Jak wybrać klimatyzator przenośny – poradnik

Przenośny klimatyzator powietrza

Montaż tradycyjnej klimatyzacji wymaga sporych nakładów finansowych, a do tego nie wszędzie jest możliwy. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na jej posiadanie, a letnie upały bywają zbyt męczące, to warto pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu, czyli o przenośnym klimatyzatorze powietrza.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Mechanizm działania klimatyzatora przenośnego nie jest specjalnie skomplikowany. Ciepłe powietrze zostaje wciągnięte do wnętrza urządzenia przez wentylator. Na powierzchni parownika oddaje swoje ciepło czynnikowi chłodniczemu (nazywanemu także roboczym), który zaraz potem zostaje przetłoczony przez sprężarkę do skraplacza, odpowiedzialnemu za oddanie gorącego powietrza na zewnątrz budynku. Czynnik chłodniczy wraca do parownika dopiero po rozprężeniu przez termostatyczny zawór rozprężny albo kapilarę.

Główną różnicą między klimatyzatorem przenośnym a stacjonarnym jest fakt, iż ten pierwszy nie wymaga stałego montażu. W przypadku tradycyjnej klimatyzacji konieczna jest ingerencja w strukturę budynku, a do tego potrzebne są odpowiednie zezwolenia (od zarządcy lub administratora budynku, wspólnoty mieszkaniowej, a jeśli lokal znajduje się w zabytkowej kamienicy – także od konserwatora zabytków).  

Oczywiście, klimatyzator przenośny ma też przewagę pod względem finansowym. Można go zamontować samodzielnie, dlatego nie trzeba ponosić kosztów związanych z zatrudnieniem fachowców.

Rodzaje klimatyzatorów przenośnych

Klimatyzatory przenośne różnią się między sobą budową, która determinuje sposób ich montażu.

Klimatyzator przenośny typu split

Skraplacz może znajdować się tej samej obudowie co parownik, ale zdarza się, że stanowi on oddzielną jednostkę, przeznaczoną do umieszczenia na zewnątrz, połączoną z częścią wewnętrzną cienką rurką. Urządzenia złożone z dwóch części nazywamy klimatyzatorami typu split. Należy jednak zaznaczyć, iż przenośny klimatyzator split to nie to samo, co tradycyjny klimatyzator split. Ten drugi montuje się na stałe, natomiast obie części klimatyzatora przenośnego split wystarczy postawić na podłodze, a wężyk przeprowadzić np. przez okno. 

Najważniejszą zaletą takiego urządzenia jest cichsza praca (hałas generuje głównie jednostka zewnętrzna), natomiast wady klimatyzatora przenośnego split to wysoka cena oraz ograniczenia dotyczące możliwej lokalizacji. Konieczność ustawienia skraplacza za oknem sprawia, że urządzenie sprawdzi się najlepiej w przypadku pokojów z balkonem, w wolno stojących budynkach jednorodzinnych. W blokach stosowanie takiego urządzenia może spotkać się ze sprzeciwem ze strony sąsiadów, gdyż hałas jednostki zewnętrznej będzie przez nich słyszany, zwłaszcza przy otwartych oknach.

Klimatyzator przenośny typu monoblok

Znacznie popularniejsze są urządzenia jednoczęściowe, czyli klimatyzatory monoblokowe. To rozwiązanie uniwersalne, które sprawdzi się niemal wszędzie i pozwala znacząco ograniczyć wydatki, dlatego stanowi bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnej klimatyzacji. 

Klimatyzator przenośny jednoczęściowy wymaga takiej lokalizacji, która pozwoli na odprowadzanie ciepłego powietrza poza budynek. Odpowiedzialną za to zadanie rurę wyrzutową można wyprowadzić przez uchylone okno lub drzwi balkonowe. W pobliżu powinno też być gniazdko elektryczne, a powierzchnia, na której będzie stało urządzenie musi być równa, płaska i sucha. Producenci zalecają zachowanie przynajmniej 50-centymetrowego odstępu pomiędzy klimatyzatorem a ścianami, meblami i innymi elementami domowego wyposażenia oraz takie ustawienia urządzenia, aby chłodne powietrze nie płynęło bezpośrednio na osoby znajdujące się w pomieszczeniu.

Przenośny klimatyzator pokojowy ma zatem znacznie mniejsze wymagania niż tradycyjna klimatyzacja, której montaż jest niemożliwy bez pomocy fachowców oraz bez naruszenia struktury budynku. Najtrudniejszym zadaniem wydaje się wysunięcie poza budynek rury odprowadzającej gorące powietrze, ale problem rozwiązuje specjalna uszczelka okienna. Zazwyczaj trzeba dokupić ją oddzielnie, ale do urządzeń Fersk Twinne i Fersk Vind producent dodaje uszczelkę gratis.

Klimatyzatory dwururowe a jednorurowe

Każdy klimatyzator przenośny jednoczęściowy ma rurę odprowadzającą gorące powietrze na zewnątrz. Urządzenia pozbawione jej to w rzeczywistości klimatyzery (w których główny czynnik chłodniczy stanowi woda), charakteryzujące się znacznie niższą efektywnością działania. 

