oczyszczania, która może być wyrażona poprzez przepływ powietrza albo wskaźnik CADR (modele odpowiednie dla konkretnego pomieszczenia można wyszukać w naszym sklepie, korzystając z tagów z powierzchnią).

 

> Obecność trybu automatycznego 

Wiele oczyszczaczy wyposażonych jest w czujnik zanieczyszczeń np. oczyszczacze powietrza Klarta i dzięki temu potrafią samodzielnie dostosować tempo filtracji do stanu powietrza, co przekłada się na szybkość usuwania alergenów i komfort użytkowania urządzenia.

 

 • Głośność pracy – w najniższym trybie pracy oczyszczacz powinien emitować hałas niższy niż 40 dB, ponieważ w przeciwnym razie będzie utrudniał sen (w przypadku dużej wrażliwości na hałasy najlepiej wybrać model zdolny do pracy z głośnością do 30 dB),

 • Koszty eksploatacji – składają się na nie wydatki związane z wymianą filtrów i wartość prądu zużywanego przez oczyszczacz.

 


 

 

2. Polecane oczyszczacze powietrza dla alergików

 

Klarta Forste 4 » Zobacz w sklepie: Klarta Forste 4 

Klarta Forste 4 to polska propozycja oczyszczacza powietrza dla alergików. Wyposażony w jonizację, sprzęt sprawdzi się na 40 m².

 • Cena: 899 zł
 • Oczyszczacz można polecić do sypialni, pokoju dzieci czy pomieszczeń do 40 m²
 • Cicha praca i tanie koszty eksploatacji to atuty tego oczyszczacza powietrza
 • Plazmowy jonizator powietrza pomaga neutralizować drobnoustroje
 • 3 lata gwarancji
 • Sterowanie smartfonem zapewnia wygodę

Oczyszczacz powietrza dla alergików Klarta Forste 4Dzięki swojemu bezkompromisowemu podejściu do zanieczyszczeń powietrza (tryby automatyczne skorelowane z restrykcyjnymi normami czystości powietrza), oczyszczacz Klarta Forste 4 będzie skutecznie chronił alergików i innych najbliższych. Klarta Forste 4 ma czujnik PM2,5 i szybko reaguje na zmiany jakości powietrza. Już stężenie 6 µg/m³ pyłu PM2.5 powoduje, że oczyszczacz przechodzi w szybszy tryb pracy. Ta cecha sprawia, że Klarta Forste 4 to bardzo dobry oczyszczacz powietrza dla alergików

 Klarta Forste 4

 

Oprócz precyzyjnych czujników i trzech trybów automatycznych Klarta Forste 4 wyróżnia się świetnym stosunkiem wydajności do ceny. Urządzenie jest przy tym ciche, ponieważ generuje tylko 20 dB w trybie nocnym. Model jest łatwy w obsłudze, dostępny w 5 kolorach (czarny, biały, złoty, srebrny i różowy) i posiada bardzo wydajny jonizator plazmowy.

 

Klarta Stor 2 » Zobacz w sklepie: Klarta Stor 2

Klarta Stor 2 to inteligentny oczyszczacz powietrza, który dzięki swej ogromnej wydajności pomoże alergikom w domu, jak i biurze.

 • Cena: 1599 zł
 • Skuteczny do 80 m²
 • Duża powierzchnia filtra HEPA skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia
 • Jonizator plazmowy pomaga neutralizować drobnoustroje
 • 6 prędkości i 3 tryby auto
 • Restrykcyjny algorytm trybu aut
 • Sterowanie smartfonem

 

 oczyszczacz powietrza na alergie Klarta Stor 2


Model Klarta Stor 2 odznacza się przede wszystkim imponującą wydajnością – 600 m3/h to wartość, która robi wrażenie. Dzięki temu sprzęt nadaje się nie tylko do użytku prywatnego, ale także do miejsc publicznych, np. szkoły, przedszkola, biura czy placówki medycznej. Nie bez znaczenia jest tu również wydajny jonizator plazmowy, który pomoże szybko pozbyć się zanieczyszczeń.

 

Klarta Stor 2 wydajny oczyszczacz na alergie wziewne

 

Jak na sprzęt o tak dużej mocy, urządzenie jest dość ciche (26 dB w trybie nocnym). Podobnie jak model Forste 4, Klarta Stor 2 wyróżnia się pod względem bezkompromisowego podejścia do zanieczyszczeń, przechodząc w wyższą prędkość, gdy tylko poziom PM2,5 przekroczy 7 µg/m³. Klarta Stor 2 to bardzo wydajny oczyszczacz powietrza dla alergików.

 


Winix Zero » Zobacz w sklepie: Winix Zero

Wydajny oczyszczacz Winix Zero z technologią jonizacji PlasmaWave sprawdzi się na powierzchni do 54 m2.

 • Cena: 999 zł
 • Skuteczny do 54 m²
 • Jonizacja PlasmaWave neutralizuje drobnoustroje
 • Filtr HEPA H13 skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia
 • Cicha praca (jedynie 27 dB do 51 dB)

 oczyszczacz na alergię Winix zero

Winix Zero wyróżnia się świetną relacją ceny do oferowanych możliwości. Dzięki sporej wydajności (współczynnik CADR równy 390 m3/h) model ten sprawdzi się na powierzchni do 54 m2. Technologia jonizacji PlasmaWave pomoże rozprawić się z bakteriami, wirusami czy roztoczami, krążącymi w Twoim otoczeniu.

 

Winix zero na alergie

 

Urządzenie charakteryzuje się również wysoką kulturą pracy. Cichy w eksploatacji Winix Zero generuje jedynie 27 dB w trybie nocnym. Przy maksymalnych obrotach jest to jedynie 51 dB, co jest wartością często niezauważalną w sytuacjach życia codziennego. Z myślą o małych alergikach, Winix Zero został wyposażony w blokadę rodzicielską. Sterowanie oczyszczaczem powietrza odbywa się poprzez przyciski na panelu dotykowym, umieszczonym w górnej części urządzenia.

 

Ideal AP45 » Zobacz w sklepie: Ideal AP45

Ideal AP45 to skuteczny oczyszczacz z jonizacją do dużych powierzchni, polecany zwłaszcza alergikom.

 • Cena: 1999 zł
 • Skuteczny do 62 m²
 • Skuteczny zestaw filtracyjny: HEPA, węglowy w postaci kasety wymiennej
 • Powłoka antybakteryjna CleanCel na filtrach zapobiegająca rozwojowi bakterii
 • Cicha i energooszczędna praca

oczyszczacz powietrza na alergie Ideal


Urządzenia niemieckiego producenta słyną od lat z wysokiej jakości. Ideal AP45 sprawdzi się na powierzchniach do 62 m2, stanowiąc świetną propozycję do domu, biura czy gabinetu usługowego.

Oczyszczacz Ideal posiada wbudowane czujniki zanieczyszczeń oraz światła, dzięki czemu inteligentnie dostosowuje tempo filtracji do aktualnych potrzeb. Uwzględnia przy tym zarówno stan aktualny stan powietrza, jak również porę dnia, sugerując np. tryb nocny wieczorem.

Ważnym elementem jest jonizacja PlasmaWave, która pomaga usuwać substancje smogowe, alergeny, wirusy i bakterie. Pomocna w usuwaniu bakterii i drobnoustrojów będzie też specjalna powłoka antybakteryjna CleanCel, pokrywająca filtry.

