Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Nawilżacz powietrza - jaki najlepszy

Elektryczny nawilżacz powietrza to najskuteczniejsza metoda poprawy wilgotności, ale wybór odpowiedniego urządzenia często sprawia pewne trudności. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, czym różnią się poszczególne rodzaje nawilżaczy oraz jakie cechy należy brać pod uwagę, aby właściwie ocenić dostosowanie dostępnych modeli do własnych potrzeb.

Wilgotność powietrza – jaka jest prawidłowa?

Prawidłowa wilgotność względna powietrza mieści się w zakresie od 40 do 60%. Utrzymywanie takiego poziomu nawilżenia służy naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu, a także zapewnia bezpieczeństwo drewnianym elementom domowego wyposażenia. 

Wilgotność względna zawsze wyrażana jest w procentach, ponieważ przedstawia stosunek ilości pary wodnej obecnej w powietrzu do maksymalnej ilości, jaka mogłaby się w nim znaleźć, wziąwszy pod uwagę aktualną temperaturę. Wilgotność bezwzględna natomiast prezentowana jest w g/m³, gdyż świadczy o ilości wody rozpuszczonej w 1 m³ powietrza.

Wilgotność powietrza można zmierzyć przy pomocy higrometru, nazywanego także wilgotnościomierzem. Najtańsze mierniki kosztują tylko kilkanaście złotych. 

Przesuszeniu powietrza sprzyja przede wszystkim ogrzewanie, szczególnie połączone z brakiem regularnego wietrzenia pomieszczeń, a także letnie susze. Niska wilgotność prowadzi do:

 • wysuszenia błon śluzowych dróg oddechowych, a w konsekwencji do drapania w gardle, suchego kaszlu, zwiększonej podatności na choroby wirusowe i bakteryjne,
 • podrażnienia i łzawienia spojówek oczu,
 • wysychania skóry, co przejawia się m.in. zaczerwienieniem i szybszym starzeniem, 
 • utraty blasku i łamliwości włosów,
 • matowienia i kruszenia drewnianych mebli i paneli.

Równie niepożądanym zjawiskiem jest przewilżenie powietrza, które może być wynikiem np. słabej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów albo nieszczelnej kanalizacji. Skutkuje ono:

 • odczuwaniem chłodu mimo optymalnej temperatury,
 • bólami mięśni i stawów,
 • większą podatnością na choroby reumatyczne,
 • rozwojem pleśni,
 • przyśpieszonym namnażaniem roztoczy,
 • rozklejaniem powierzchni drewnianych.

Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy. A może parowy?

Obecnie na rynku znajdują się trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: ewaporacyjne, ultradźwiękowe i parowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które decydują o tym, w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej, a w jakich korzystanie z nich nie byłoby najlepszym rozwiązaniem.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Ewaporacja to naturalny proces, polegający na odparowywaniu wody. Nawilżacz powietrza wykorzystujący tę technologię wyposażony jest w wentylator, który zasysa suche powietrze do wnętrza urządzenia i wymusza jego przepływ przez specjalną matę, filtr albo obracające się w wodzie dyski. Powietrze zostaje oddane do otoczenia nawilżone i oczyszczone z większych zanieczyszczeń.

Ewaporacja pozwala na wykorzystywanie zwykłej wody kranowej, a wytwarzana w tym procesie para wodna jest chłodna. W urządzeniach ewaporacyjnych często umieszczany jest wkład antybakteryjny (np. srebrna elektroda), który zapewnia wysoki poziom higieny, ale musi być regularnie wymieniany. Ewaporację wykorzystują m.in. nawilżacz powietrza Xiaomi SmartMi Pure Evaporative oraz Klarta Humea.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Nawilżacz ultradźwiękowy – jak wskazuje jego nazwa – wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które rozbijają cząsteczki wody, przekształcając ją w mikroskopijną mgiełkę. Główną wadą tego procesu jest fakt, że rozbiciu na maleńkie drobinki ulega wszystko, co znajduje się w wodzie, a więc minerały, bakterie, a nawet chemikalia. Biały pył osadzający się na meblach, który często dostrzegają użytkownicy nawilżaczy ultradźwiękowych, to właśnie minerały z wody kranowej, które zostały rozbite przez fale dźwiękowe. Wdychanie ich oraz pozostałych składników ubocznych wytwarzanej mgiełki jest szkodliwe dla zdrowia, dlatego do nawilżacza ultradźwiękowego powinno się wlewać wyłącznie wodę destylowaną lub poddaną odwróconej osmozie.

Należy też pamiętać o tym, iż fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są niesłyszalne dla człowieka, ale mogą być dokuczliwe dla zwierząt domowych.

Oczywiście, nawilżacze ultradźwiękowe mają także swoje zalety, ponieważ nie zużywają dużo prądu, a ceny najtańszych modeli są bardzo niskie. Przykładami urządzeń ultradźwiękowych są Xiaomi Smart Ultrasonic Humidifier albo Götze & Jensen AH201KG.

Nawilżacz powietrza parowy

Mechanizm działania nawilżacza parowego jest podobny jak w przypadku czajnika elektrycznego. Urządzenie wyposażone jest w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia, w wyniku czego wytwarzana jest gorąca para wodna. Nawilżacze parowe są wprawdzie tanie, ale i tak nie warto polecać ich osobom, które dysponują niewielkim budżetem. Wykorzystywany przez nie proces oznacza wysoki pobór energii elektrycznej (często 300 W lub więcej) i prowadzi do tak dużego wzrostu rachunków za prąd (ponad 100 zł miesięcznie przy pracy przez 12 godzin na dobę), tak więc z ekonomicznego punktu widzenia są najgorszym rozwiązaniem. Poważną wadę stanowi też wysoka temperatura pary wodnej (a niekiedy także samego nawilżacza), gdyż stwarza ryzyko poparzenia, zwłaszcza dla dzieci.

Za zaletę urządzenia parowego – oprócz niskiej ceny sprzętu – można uznać higienę (wysoka temperatura niszczy drobnoustroje obecne w wodzie) i brak elementów wymiennych. Parowymi nawilżaczami parowymi są m.in. Beurer LB 50 i Stadler Form Fred.

Nawilżacz powietrza – jaki wybrać, czyli kilka słów o ważnych parametrach

Rodzaj wykorzystywanej technologii to nie jedyna różnica między dostępnymi na rynku nawilżaczami powietrza. Podczas wyboru urządzenia warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, które decydują o jego efektywności, komforcie użytkowania i kosztach eksploatacji.

Wydajność nawilżania

Wydajność nawilżacza informuje o tym, ile pary wodnej urządzenie jest w stanie wyemitować w ciągu jednej godziny. Producenci podają wydajność maksymalną, jaką nawilżacz uzyskuje przy znacznym przesuszaniu powietrza, dlatego przy niewielkim obniżeniu wilgotności ilość wytwarzanej pary wodnej będzie niższa. Wydajność nawilżania wyrażana jest w ml/h albo w g/h, jednak zważywszy na fakt, iż 1 l wody waży w przybliżeniu 1 kg, między tymi jednostkami można postawić znak równości. Im większe pomieszczenie, tym wyższą wydajnością powinien charakteryzować się nawilżacz, aby jego praca zapewniała optymalne rezultaty.

Pojemność zbiornika na wodę

Pojemność zbiornika decyduje o tym, jak często trzeba będzie dolewać wodę, żeby urządzenie mogło dalej nawilżać powietrze. Warto, aby była ona dostosowana do wydajności nawilżania, czyli tempa zużywania wody. Wziąwszy pod uwagę fakt, że ze względów higienicznych zaleca się codzienne oczyszczanie zbiornika, jego duża pojemność niekoniecznie stanowi zaletę. Dla urządzenia o wydajności 250 ml optymalny będzie pojemnik mieszczący około 2,5 l wody.

Głośność pracy

Elektryczne nawilżacze powietrza nie są urządzeniami bezgłośnymi, ale poziom emitowanego przez nie hałasu bywa różny. Jeśli sprzęt ma być przeznaczony do sypialni lub innego pomieszczenia, w którym potrzebna jest cisza, to w niskich trybach powinien być w stanie pracować z głośnością nieprzekraczającą 35 dB.

Higrostat/Tryb automatyczny

Zbyt wysoka wilgotność powietrza jest równie niepożądana jak jego przesuszenie, dlatego warto wybrać nawilżacz, który umożliwi utrzymanie jej na optymalnym poziomie (prawidłowe nawilżenie wynosi od 40 do 60%!) . Idealnym rozwiązaniem są zatem urządzenia wyposażone w higrostat, które mogą działać w trybie automatycznym, dążąc do zachowania wilgotności wybranej przez użytkownika. Brak higrostatu nie stanowi poważnej wady tylko w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych, które znacznie redukują ryzyko przewilżenia, ponieważ ich wydajność maleje razem ze wzrostem wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Pobór moc

Pobór prądu nawilżacza to pierwszy czynnik wpływający na koszty jego eksploatacji. Najgorzej pod tym względem wypadają nawilżacze parowe, ale nie oznacza to, że wybierając urządzenie wykorzystujące inną technologię można mieć pewność, iż jest ono energooszczędne. Z tego powodu przed zakupem nawilżacza zawsze warto przyjrzeć się jego mocy.

Koszty wody i elementów wymiennych

W przypadku nawilżaczy, w których można bez obaw stosować tak zwaną kranówkę, uwzględnianie kosztów zużycia wody jest zbyteczne. Warto natomiast wziąć pod uwagę cenę wody destylowanej lub po odwróconej osmozie, jeśli rozważa się zakup nawilżacza ultradźwiękowego. Ponadto należy sprawdzić cenę i żywotność elementów wymiennych, którymi są przede wszystkim wkłady antybakteryjne i maty ewaporacyjne. Wydatki związane z ich zakupem nie muszą jednak być wysokie. Dla przykładu nawilżacz powietrza Philips HU4803/01 wymaga wymiany filtra nawilżającego, który kosztuje tylko 49 zł, a wystarcza na trzy miesiące.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – kiedy warto?

Wysoki poziom smogu w polskich miastach i wsiach sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup urządzenia, które będzie jednocześnie nawilżać i oczyszczać powietrze. To dobre rozwiązanie, ale tylko wtedy, gdy sprzęt spełnia kilka ważnych zasad. Po pierwsze, powinien pozwalać na rozdzielenie procesów oczyszczania i nawilżania, aby sprawdzał się także wtedy, gdy wilgotność powietrza jest dobra, ale jego czystość nie. Taką możliwość zapewnia każdy oczyszczacz z nawilżaczem powietrza Sharp, co stanowi jeden z głównych powodów, przemawiających za zwróceniem szczególnej uwagi na urządzenia tej marki.

Drugi warunek to dostosowanie do powierzchni pomieszczenia docelowego zarówno pod względem wydajności nawilżania, jak i oczyszczania. W ofercie firmy Sharp znajdują się urządzenia zaprojektowane z myślą o różnych pokojach, dlatego warto przyjrzeć się produktom tej marki, jeśli poszukuje się dobrego sprzętu wielofunkcyjnego. Nie bez znaczenia jest tu również fakt, iż wszystkie modele wykorzystują technologię ewaporacji, a więc są w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Aneta