Większość przenośnych klimatyzatorów wyposażona jest w jedną rurę, którą gorące powietrze odpływa poza budynek. Powietrze pobierane jest natomiast z pomieszczenia, w którym stoi urządzenie. Taki mechanizm ma pewną wadę, ponieważ z pokoju odpływa więcej powietrza, niż do niego trafia, co prowadzi do wystąpienia podciśnienia. Skutkuje ono wdzieraniem się przez kanały wentylacyjne i szczeliny ciepłego powietrza, które nieznacznie podnosi temperaturę w chłodzonym pomieszczeniu.

W klimatyzatorach dwukanałowych druga rurka przeznaczona jest do pobieranie powietrza z zewnątrz, dzięki czemu zostaje zachowana równowaga pomiędzy ilością powietrza wprowadzanego i wyprowadzanego z pokoju. Wyeliminowanie problemu podciśnienia powoduje, że klimatyzatory pokojowe z dwiema rurami wykazują do 40% wyższą skuteczność chłodzenia od modeli jednokanałowych. Urządzenie z dwoma wężami pozwala szybciej obniżyć temperaturę w dużym pomieszczeniu, zużywając mniej energii elektrycznej. Klimatyzatorem z dwiema rurami jest m.in. Fersk Twinne.

Wybór optymalnej mocy chłodniczej

Jednym z najważniejszych parametrów każdego klimatyzatora domowego jest jego moc chłodnicza, ponieważ to właśnie ona decyduje, w jak dużym pomieszczeniu urządzenie będzie zapewniać efektywną pracę. Obliczenie dokładnego zapotrzebowania pokoju na moc chłodniczą klimatyzacji wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, w tym lokalizacji pomieszczenia, długości jego ścian wewnętrznych i zewnętrznych, powierzchni i usytuowania okien oraz jakości izolacji termicznej. Jednak dla uproszczenia przyjmuje się, że na każdy metr sześcienny powinno przypadać minimum 0,03-0,035 kW mocy chłodniczej, co w przypadku pomieszczeń o wysokości 2,7 daje nam wynik około 0,087 kW na m².

Może się zdarzyć, że moc chłodnicza wyrażona jest w jednostce BTU/h, popularnej głównie w Wielkiej Brytanii i USA. 1 kW to 3412,142 BTU. Klimatyzator o zbyt małej mocy może nie być w stanie utrzymać temperatury na satysfakcjonującym poziomie, dlatego jego zakup to poważny błąd.

W wyborze optymalnej mocy chłodniczej pomoże poniższa tabela, prezentująca minimalne zapotrzebowanie na nią przy poszczególnych powierzchniach:

Powierzchnia w m²

Moc w kW

Moc w BTU/h

do 30

≤ 2,34

≤ 8000

31-35

> 2,34 ≤ 2,93

> 8000 ≤ 10000

36-40

> 2,93 ≤ 3,52

> 10000 ≤ 12000

41-35

> 3,52 ≤ 4,1

> 12000 ≤ 14000

Porównanie ważnych parametrów

Moc chłodnicza to nie jedyny ważny parametr techniczny klimatyzatora powietrza. Poniżej prezentujemy pozostałe cechy, z jakimi należy się zapoznać przed kupnem urządzenia.

Przepływ powietrza

Przepływ powietrza – wyrażany w jednostce m³/h – informuje o tempie chłodzenia. Im jest on wyższy, tym szybciej klimatyzator będzie w stanie obniżyć temperaturę do pożądanego poziomu. Najlepiej skoncentrować się na urządzeniach, które wyróżniają się przepływem powietrza na poziomie przynajmniej 300 m³/h.

Zakres temperatur

Minimalna temperatura, jaką można uzyskać dzięki klimatyzatorowi, zazwyczaj wynosi nie mniej niż 16 st. C, a maksymalna temperatura, którą możemy ustawić jest wyższa od minimalnej o 13-17 st. Warto zaznaczyć, że ze względów zdrowotnych optymalna różnica między temperaturą panującą wewnątrz chłodzonego pomieszczenia i na zewnątrz powinna wynosić nie więcej niż 6-7 st. C.

Głośność pracy

Klimatyzatory przenośne nie są urządzeniami cichymi, o czym należy pamiętać, decydując się na ich zakup. W tym przypadku cicha praca zazwyczaj oznacza niską efektywność. Ważne jest to, aby klimatyzator charakteryzował się optymalnym stosunkiem głośności pracy do wydajności. Hałas na poziomie 55 dB można uznać za akceptowalny, jeśli chodzi o urządzenie o mocy chłodniczej 3,5 kW lub wyższej, ale nie wtedy, gdy moc ta wynosi 2,3 kW.

Rodzaj czynnika chłodzącego

Czynnik chłodniczy jest niezbędny do prawidłowej pracy klimatyzatora. Jego funkcję może pełnić jeden gaz lub mieszanina kilku gazów. W nowoczesnych urządzeniach znajdziemy głównie:

  • R410A – najpopularniejszy czynnik, złożony z gazów R32 i R125 w proporcjach 1:1,
  • R407C – rzadziej spotykany, składający się z gazów R143A, R125 i R32, które stanowią odpowiednio 52, 25 i 32% jego zawartości,
  • R290 – czysty propan.

Wymiary i waga

Wymiary i waga klimatyzatora nie są ważne z punktu widzenia jego skuteczności, ale wpływają na komfort użytkowania i możliwą lokalizację urządzenia. Jeśli planujemy przenosić sprzęt między pomieszczeniami, to najlepiej, jeśli będzie w miarę lekki oraz wyposażony w takie udogodnienia jak uchwyt i kółka jezdne.

Określenie pożądanych funkcji

Klimatyzatory przenośne różnią się między sobą również pod względem oferowanych funkcji dodatkowych. Niektóre z nich są bardziej przydatne, a inne zdecydowanie mniej.

Ogrzewanie

W sprzedaży znajdziemy klimatyzatory, które są w stanie nie tylko chłodzić, ale i ogrzewać powietrze. Urządzenie łączące te dwie funkcje przyda się szczególnie w pomieszczeniach, które w sezonie jesienno-zimowym potrzebują dodatkowego źródła ciepła. Warto przy tym pamiętać, że moc chłodnicza klimatyzatora czasami jest inna od mocy grzewczej, tak więc w celu wybrania urządzenia idealnie dopasowanego do konkretnego pokoju, należy wziąć pod uwagę oba te parametry. Klimatyzatorem przenośnym z funkcją grzania jest m.in. Fersk Vind.

Osuszanie

Latem powietrze ma zazwyczaj dość wysoką wilgotność, dlatego w celu utrzymania prawidłowego nawilżenia konieczne bywa jego osuszanie. W przypadku klimatyzatora powietrza jest to w pewnym sensie efekt uboczny, ale często pożądany. Wiele urządzeń ma specjalny tryb osuszania, w którym obniża wilgotność powietrza bez zmiany jego temperatury.

Wentylacja

Większość klimatyzatorów powietrza może działać również jako wentylator. W tym trybie urządzenie wprowadza do pomieszczenia świeże powietrze, ale podobnie jak w trybie osuszania nie zmienia jego temperatury.

Timer

Timer to inaczej programator czasu pracy klimatyzatora. Umożliwia on automatyczne wyłączenie lub włączenie i wyłączenie urządzenia po upływie wyznaczonego czasu. Najczęściej timery mają regulację skokową z regulacją w odstępach 1-godzinnych.

Funkcja swing

Wyposażone w nią klimatyzatory mają zmienny kąt wylotu chłodnego powietrza. Takie rozwiązanie przekłada się na równomierne chłodzenie i komfort użytkowników urządzenia. 

Sygnalizacja zapełnienia zbiornika skroplin

Samodzielne kontrolowanie poziomu skroplin w zbiorniku jest dość uciążliwe, dlatego wiele klimatyzatorów informuje o jego zapełnieniu.

Ocena budżetu na zakup i koszty eksploatacji

Zakup wydajnego klimatyzatora przenośnego, zapewniającego dobry komfort użytkowania, to wydatek powyżej 1500 złotych. Najtańsze urządzenia sprzedawane pod nazwą klimatyzatorów często okazują się klimatyzerami. W klimatyzerze główny czynnik chłodzący stanowi woda, a możliwości takiego urządzenia są znacznie mniejsze niż w przypadku prawdziwych klimatyzatorów. Warto być tego świadomym i pamiętać, że klimatyzator to urządzenie kupowane na lata, tak więc lepiej zainwestować w niego trochę większą kwotą niż nabywać sprzęt, z którego nie będzie się w pełni zadowolonym. Jeśli budżet jest zbyt mały w stosunku do cen odpowiednich klimatyzatorów, to dobrym rozwiązaniem może być zakup w sklepie oferującym sprzedaż ratalną.

Najważniejszym elementem kosztów eksploatacji klimatyzatora powietrza są wydatki związane ze zużyciem energii. Poniższa tabelka prezentuje, jakich kosztów można się spodziewać w zależności od mocy energetycznej klimatyzatora i czasu jego pracy.

Pobór prądu

Koszt jednej godziny pracy

Koszt miesięczny przy 4 godzinach pracy dziennie

Koszt miesięczny przy 8 godzinach pracy dziennie

1000

0,57

68,4

136,8

1200

0,68

82,08

164,16

1400

0,80

95,76

191,52

1600

0,91

109,44

218,88

Samodzielne obliczenie kosztów energii zużytej przez klimatyzator nie jest trudne. Wystarczy pomnożyć cenę 1 KWh prądu (średnia w Polsce to 0,57 zł) przez moc w kW lub moc w W podzieloną przez 1000. Otrzymany wynik to koszt prądu pobranego w ciągu godziny, tak więc później wystarczy tylko pomnożyć go przez liczbę przepracowanych przez urządzenie godzin. Obliczenia te można wykonać przy także pomocy kalkulatorów zużycia energii dostępnych w internecie.

Kasia

Koszyk

Twój koszyk jest pusty.

Dokonaj swoich pierwszych zakupów