Technologie oczyszczaczy powietrza Sharp 0
18.jpg

W oczyszczaczach Sharp możemy znaleźć wiele funkcji dodatkowych, które mają usprawnić proces oczyszczania powietrza albo poprawić komfort użytkowania urządzenia. Sprawdź, które z nich najbardziej zasługują na uwagę i w jakich oczyszczaczach powietrza Sharpa są dostępne.

 1. Czujniki jakości powietrza i tryb automatyczny
  1. Automatyczne nawilżanie
 2. Funkcje oczyszczaczy powietrza Sharp
  1. Jonizacja Plasmacluster
  2. Funkcja Ion Shower
  3. Funkcja Pollen
  4. Funkcja Advanced Auto
  5. Funkcja Ion Spot Mode
  6. Auto Louver
  7. Pozostałe funkcje


1. Czujniki jakości powietrza i tryb automatyczny

Niemal wszystkie oczyszczacze powietrza Sharp mają automatyczny tryb oczyszczania. Urządzenia wykorzystują jednak różne czujniki zanieczyszczeń. Niektóre z nich mają wyłącznie czujniki nieprzyjemnego zapachu i/lub kurzu. W bardziej zaawansowanych modelach znaleźć można czujniki pyłów PM2.5, dzięki którym urządzenia mogą skuteczniej wykrywać smog. 

Oczyszczacze Sharp z czujnikiem PM2,5:

Sharp KC-G40EUW/EUH – do 28 m²
Sharp KC-G50EUW – do 38 m²
Sharp KC-G60EUW
– do 50 m²

O jakości powietrza oczyszczacze informują za pomocą barwnych wskaźników, charakteryzujących się różną skalą (liczbą wyświetlanych barw). W każdym oczyszczaczu czerwony kolor wskaźnika oznacza złą jakość powietrza, natomiast zielony lub niebieski wskazują, że powietrze jest czyste.

Seria oczyszczaczy powietrza KC-G wyposażona jest ponadto w czujniki światła i ruchu, pozwalające dopasować pracę urządzenia do pory dnia i obecności osób w pomieszczeniu.

Automatyczne nawilżanie

W przypadku oczyszczaczy z nawilżaczem zazwyczaj istnieje też automatyczny tryb nawilżania. Dzięki wbudowanym czujnikom wilgotności i temperatury urządzenie samo wybiera optymalny poziom nawilżenia. W większości oczyszczaczy z nawilżaczem znajdują się też wskaźniki temperatury i wilgotności.

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania Sharp KC-G40EUW


2. Funkcje oczyszczaczy powietrza Sharp

Innowacyjne funkcje wyróżniające oczyszczacze Sharpa to:

 • Plasmacluster
 • Ion Shower
 • Funkcja Pollen
 • Advanced Auto
 • Ion Spot Mode
 • Auto Louver


Jonizacja Plasmacluster - dokładne oczyszczanie wszystkich zakamarków

Jonizacja Plasmacluster jest obecna we wszystkich oczyszczaczach powietrza Sharp. To opatentowana technologia, wykorzystująca jonizator plazmowy, którego działanie różni się od jonizatora ostrzowego.

Praca tradycyjnych jonizatorów (ostrzowych) polega na emisji dużej ilości jonów ujemnych, przy wykorzystaniu wysokiego napięcia. Mają one stanowić przeciwwagę dla jonów dodatnich, które są wytwarzane podczas pracy urządzeń elektrycznych i uchodzą za nieprzyjazne dla człowieka. 

Aniony produkowane są przez jonizator ostrzowy z ogromną prędkością, lecz charakteryzują się niską trwałością. Jony ujemne po połączeniu z dodatnio naładowanymi cząsteczkami patogenów i alergenów ułatwiają ich usuwanie.

Oczyszczacz powietrza wykorzystujący opatentowaną przez Sharp technologię jonizacji Plasmacluster, (zastosowaną po raz pierwszy w 2000 r.), działa inaczej od tradycyjnych jonizatorów. 

Technologię Plasmacluster wyróżnia sposób produkcji jonów (w wyniku wyładowań plazmowych) warunkujący powstawanie jednocześnie jonów dodatnich i ujemnych, pozostających ze sobą w równowadze. 

Taki efekt sprawia, że powietrza w pomieszczeniu staje się bardziej „naturalne”. Sharp, rozwijając ten mechanizm, szukał sposobu na bardziej kompleksowe oczyszczanie powietrza w domach, wychodząc z założenia, iż oczyszczacz wyposażony wyłącznie w filtry nie jest w stanie wydobyć zanieczyszczeń z każdego zakamarka. 

Jony wytwarzane technologią Plasmacluster charakteryzują się wyjątkową żywotnością, dzięki temu są w stanie dotrzeć daleko i przyczynić się do usunięcia zanieczyszczeń nawet z miejsc trudnodostępnych.

 ☉ Przeczytaj także: "Oczyszczacze powietrza z jonizatorem"


Funkcja Ion Shower – świeże powietrze do snu

Funkcja Ion Shower stosowana jest jako przygotowanie pomieszczenia do snu. Jej działanie polega na generowaniu przez 10 minut wysokiego stężenia jonów, a następnie intensywnej pracy oczyszczacza (w urządzeniach z nawilżaniem także nawilżacza) przez kolejne 50 minut. 

Nawilżanie może wyłączyć się wcześniej, po osiągnięciu odpowiedniej wilgotności, wtedy praca urządzenia kontynuowana jest jedynie w trybie oczyszczania. 