 


 


3. Polecane oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania

 

Sharp KC-A40EUW/KC-A40EUB » Zobacz w sklepie: Sharp KC-A40EUW

Sharp KC-A40EUW to przedstawiciel podstawowej serii urządzeń 2w1, oznaczonej numerem „40”. Wyposażony w jonizację Plasmacluster ułatwi oddychanie i poprawi komfort życia alergików. • Cena 1599 zł
 • Cicha praca i wydajność do 26 m² 
 • Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizacją Plasmacluster
 • Wydajny nawilżacz powietrza pozwala na ponad 6,5 h pracy bez dolewania wody

Sharp KC-A40

 

Model KC-A40EUW zwraca uwagę przede wszystkim sprawdzoną od lat, unikalną technologią jonizacji Plasmacluster. Reprezentująca tzw. jonizację plazmową, technologia ta wyróżnia się trwałością generowanych jonów. Nie tylko pomaga ona przywrócić zachwianą równowagę jonową, ale również przyczynia się do redukcji objawów alergicznych.

oczyszczacz z nawilżaczem na alergię

Sharp KC-A40EUW posiada także dodatkowe predefiniowane funkcje, m.in. tryb ION shower, czyli intensywna praca jonizatora w krótkim okresie czasu oraz przeciwpyłkowy, antyalergiczny tryb Pollen. Ogromną zaletą oczyszczaczy powietrza Sharp jest ich bardzo cicha praca – zaledwie 16 dB generowane w trybie cichym to wartość praktycznie niesłyszalna dla ludzkiego ucha. Wydajność oczyszczania sprzętu wynosi 216 m3/h. Wydajność nawilżania zaś 450 ml/h, co przy 3-litrowym zbiorniku na wodę pozwala na ponad 6,5 h nieustannej pracy.

 

Vestfrost VPE2S60WH » Zobacz w sklepie: Vestfrost VPE2S60WH

Vestfrost VPE2S60WH to większy z dwóch oczyszczaczy marki Vestfrost z funkcją nawilżania. Oprócz zestawu sprawdzonych filtrów oferuje jonizację plazmową.

 • Cena 2599 zł
 • Idealny do pomieszczeń o wielkości do 60 m2
 • Wydajność nawilżania 300 ml/h
 • Sterowanie aplikacją mobilną
 • Czujniki pyłów, gazów, wilgotności i temperatury

Vestfrost VPE2S60WH

 

Na tle innych urządzeń 2w1 Vestfrost VPE2S60WH wyróżnia się oryginalną konstrukcją, ponieważ moduł nawilżacza można w każdej chwili podłączyć lub odłączyć od oczyszczacza. Wygodną obsługę zapewniają automatyczny tryb oczyszczania, który uwzględnia stężenie pyłów i gazów, automatyczny tryb nawilżania (higrostat) oraz sterowanie wi-fi. W aplikacji można tworzyć własne reguły pracy.

Vestfrost VPE2S60WH w pokoju

 

Sharp KC-G60EUW / EUH » Zobacz w sklepie: Sharp KC-G60EUW

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60 to topowy model w serii urządzeń 2w1 (oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i z opatentowaną technologią jonizacji Plasmacluster).

 • Cena: 2999 zł
 • Sprawdzi się świetnie do 50 m2
 • TERAZ w zestawie z czujnikiem IQsensor PM2.5 za 1 zł! Oszczędzasz 219 zł
 • Wydajny nawilżacz powietrza - aż 630 ml/h
 • Większa ilość jonów dzięki jonizacji Plasmacluster High Density 7000
 • 7 stopniowy, kolorystyczny wskaźnik zanieczyszczeń

Sharp KC-G60EUW

 

Sharp KC-G60EUW zwraca uwagę przede wszystkim rozbudowanym systemem czujników, dzięki którym urządzenie jest w stanie pracować inteligentnie, uwzględniając nie tylko stężenie zanieczyszczeń, ale także porę dnia i obecność domowników. Wszystko ma na celu zoptymalizować pracę trybu automatycznego, tak by korzystanie z oczyszczacza Sharp było jeszcze wygodniejsze.

 

Oczyszczacz z nawilżaczem dla alergików

Podobnie jak w mniejszych modelach, tak i tu znajdziemy tryby Ion Shower (jonizacja punktowa), antyalergiczny tryb Pollen czy Auto Louver (automatyczne zamykanie rolety wywiewowej w celu ochrony przed zanieczyszczeniami przedostającymi się do wnętrza sprzętu).

Wydajny nawilżacz powietrza przywróci optymalną wilgotność nawet na dużych powierzchniach biurowych. Najważniejszym elementem jest jednak z pewnością jonizacja Plasmacluster 7000. Opatentowana przez japoński koncern technologia wyróżnia się ogromną skutecznością w neutralizowaniu cząstek wirusów i bakterii.

 


 

  

Nawilżacz powietrza dla alergików

Alergicy powinni dbać zarówno o czystość, jak i dobrą wilgotność powietrza. Nawilżone powietrze sprawia, iż śluzówka jest nawilżona i lepiej filtruje zanieczyszczenia, które dostają się do organizmu. Właściwa wilgotność powietrza wynosi 40-60%.

Aby zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza, można zakupić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem lub osobny oczyszczacz powietrza z oddzielnym nawilżaczem.

Najpopularniejsze oczyszczacze powietrza 2w1 (z nawilżaczem) to oczyszczacze powietrza Sharp (z funkcją nawilżania). Posiadają kilka serii KC-A, KC-D i KC-G, a w nich po 3 modele różniące się przede wszystkim wydajnością oczyszczania i nawilżania oraz dodatkowymi funkcjami.


Polecane nawilżacze powietrza dla alergików

Klarta Humea WiFi » Zobacz w sklepie: Klarta Humea WiFi

Klarta Humea WiFi to polska propozycja na nowoczesny, ewaporacyjny nawilżacz powietrza o dużej wydajności

 • Cena: 489 zł
 • Nawilżacz sprawdzi się w sypialni, salonie, pokoju dzieci, jak i wszelkich pomieszczeniach o wielkości do 44 m²
 • Higrostat, WiFi oraz bezpieczna eksploatacja to największe atuty tego oczyszczacza powietrza
 • 3 lata gwarancji

Klarta Humea WiFi

Klarta Humea (dostępna w wersji białej i czarnej) to synonim inteligentnej i wydajnej pracy przy niskim koszcie eksploatacji. Pojemny filtr starcza na aż 180 dni ciągłej eksploatacji, a dodatkowe udogodnienia jak higrostat, funkcja osuszania filtra podwyższają komfort obsługi.

Klarta Humea WIFI to inteligentny, ewaporacyjny nawilżacz powietrza, który skutecznie rozwiązuje problem niskiej wilgotności, zapewniając przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa. Alarm informujący o wyczerpaniu się wody w zbiorniku oraz funkcja osuszania filtra chronią przed rozwojem bakterii i mikroorganizmów w urządzenie. Sam filtr pokryty jest zresztą antybakteryjnymi solami mineralnymi.

Dzięki wydajności 300 ml/h, Klarta Humea sprawdza się nawet w pomieszczeniach do 44m2. Sprzęt może być sterowany smartfonem.

 

XEV 4L » Zobacz w sklepie Xiaomi Smartmi Pure Evaporative

Xiaomi SmartMi Pure Evaporative to inteligentny nawilżacz powietrza, wyposażony w dyski obrotowe zamiast regularnych filtrów.

 • Cena 379 zł
 • Mobilnie sterowany nawilżacz powietrza, przeznaczony do pomieszczeń o wielkości 38 m²
 • Cicha praca
 • Higrostat, WiFi oraz obrotowe dyski, obniżające koszty eksploatacji to najważniejsze atuty tego nawilżacza

Xiaomi Eveaportative

 

Higrostat pozwala wybrać docelowy, komfortowy dla nas poziom nawilżenia, a Xiaomi SmartMi Pure Evaporative będzie samodzielnie dążyć do utrzymania go. Wszystko za pomocą kilku kliknięć w telefonie.

Nawilżacz pracuje cicho, gdyż jego maksymalna głośność to 45 dB. Podobnie jak inne urządzenia poprawiające jakość powietrza marki Xiaomi, wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Wydajność nawilżacza sięga 240 ml/h, a pojemność zbiornika na wodę to 4 l, tak więc po jednym napełnieniu urządzenie może pracować na najwyższej intensywności aż przez 16,5 godziny.


Stylies Orion » Zobacz w sklepie Stylies Orion

Stylies Orion to cichy i wydajny nawilżacz Szwajcarskiej producenta Stylies

 • Cena: 399 zł 
 • Cichy nawilżacz do domu, biura czy wszelkich pomieszczeń o wielkości do 50 m²
 • Cicha - do 22 dB i energooszczędna praca - 6-18 W
 • Ogromny zbiornik na wodę (6 litrów) oraz imponująca wydajność nawilżania 350 ml/h to ponad 17 godzin pracy

Stylies Orion

Nawilżacz marki Stylies to klasyczny nawilżacz ewaporacyjny. Urządzenie gwarantuje bardzo dużą wydajność nawilżania, a dzięki olbrzymiemu zbiornikowi na wodę jest w stanie pracować ciągle nawet 17 godzin. Model Orion sprawdzi się nawet na 50 m² powierzchni. Sprzęt pracuje w dwóch trybach, będąc przy tym wyjątkowo cichym. 22 dB przy maksymalnych obrotach to rzadko spotykany wynik. Niska głośność idzie w parze z niewielkim zużyciem energii, które wynosi 6 albo 18 W.

Stylies Orion wyposażono również w higrostat, który pozwala utrzymać optymalny poziom nawilżenia. Producent przewidział możliwość łączenia procesu nawilżania z aromaterapią i wyposażył sprzęt w specjalną kostkę na olejki eteryczne. Orion wykorzystuje również matę ewaporacyjną, którą należy wymieniać co 2-3 miesiące. W środku znajdziemy także kostkę z jonami srebra Clean Cube, która zapobiega rozwojowi bakterii i wirusów. Jej żywotność wynosi 1 rok.

 

Plasmacluster w oczyszczaczu powietrza a alergia

Jonizator nie jest wprawdzie filtrem, lecz jonizacja bywa stosowana w oczyszczaczach powietrza jako wsparcie systemu filtrującego. Nie zawsze jej obecność ma taki sam wpływ na efektywność usuwania alergenów, gdyż poszczególne urządzenia wykorzystują różne rodzaje jonizatorów. Na szczególną uwagę zasługują oczyszczacze powietrza z jonizatorem Sharp, w których zastosowano opatentowaną technologię jonizacji Plasmacluster.

Jony emitowane przez urządzenia marki Sharp mają większy ciężar od jonów generowanych przez tradycyjne jonizatory, ale są znacznie bardziej podobne do jonów występujących w naturze i charakteryzują się wyższą wytrzymałością. 

W rezultacie są zdolne długo utrzymywać się w powietrzu, a tym samym lepiej wspierają proces jego oczyszczania. Kiedy połączą się z cząsteczkami zanieczyszczeń, dochodzi do reakcji, w wyniku której białka alergenów ulegają rozpadowi, a tym samym tracą zdolność do wywoływania reakcji alergicznych.

Efektywność jonizatorów Plasmacluster w eliminacji alergenów została potwierdzona przez naukowców. Badania przeprowadzone we współpracy z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu w Osakijskiego pod kątem alergii na kurz i pyłki roślinne wykazały bowiem, iż wysokie stężenie jonów Plasmaclauster przeciwdziała występowaniu reakcji uczuleniowych.

 


 

Oczyszczacz powietrza a astma

Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która przejawia się nawracającymi epizodami duszności typu wydechowego. Atakom astmatycznym towarzyszy uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech i kaszel.

W leczeniu astmy istotną rolę odgrywa profilaktyka, polegająca głównie na unikaniu kontaktu z czynnikami wywołującymi duszności. 

Zanieczyszczenia powietrza stanowią przyczynę występowania ataków astmatycznych u znacznej części chorych, a na liście zagrożeń znajdują się dym tytoniowy, spaliny samochodowe oraz omówione już dokładnie alergeny wziewne. 

Co więcej, u części astmatyków do pogorszenia stanu zdrowia dochodzi na skutek wdychania silnych zapachów. W przypadku astmy oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA to za mało, ponieważ potrzebna jest jeszcze technologia skuteczna w walce z zanieczyszczeniami gazowymi. 

Z zadaniem tym świetnie radzi sobie filtr zbudowany z węgla aktywnego, który zatrzymuje szkodliwe gazy, a oprócz tego neutralizuje brzydkie zapachy.

Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem i szukasz oczyszczacza powietrza do pokoju dziecka to sprawdź nasz poradnik.

 

Czy oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to dobry wybór?

Opinie na temat tego, czy alergikom i astmatykom warto polecać oczyszczacze z funkcją nawilżania, są różne. Przeciwnicy takich urządzeń zwracają uwagę na fakt, iż nadmierna wilgotność sprzyja namnażaniu się pleśni i roztoczy. To prawda, jednak należy zaznaczyć, że nie każdy oczyszczacz z nawilżaczem stwarza ryzyko przewilżenia. Niektóre urządzenia (w tym modele marki Sharp) umożliwiają rozdzielenie procesów oczyszczania i nawilżania, a dodatkowo są wyposażone w higrostat, który pozwala utrzymać wilgotność na wyznaczonym poziomie.

Dbanie o prawidłową wilgotność w przypadku alergii i astmy jest bardzo ważne, ponieważ suche powietrze podrażania błonę śluzową dróg oddechowych. Co więcej, w suchym powietrzu kurz łatwiej się unosi.

Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby zamiast sprzętu łączącego funkcję oczyszczacza i nawilżacza wybrać dwa oddzielne urządzenia. Wybór powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji, ale ważne jest, aby troszczyć się zarówno o czystość, jak i o wilgotność powietrza.

 

Oczyszczacz powietrza a alergia – certyfikaty i rekomendacje niezależnych organizacji

Niektóre oczyszczacze powietrza otrzymały pozytywną opinię niezależnych instytucji, zajmujących się badaniami nad alergią i astmą. Podczas wybierania urządzenia dla alergika warto zwrócić szczególną uwagę na produkty z certyfikatem ECARF, wydawanym przez European Centre for Allergy Research Foundation, czyli Fundację Europejskiego Centrum Badania Alergii. Mogą go otrzymać produkty, które usuwają z powietrza 95% pyłków i zarodników pleśni, co zostało potwierdzone podczas niezależnych testów. Atest ECARF uzyskały m.in. oczyszczacze Ideal AP 15, 30 i 45.

Alergikom można polecić również oczyszczacze powietrza z certyfikatem BAF, wydawanym przez The British Allergy Foundation, czyli Brytyjską Fundację Antyalergiczną. Organizacja ta również kontroluje skuteczność urządzeń dla alergików we własnych laboratoriach, a wnikliwe testy przeszły pomyślnie m.in. oczyszczacze Sharp serii KC-G.

Na rynku dostępne są również oczyszczacze dla alergików z atestem PTA. Warto jednak zaznaczyć, iż rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oznacza, że produkt nie stwarza ryzyka zaostrzenia objawów alergii, lecz nie świadczy o jego efektywności w usuwaniu alergenów.

 

Alergeny wziewne 

Alergia jest chorobą autoimmunologiczną, w której dochodzi do reakcji obronnej organizmu na kontakt z czynnikami niestanowiącymi dla niego realnego zagrożenia. W alergii wziewnej ekspozycja na alergeny wywołuje katar, suchy kaszel, świszczący oddech, swędzenie i łzawienie oczu oraz bóle głowy i zatok. Na liście czynników drażniących znajdują się:

Pyłki roślinne

Pyłki wytwarzane przez rośliny stanowią główną przyczynę alergii wziewnych. Są małe i lekkie (ich średnica wynosi od 5 do 200 μm), dlatego rozprzestrzeniają się na duże obszary, przedostają do wnętrz budynków i osiadają na odzieży. Czas i intensywność pylenia zależą od kilku czynników, dlatego w poszczególnych częściach Polski stężenie pyłków bywa różne. Poniższa tabela prezentuje uśrednione dane dla całego kraju. 

kalendarz pylenia dla alergików

Roztocza kurzu domowego

Często mówi się o alergii na kurz bądź roztocza kurzu, lecz tak naprawdę za występowanie objawów uczuleniowych odpowiedzialne są odchody roztoczy, a dokładniej zawarte w nich białka Der p I i II. Roztocza lubią miejsca ciepłe i wilgotne, a odżywiają się głównie ludzkim naskórkiem, dlatego ich namnażaniu sprzyjają utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury i przewilżenie powietrza oraz rzadkie sprzątanie. 

 

Oczyszczacza powietrza a roztocza

Same roztocza mają wielkość około 300 μm, natomiast rozmiar wytwarzanych przez nie alergenów to zaledwie 20 μm. Ze względu na warunki rozwoju są obecne głównie w pościeli, materacach, meblach tapicerowanych i wykładzinach. Do powietrza trafiają np. podczas ścielenia łóżka, wytrzepywania pościeli albo odkurzania. Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA pochłania roztocza oraz ich alergeny (które z uwagi na bardzo małe wymiary szczególnie długo utrzymują się w powietrzu) zanim ponownie osiądą na powierzchni mebli, podłóg itp.

 

Sierść

Uczulenie na sierść także nie jest profesjonalnym określeniem, ponieważ alergenem w rzeczywistości są białka zawarte w gruczołach wydzielniczych zwierząt. Sierść i cząsteczki złuszczonego naskórka, które pełnią funkcję nośnika tego białka, mają wielkość od 0,5 do 200 μm

 

Oczyszczacz powietrza a alergia na kota, psa, królika…

Oczyszczacz powietrza przy zwierzętach stanowi pewne ułatwienie, ponieważ niewielka część sierści zostaje zatrzymana na filtrach wstępnym i HEPA. Dotyczy do jednak głównie sierści zgubionej tuż przy oczyszczaczu, natomiast resztę trzeba usuwać z powierzchni podłóg i mebli. Sierść dość szybko opada, zatem oczyszczacz nie zastąpi tutaj odkurzacza.

Sierść stanowi nośnik alergenu, który dla oczyszczacza jest najtrudniejszy do usunięcia, ale w przypadku alergii dobry oczyszczacz może zredukować występowanie objawów uczuleniowych.

 

Pleśń

Pleśń to kolejny alergen, którego rozwojowi sprzyja zbyt wysoka wilgotność powietrza. Duże ilości pleśni mogą wywołać alergiczną aspergilozę oskrzelowo-płucną, która daje podobne objawy jak astma oskrzelowa i prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia płuc. Zarodniki pleśni są bardzo małe, gdyż mają wielkość od 3 do 12 μm.

 


Nie wiesz jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń do nas +48 22 230 21 27

Napisz do nas: sklep@homespot.pl

 

 

Ekspert Homespot
Kasia Jankowska - Ekspert sklepu Homespot, który zna każdy sekret oczyszczaczy powietrza. Chętnie dzieli się wiedzą o poprawie jakości powietrza w domu. Z jej porad skorzystało już blisko 5000 klientów naszego sklepu.

 

Komentarze do wpisu (1)

30 kwietnia 2024

alergia na kurz trudna sprawa, sprzątania dużo w domu, każdy sprzęt agd który to ułatwi jest na wagę złota

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium