Szukaj

Nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Jaki wybrać

Kasia, 22.10.2020
Nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Jaki wybrać

Najbezpieczniejszą metodą nawilżania powietrza jest ewaporacja. Dlaczego właśnie ta technologia i co jeszcze warto wziąć pod uwagę, podczas wyboru nawilżacza powietrza? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, czym różnią się poszczególne urządzenia i które z nich warto zakupić do swojego domu.

Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy. A może parowy?

Obecnie na rynku znajdują się trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: ewaporacyjne, ultradźwiękowe i parowe. Każdy z nich ma swoje zalety, jednak rekomendowaną technologią nawilżania jest ewaporacja.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Nawilżacz ultradźwiękowy – jak wskazuje jego nazwa – wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które rozbijają cząsteczki wody, przekształcając ją w mikroskopijną mgiełkę.

Główną wadą tego procesu jest fakt, że rozbiciu na maleńkie drobinki ulega wszystko, co znajduje się w wodzie, a więc minerały, bakterie, a nawet chemikalia. Biały pył osadzający się na meblach, który często dostrzegają użytkownicy nawilżaczy ultradźwiękowych, to właśnie minerały z wody kranowej, które zostały rozbite przez fale dźwiękowe. Wdychanie ich oraz pozostałych składników ubocznych wytwarzanej mgiełki jest szkodliwe dla zdrowia, dlatego do nawilżacza ultradźwiękowego powinno się wlewać wyłącznie wodę destylowaną lub poddaną odwróconej osmozie (to oznacza wydatek około 100 zł miesięcznie).

Problem stanowią również środki chemiczne używane podczas mycia nawilżacza, gdyż ich resztki także są rozbijane i trafiają do dróg oddechowych domowników. Sytuację pogarsza dodatkowo stosowanie olejków zapachowych, które w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych w ogóle nie powinny być używane.

Należy też pamiętać o tym, iż fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są niesłyszalne dla człowieka, ale mogą być dokuczliwe dla zwierząt domowych.

Dlaczego zatem nawilżacze ultradźwiękowe są takie popularne? Urządzenia te kuszą cichą pracą i niską ceną (nie należy mylić tego z niskimi kosztami użytkowania), a dodatkową zaletę stanowi ich szeroki wybór.  

Przykładami nawilżaczy ultradźwiękowych są Xiaomi Smart Ultrasonic Humidifier albo Götze & Jensen AH201KG.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Ewaporacja to naturalny proces, polegający na odparowywaniu wody. Nawilżacz powietrza wykorzystujący tę technologię wyposażony jest w wentylator, który zasysa suche powietrze do wnętrza urządzenia i wymusza jego przepływ przez specjalną matę, filtr albo obracające się w wodzie dyski. Powietrze zostaje oddane do otoczenia nawilżone i oczyszczone z większych zanieczyszczeń.


Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea WiFi w kolorze czarnym

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea WiFi w kolorze czarnym

Ewaporacja pozwala na wykorzystywanie zwykłej wody kranowej, a wytwarzana w tym procesie para wodna jest chłodna. W urządzeniach ewaporacyjnych często umieszczany jest wkład antybakteryjny (np. srebrna elektroda), który zapewnia wysoki poziom higieny, ale musi być regularnie wymieniany. Ewaporację wykorzystują m.in. nawilżacz powietrza Xiaomi SmartMi Pure Evaporative, Stylies Orion oraz Klarta Humea WIFi. Ten ostatni dostępny jest w dwóch kolorach: białym (Klarta Humea WiFi White) i czarnym (Klarta Humea WiFi Black).

Nawilżacz powietrza parowy

Mechanizm działania nawilżacza parowego jest podobny jak w przypadku czajnika elektrycznego. Urządzenie wyposażone jest w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia, w wyniku czego wytwarzana jest gorąca para wodna. Nawilżacze parowe są wprawdzie tanie, ale i tak nie warto polecać ich osobom, które dysponują niewielkim budżetem. 

Wykorzystywany przez nie proces oznacza wysoki pobór energii elektrycznej (często 300 W lub więcej) i prowadzi do tak dużego wzrostu rachunków za prąd (ponad 100 zł miesięcznie przy pracy przez 12 godzin na dobę), tak więc z ekonomicznego punktu widzenia są najgorszym rozwiązaniem. Poważną wadę stanowi też wysoka temperatura pary wodnej (a niekiedy także samego nawilżacza), gdyż stwarza ryzyko poparzenia, zwłaszcza dla dzieci.

Za zaletę urządzenia parowego – oprócz niskiej ceny sprzętu – można uznać higienę (wysoka temperatura niszczy drobnoustroje obecne w wodzie) i brak elementów wymiennych. Parowymi nawilżaczami parowymi są m.in. Beurer LB 50 i Stadler Form Fred.

Nawilżacz powietrza – jaki wybrać, czyli kilka słów o ważnych parametrach

Rodzaj wykorzystywanej technologii to nie jedyna różnica między dostępnymi na rynku nawilżaczami powietrza. Podczas wyboru urządzenia warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, które decydują o jego efektywności, komforcie użytkowania i kosztach eksploatacji.

Wydajność nawilżacza powietrza

Wydajność nawilżacza informuje o tym, ile pary wodnej urządzenie jest w stanie wyemitować w ciągu jednej godziny. Producenci podają wydajność maksymalną, jaką nawilżacz uzyskuje przy znacznym przesuszaniu powietrza, dlatego przy niewielkim obniżeniu wilgotności ilość wytwarzanej pary wodnej będzie niższa. Wydajność nawilżania wyrażana jest w ml/h albo w g/h, jednak zważywszy na fakt, iż 1 l wody waży w przybliżeniu 1 kg, między tymi jednostkami można postawić znak równości. 

Wydajność nawilżania na poziomie 65 ml/h (65 g/h) wystarcza na około 10 m² powierzchni.

Pojemność zbiornika na wodę

Pojemność zbiornika decyduje o tym, jak często trzeba będzie dolewać wodę, żeby urządzenie mogło dalej nawilżać powietrze. Warto, aby była ona dostosowana do wydajności nawilżania, czyli tempa zużywania wody. Biorąc pod uwagę fakt, że ze względów higienicznych zaleca się codzienne oczyszczanie zbiornika, jego duża pojemność niekoniecznie stanowi zaletę. Dla urządzenia o wydajności 250 ml optymalny będzie pojemnik mieszczący około 2,5 l wody.

Nawilżacz Xiaomi Smartmi Evaporative

Nawilżacz Xiaomi Smartmi Evaporative 

Głośność pracy nawilżaczy powietrza

Elektryczne nawilżacze powietrza nie są urządzeniami bezgłośnymi, ale poziom emitowanego przez nie hałasu bywa różny. Jeśli sprzęt ma być przeznaczony do sypialni lub innego pomieszczenia, w którym potrzebna jest cisza, to w niskich trybach powinien być w stanie pracować z głośnością nieprzekraczającą 35 dB.

Higrostat/Tryb automatyczny

Zbyt wysoka wilgotność powietrza jest równie niepożądana jak jego przesuszenie, dlatego warto wybrać nawilżacz, który umożliwi utrzymanie jej na optymalnym poziomie (prawidłowe nawilżenie wynosi od 40 do 60%!). Idealnym rozwiązaniem są zatem urządzenia wyposażone w higrostat, które mogą działać w trybie automatycznym, dążąc do zachowania wilgotności wybranej przez użytkownika. 

Brak higrostatu nie stanowi poważnej wady tylko w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych, które znacznie redukują ryzyko przewilżenia, ponieważ ich wydajność maleje razem ze wzrostem wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Koszty użytkowania nawilżacza powietrza

Na koszt eksploatacji nawilżacza powietrza wpływa:

1. Pobór mocy

Pobór prądu nawilżacza to pierwszy czynnik wpływający na koszty jego eksploatacji. Najgorzej pod tym względem wypadają nawilżacze parowe, ale nie oznacza to, że wybierając urządzenie wykorzystujące inną technologię można mieć pewność, iż jest ono energooszczędne. Z tego powodu przed zakupem nawilżacza zawsze warto przyjrzeć się jego mocy.

2. Koszt wody

Do nawilżaczy ewaporacyjnych i parowych można wlewać wodę prosto z kranu, której ceny nie mają znaczącego wpływu na koszty eksploatacji urządzenia. W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych konieczność kupowania wody destylowanej oznacza wydatek około 100 zł miesięcznie.

3. Wydatki związane z wymianą elementów ulegających zużyciu

Elementami wymiennymi są przede wszystkim wkłady antybakteryjne i maty ewaporacyjne. Wydatki związane z ich zakupem nie muszą jednak być wysokie. Dla przykładu nawilżacz powietrza Philips HU4803/01 wymaga wymiany filtra nawilżającego, który kosztuje tylko 49 zł, a wystarcza na trzy miesiące.

Nawilżacz ewaporacyjny Stylies Orion

Nawilżacz ewaporacyjny Stylies Orion

Sposób sterowania

W sprzedaży dostępne są głównie nawilżacze powietrza sterowane poprzez panel dotykowy. Zdarzają się jednak urządzenia, których pracę można kontrolować poprzez pilota, a nawet aplikację mobilną. Sterowanie za pośrednictwem smartfona możliwe jest m.in. w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych Klarta Humea WiFi oraz Xiaomi SmartmiPure Evaporative.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – kiedy warto?

Wysoki poziom smogu w polskich miastach i wsiach sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup urządzenia, które będzie jednocześnie nawilżać i oczyszczać powietrze. 

To dobre rozwiązanie, ale tylko wtedy, gdy sprzęt spełnia kilka ważnych warunków:

1. Po pierwsze, powinien pozwalać na rozdzielenie procesów oczyszczania i nawilżania, aby sprawdzał się także wtedy, gdy wilgotność powietrza jest dobra, ale jego czystość nie. 

2. Drugi warunek to dostosowanie do powierzchni pomieszczenia docelowego zarówno pod względem wydajności nawilżania, jak i oczyszczania. 

Możliwość rozdzielenia procesów oczyszczania i nawilżania zapewnia każdy oczyszczacz z nawilżaczem powietrza Sharp, co stanowi jeden z głównych powodów, przemawiających za zwróceniem szczególnej uwagi na urządzenia tej marki. W ofercie firmy Sharp znajdują się modele zaprojektowane z myślą o różnych pokojach. Nie bez znaczenia jest tu również fakt, iż wszystkie urządzenia wykorzystują technologię ewaporacji, a więc są w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-D50EUW

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-D50EUW

Wilgotność powietrza – jaka jest prawidłowa?

Prawidłowa wilgotność względna powietrza mieści się w zakresie od 40 do 60%. Utrzymywanie takiego poziomu nawilżenia służy naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu, a także zapewnia bezpieczeństwo drewnianym elementom domowego wyposażenia.

Wilgotność względna zawsze wyrażana jest w procentach, ponieważ przedstawia stosunek ilości pary wodnej obecnej w powietrzu do maksymalnej ilości, jaka mogłaby się w nim znaleźć, wziąwszy pod uwagę aktualną temperaturę. Wilgotność bezwzględna natomiast prezentowana jest w g/m³, gdyż świadczy o ilości wody rozpuszczonej w 1 m³ powietrza.

Wilgotność powietrza można zmierzyć przy pomocy higrometru, nazywanego także wilgotnościomierzem. Najtańsze mierniki kosztują tylko kilkanaście złotych.

Przesuszeniu powietrza sprzyja przede wszystkim ogrzewanie, szczególnie połączone z brakiem regularnego wietrzenia pomieszczeń, a także letnie susze.

Niska wilgotność powietrza prowadzi do:

 • wysuszenia błon śluzowych dróg oddechowych, a w konsekwencji do drapania w gardle, suchego kaszlu, zwiększonej podatności na choroby wirusowe i bakteryjne,
 • podrażnienia i łzawienia spojówek oczu,
 • wysychania skóry, co przejawia się m.in. zaczerwienieniem i szybszym starzeniem,
 • utraty blasku i łamliwości włosów,
 • matowienia i kruszenia drewnianych mebli i paneli.

Równie niepożądanym zjawiskiem jest przewilżenie powietrza, które może być wynikiem np. słabej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów albo nieszczelnej kanalizacji. Skutkuje ono:

 • odczuwaniem chłodu mimo optymalnej temperatury,
 • bólami mięśni i stawów,
 • większą podatnością na choroby reumatyczne,
 • rozwojem pleśni,
 • przyśpieszonym namnażaniem roztoczy,
 • rozklejaniem powierzchni drewnianych.

Koszyk

Twój koszyk jest pusty

Wybierz pierwszy produkt