Dzięki temu powietrze w ciągu 60 minut zostaje bardzo dokładnie oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń oraz intensywnie odświeżone. Funkcję Ion Shower można znaleźć we wszystkich modelach serii KC-A, KC-D i KC-G oraz w urządzeniach KC-F32EUW i Sharp FP-F30EUH (model bez nawilżacza) 

Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J60 EUW


Funkcja Pollen – dodatkowa ochrona przed alergenami

Funkcja Pollen to inaczej specjalny tryb przeciwpyłowy. Realizowana jest różnie w zależności od modelu. W oczyszczaczach serii KC-A polega ona na pracy urządzenia ze zmienną prędkością.

Najpierw oczyszczacz pracuje przez 10 minut z najwyższą intensywnością, następnie przez kolejnych 20 minut praca odbywa się na średnim poziomie wydajności, po czym następuje kolejne 20 minut pracy o najwyższej wydajności i tak na przemian w 20-minutowych okresach. 

W oczyszczaczach serii KC-D oraz KC-G funkcja Pollen realizowana jest natomiast poprzez zwiększenie wykrywalności najdrobniejszych zanieczyszczeń. W tym celu czujniki kurzu są ustawione na zakres wysoki, gwarantujący przejście na wydajniejszy tryb pracy urządzenia przy chociażby niewielkim wzroście poziomu jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Funkcja ta jest bardzo przydatna dla osób bardziej wrażliwych lub alergików.

☉ Przeczytaj także: "Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków"

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania Sharp KC-D60


Funkcja Advanced Auto – gdy problemem jest zbyt duża wilgotność

Funkcja Advanced Auto stanowi osobny tryb pracy w oczyszczaczach serii KC-D, a ponadto jest obecna w serii KC-G, lecz tutaj nie występuje jako oddzielny program, tylko jako opcja podczas pracy w trybie automatycznym.

Jej zadaniem jest regulacja stopnia nawilżenia powietrza w pomieszczaniu w przypadku wystąpienia zbyt dużej wilgotności. Innymi słowy, program ten jest pomocny w osuszaniu powietrza. 

Sharp KC-D40EUW - oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Kiedy wilgotność przekroczy 70% (w serii KC-D) lub 80% (w serii KC-G) oczyszczacz rozpoczyna intensywne generowanie jonów Plasmacluster. Przyczyniają się one do rozbicia cząstek wody. Jednocześnie przepływ powietrza utrzymywany jest na wysokim poziomie, co skutkuje jego intensywnym mieszaniem się w całym pomieszczeniu. 

Oczyszczacze wyposażone w funkcję Advanced Auto będą zatem przydatne w pomieszczeniach, w których problem stanowi nadmierna wilgotność powietrza.


Funkcja Ion Spot Mode – do pozbycia się brzydkich zapachów

Funkcja Ion Spot Mode pozwala na odświeżenie i usunięcie nieprzyjemnych zapachów między innymi z odzieży, dywanów czy mebli tapicerowanych. Dostępna jest jedynie w najbardziej zaawansowanych modelach oczyszczaczy powietrza, np. Sharp KC-G50EUW, KC-G60-EUW, KI-G75EUW

Dzięki wyposażeniu tych urządzeń w przednią roletę nawiewową, której położeniem można sterować ręcznie, możliwe jest nakierowanie wypływającego strumienia powietrza na konkretną powierzchnię. 

Po ustawieniu pożądanego kąta nawiewu i wybraniu funkcji Ion Spot Mode oczyszczacz będzie przez 8 godzin generował wysokie stężenie jonów Plasmacluster wyłącznie przez przednią roletę, zapewniając przy tym także silny strumień powietrza. 

Wysokie stężenie jonów wraz z silnym przepływem powietrza pozwalają w skuteczny sposób pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów z powierzchni, a także unieszkodliwić zagrażające zdrowiu drobnoustroje, które mogą się na nich znajdować.

Oczyszczacze powietrza SharpAuto Louver – dla zachowania czystości urządzenia

Auto Louver nie jest funkcją przyczyniającą się w bezpośredni sposób do efektywnego oczyszczania powietrza. Dzięki niej można natomiast skuteczniej zadbać o urządzenie, gdyż Auto Louver ułatwia jego konserwację

Jest to dostępna w oczyszczaczach serii KC-D i KC-G opcja automatycznego zamykania się górnej rolety nawiewowej w przypadku nieużywania urządzenia. Zapobiega to dostawaniu się kurzu do wnętrza stającego oczyszczacza, który, zaraz po uruchomieniu, zostałby wyrzucony w powietrze.

Oczyszczacze Sharp z funkcją Auto Louver:
Sharp KC-D40EUW – do 26 m²
Sharp KC-D50EUW – do 38 m²
Sharp KC-D60EUW – do 48 m²
Sharp KC-G40EUW/EUH – do 28 m²
Sharp KC-G50EUW – do 38 m²
Sharp KC-G60EUW – do 50 m²


Pozostałe funkcje i udogodnienia

Oczyszczacze powietrza Sharp posiadają ponadto inne udogodnienia takie jak:

 • timer, pozwalający na zaprogramowanie pracy urządzenia, poprzez ustawienie zarówno momentu jego włączenia, jak i wyłączenia,
 • opcja auto restartu, czyli funkcji pozwalającej na zapamiętanie przez urządzenie ostatniego programu pracy i powrócenie do niego w przypadku przerwy w dostawie prądu,
 • blokada rodzicielska, która uniemożliwia zmianę ustawień pracy urządzenia przez dzieci,
 • kółka ułatwiające przemieszczanie oczyszczacza np. z jednego pomieszczenia do drugiego, co jest sporym udogodnieniem szczególnie w przypadku urządzeń o większej masie. 


Kasia Jankowska - Ekspert sklepu Homespot, który zna każdy sekret oczyszczaczy powietrza. Chętnie dzieli się wiedzą o poprawie jakości powietrza w domu. Z jej porad skorzystało już blisko 5000 klientów naszego sklepu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium