Jaki nawilżacz powietrza wybrać - ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? 0
34.jpg

Najbezpieczniejszą metodą nawilżania powietrza jest ewaporacja. Co czyni tę technologię lepszą od technologii ultradźwiękowej? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, czym różni się nawilżacz ewaporacyjny od ultradźwiękowego i na co musisz uważać, jeśli masz w domu drugie z tych urządzeń.

Spis treści:

1. Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy?
    1.1 Nawilżacz ewaporacyjny
    1.2 Nawilżacz ultradźwiękowy
2. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem


1. Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy?

Swoje zalety mają zarówno nawilżacze ultradźwiękowe, jak i ewaporacyjne, jednak rekomendowaną technologią nawilżania jest ewaporacja.

1.1 Nawilżacz ewaporacyjny

Ewaporacja to naturalny proces, polegający na odparowywaniu wody. Nawilżacz powietrza wykorzystujący tę technologię wyposażony jest w wentylator, który zasysa suche powietrze do wnętrza urządzenia i wymusza jego przepływ przez specjalną matę, filtr albo obracające się w wodzie dyski. 

Powietrze zostaje oddane do otoczenia nawilżone i oczyszczone z większych zanieczyszczeń.

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea WiFi w kolorze czarnym

Ewaporacja pozwala na wykorzystywanie zwykłej wody kranowej, a wytwarzana w tym procesie para wodna jest chłodna. W nawilżaczach ewaporacyjnych często umieszczany jest wkład antybakteryjny (np. srebrna elektroda), który zapewnia wysoki poziom higieny, ale musi być regularnie wymieniany. 

Ewaporację wykorzystują m.in. nawilżacz powietrza Xiaomi SmartMi Pure Evaporative, Stylies Orion oraz Klarta Humea WIFi. Ten ostatni dostępny jest w dwóch kolorach: białym (Klarta Humea WiFi White) i czarnym (Klarta Humea WiFi Black).


Klarta Humea WiFi

» Zobacz w sklepie: Klarta Humea WiFi

Klarta Humea WiFi to nawilżacz ewaporacyjny polskiej marki, który łączy skuteczność i wysoki komfort obsługi.

 • 539 zł
 • skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 44 m²
 • higrostat
 • cicha praca
 • sterowania smartfonem
 • lampka nocna
 • dostępność 2 wersji kolorystycznych

Klarta Humea WiFI to nawilżacz powietrza wysokiej wydajności, wyposażony w higrostat, który umożliwia utrzymanie wyznaczonego poziomu nawilżenia. Urządzenie podświetlany panel i lampkę z regulacją mocy świecenia. 

Sterowanie możliwe jest za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea WiFi pracuje cicho (minimalna głośność to 24 db) i jest dostępna w dwóch kolorach: białym i czarnym.


Xiaomi Smartmi Pure Evaporative

» Zobacz w sklepie: Xiaomi Smartmi Pure Evaporative

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative to nawilżacz ewaporacyjny znanej chińskiej marki, który skutecznie rozwiązuje problem przesuszenia powietrza.

 • 525 zł
 • skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 38 m²
 • higrostat
 • sterowania smartfonem
 • brak elementów wymiennych

Nawilżacz ewaporacyjny Xiaomi Smartmi wyróżnia się wysoką wydajnością i jest wyposażony w higrostat, który ułatwia utrzymanie idealnej wilgotności powietrza. Urządzeniem można sterować poprzez aplikację mobilną. 

Zaletę nawilżacza powietrza Xiaomi Smartmi Pure Evaporative stanowi również brak elementów wymiennych – obecne w nim dyski wystarczy regularnie oczyszczać.


1.2 Nawilżacz ultradźwiękowy

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza – jak wskazuje jego nazwa – wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które rozbijają cząsteczki wody, przekształcając ją w mikroskopijną mgiełkę.

Główną wadą tego procesu jest fakt, że rozbiciu na maleńkie drobinki ulega wszystko, co znajduje się w wodzie, a więc minerały, bakterie, a nawet chemikalia. Biały pył osadzający się na meblach, który często dostrzegają użytkownicy nawilżaczy ultradźwiękowych, to właśnie minerały z wody kranowej, które zostały rozbite przez fale dźwiękowe. 

Wdychanie ich oraz pozostałych składników ubocznych wytwarzanej mgiełki jest szkodliwe dla zdrowia, dlatego do nawilżacza ultradźwiękowego powinno się wlewać wyłącznie wodę destylowaną lub poddaną odwróconej osmozie (to oznacza wydatek około 100 zł miesięcznie).

Problem stanowią również środki chemiczne używane podczas mycia nawilżacza, gdyż ich resztki także są rozbijane i trafiają do dróg oddechowych domowników. Sytuację pogarsza dodatkowo stosowanie olejków zapachowych, które w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych w ogóle nie powinny być używane.

Nie są to wyłącznie potencjalne zagrożenia, ponieważ potwierdzają je przypadki, które miały miejsce w przeszłości. W 2008 r. w Nikozji na Cyprze doszło do wybuchu epidemii legionelli w żłobku szpitalnym. Przyczyną było właśnie używanie wody kranowej w nawilżaczu ultradźwiękowym, natomiast skutkiem śmierć 3 z 9 zakażonych dzieci.[1]

O tym, jak groźne może być czyszczenie nawilżacza powietrza nieodpowiednimi środkami, przekonali się szczególnie mieszkańcy Korei Południowej. W 2011 r. kilkaset osób zmarło tam na skutek stosowania nieprzebadanego właściwie detergentu, który doprowadził u ofiar do poważnego uszkodzenia płuc.[2]

Należy też pamiętać o tym, iż fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są niesłyszalne dla człowieka, ale mogą być dokuczliwe dla zwierząt domowych. Nawilżacz ultradźwiękowy do domu z psem, kotem czy królikiem jest zatem złym rozwiązaniem.

Dlaczego zatem nawilżacze ultradźwiękowe są takie popularne? Urządzenia te kuszą cichą pracą i niską ceną (nie należy mylić tego z niskimi kosztami użytkowania), a dodatkową zaletę stanowi ich szeroki wybór.

Przykładami nawilżaczy ultradźwiękowych są Xiaomi Smart Ultrasonic Humidifier albo Götze & Jensen AH201KG.


Jako ciekawostkę można dodać, że w przeszłości dość popularne były nawilżacze parowe. Obecnie występują one rzadko, ze względu na swoje wady, do których zaliczyć należy wysokie koszty eksploatacji oraz ryzyko poparzenia. Parowy nawilżacz powietrza działa w podobny sposób co czajnik elektryczny, czyli doprowadza wodę do wrzenia i wytwarza czystą (bakterie giną w wysokiej temperaturze), ale gorącą parę wodną. W przypadku takiego urządzenia zużycie energii często sięga 300 W.2. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Sharp KC-G40EUW

» Zobacz w sklepie: Sharp KC-G40EUW

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-G40 idealnie sprawdzi się w sypialniach i pokojach dziecięcych. Dobra wydajność, cicha praca i sprawdzone technologie zapewniają skuteczność, a jednocześnie komfort użytkowania i bezpieczeństwo.

 • 2499 zł
 • filtr HEPA, węgiel aktywny i jonizacja Plasmacluster
 • nawilżanie technologią ewaporacji
 • cicha praca i wydajność do 28 m²
 • możliwość rozdzielenia procesu oczyszczania i nawilżania


Sharp KC-G40EUW to jedno z najnowszych urządzeń wielofunkcyjnych znanego japońskiego producenta. Kilka wbudowanych czujników pozwala na kontrolę różnych parametrów powietrza oraz na automatyczne oczyszczanie i nawilżanie powietrza. 

Wydajność oczyszczania Sharpa KC-G40EUW wynosi 240 m³/h, a wydajność nawilżania 400 ml/h. Głośność najniższego trybu to jedyne 19 dB, zatem urządzenie idealnie pasuje do wszystkich pomieszczeń, gdzie ważna jest cisza.


Oczyszczacz wykorzystuje najlepszy zestaw filtrów oraz technologię jonizacji Plasmacluster, która naśladuje procesy zachodzące w naturze. Nawilżanie odbywa się przy zastosowaniu technologii ewaporacji. Pojemnik na wodę ma pojemność 2,5 l, tak więc urządzenie może pracować z pełną wydajnością bez dolewania wody przez ponad 6 godzin.


Sharp KC-D60EUW

» Zobacz w sklepie: Sharp KC-D60EUW

Sharp KC-D60EUW to jedno z najwydajniejszych urządzeń przeznaczonych do oczyszczania i nawilżania powietrza. Dzięki zastosowaniu najlepszych technologii oba te zadania realizowane są na najwyższym poziomie.


2199 zł

filtr HEPA, filtr węglowy i jonizacja Plasmacluster

nawilżanie technologią ewaporacji

możliwość rozdzielenia procesów oczyszczania i nawilżania

wydajność odpowiednia nawet dla 48 m²


Wydajność oczyszczania Sharpa KC-D60EUW wynosi 396 m³/h, a wydajność nawilżania 660 ml/h. Parametry te idą w parze z cichą pracą, ponieważ urządzenie jest w stanie pracować z głośnością 25 dB. Pracę najlepszych filtrów wspiera tutaj jonizator Plasmacluster, który generuje jony ujemne i dodatnie, naśladując zjawiska znane z natury

Nawilżanie powietrza odbywa się przy zastosowaniu technologii ewaporacji, a wbudowany higrostat samodzielnie dostosowuje wilgotność do aktualnych potrzeb. Dzięki dużemu pojemnikowi na wodę (3 l) Sharp KC-D60EUW może pracować z pełną wydajnością przez 4,5 godziny.Źródła:

 1. Yiallouros PK, Papadouri T, Karaoli C, Papamichael E, Zeniou M, PieridouBagatzouni D, et al, First Outbreak of Nosocomial Legionella Infection in Term Neonates Caused by a Cold Mist Ultrasonic Humidifier, https://academic.oup.com/
 2. Mina Ha, Soon Young Lee, Seung-sik Hwang, Hyesook Park, Seungsoo Sheen, Hae Kwan Cheong, Bo Youl Choi, Evaluation report on the causal association between humidifier disinfectants and lunginjury
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium