Jak wybrać klimatyzator przenośny – poradnik 0
42.jpg

Montaż tradycyjnej klimatyzacji wymaga sporych nakładów finansowych, a do tego nie wszędzie jest możliwy. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na jej posiadanie, a letnie upały bywają zbyt męczące, to warto pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu, czyli o przenośnym klimatyzatorze powietrza.

Klimatyzator przenośny – dla kogo?

Klimatyzator przenośny jest świetnym rozwiązaniem gdy:

 • Poszukujesz szybkiego i taniego sposobu na schłodzenie otoczenia
 • Mieszkasz w bloku, kamienicy lub innym budynku wielorodzinnym
 • Cenisz sobie możliwość dowolnego przemieszczania urządzenia
 • Z różnych przyczyn nie możesz zainstalować klimatyzacji naściennej

Łatwy, samodzielny montaż, krótki czas realizacji zamówień oraz mobilność klimatyzatorów przenośnych (wielokrotnie urządzenia te są wyposażone w kółka) sprawiają, że grono zadowolonych użytkowników klimatyzacji przenośnej rośnie z każdym rokiem!

Ile kosztuje klimatyzator przenośny?

Zakup wydajnego klimatyzatora przenośnego, zapewniającego dobry komfort użytkowania, to wydatek powyżej 1500 złotych. Droższe, przeznaczone do większych pomieszczeń, o wyższej kulturze pracy, wiążą się z wydatkiem rzędu 2-3 tysięcy złotych.

Najważniejszym elementem kosztów eksploatacji klimatyzatora powietrza są wydatki związane ze zużyciem energii. Poniższa tabelka prezentuje, jakich kosztów można się spodziewać w zależności od mocy energetycznej klimatyzatora i czasu jego pracy.

Pobór prądu

Koszt jednej godziny pracy

Koszt miesięczny przy 4 godzinach pracy dziennie

Koszt miesięczny przy 8 godzinach pracy dziennie

1000

0,57

68,4

136,8

1200

0,68

82,08

164,16

1400

0,80

95,76

191,52

1600

0,91

109,44

218,88

Samodzielne obliczenie kosztów energii zużytej przez klimatyzator nie jest trudne. Wystarczy pomnożyć cenę 1 KWh prądu (średnia w Polsce to 0,57 zł) przez moc w kW lub W. Otrzymany wynik to koszt prądu pobranego w ciągu godziny.

Najbardziej opłacalne klimatyzatory przenośne

 • Fersk Vind – cena 2199 zł
Fersk Vind cechy produktu
 • Blaupunkt MB S 1111E – cena 2199 zł
Blaupunkt MB S1111E cechy produktu
 • Sharp CV-P10PR – cena 3299 zł
Sharp CV-P10PR cechy produktu

Wśród klimatyzatorów przenośnych wyróżniamy urządzenia typu monoblok oraz split. Pierwsze z nich są znacznie popularniejsze, ze względu na wygodniejszą konstrukcję. Zarówno parownik, jak i skraplacz zamknięte są w szczelnej obudowie, a jedynym elementem zewnętrznym konstrukcji jest rura wyrzutowa, którą można łatwo wyprowadzić przez uchylone okno.

W przypadku urządzeń klimatyzatorów przenośnych typu split, montaż jest równie prosty. Sprowadza się on jedynie do wystawienia skraplacza na zewnątrz pomieszczeniu. W tym celu jednak potrzebny jest balkon lub taras, na którym postawimy jednostkę. Minusem tego typu rozwiązania jest uciążliwość dla sąsiadów – hałas jednostki będącej na dworze może irytować.

Niezależnie od wybranego przez wariantu, klimatyzatory przenośne dostępne są od ręki. W przeciwieństwie do tradycyjnej klimatyzacji, na którą musimy czekać często kilka tygodni, tu urządzenie pojawi się w Twoim domu w parę dni po zamówieniu.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Mechanizm działania klimatyzatora przenośnego nie jest specjalnie skomplikowany. Ciepłe powietrze zostaje wciągnięte do wnętrza urządzenia przez wentylator. Na powierzchni parownika oddaje swoje ciepło czynnikowi chłodniczemu (nazywanemu także roboczym), który zaraz potem zostaje przetłoczony przez sprężarkę do skraplacza, odpowiedzialnemu za oddanie gorącego powietrza na zewnątrz budynku. Czynnik chłodniczy wraca do parownika dopiero po rozprężeniu przez termostatyczny zawór rozprężny albo kapilarę.

Główną różnicą między klimatyzatorem domowym przenośnym a stacjonarnym jest fakt, iż ten pierwszy nie wymaga stałego montażu. W przypadku tradycyjnej klimatyzacji konieczna jest ingerencja w strukturę budynku, a do tego potrzebne są odpowiednie zezwolenia (od zarządcy lub administratora budynku, wspólnoty mieszkaniowej, a jeśli lokal znajduje się w zabytkowej kamienicy – także od konserwatora zabytków).  

Oczywiście, klimatyzator przenośny ma też przewagę pod względem finansowym. Można go zamontować samodzielnie, dlatego nie trzeba ponosić kosztów związanych z zatrudnieniem fachowców.

Zalety klimatyzatorów przenośnych

 • Jak sama nazwa wskazuje, największą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest ich mobilność. Ciesz się możliwością swobodnego przemieszczenia urządzenia, w zależności od aktualnych potrzeb!
 • W przeciwieństwie do tradycyjnej klimatyzacji, klimatyzator przenośny zainstalujesz samodzielnie w kilka minut! Pamiętaj jedynie o dostępie do gniazda zasilania oraz ustawieniu sprzętu w pobliżu okna (do wyprowadzenia rury wyrzutowej). W tym celu przydatna może okazać się specjalna uszczelka okienna, dodawana w zestawie przez niektórych producentów (np. Fersk).
 • Brak jednostki zewnętrznej sprawia, iż niepotrzebne są zgody administracji czy pozostałych mieszkańców. Klimatyzator nie narusza bowiem elewacji budynku, nie emituje również na zewnątrz hałasu, który mógłby denerwować sąsiadów.
 • Wielofunkcyjność, a więc zarówno przyjemne orzeźwienie latem, jak i przytulne ciepło zimą. Większość klimatyzatorów przenośnych to urządzenia wielofunkcyjne, pozwalające nie tylko chłodzić, ale także ogrzewać, osuszać i wentylować pomieszczenia.
 • Niska cena – Wszystkie wymienione wyżej funkcje dostępne są w przystępnej cenie! Klimatyzator przenośny to gwarancja korzystnej relacji ceny do oferowanej wydajności.

Właściwości klimatyzatorów przenośnych – na co zwrócić uwagę?

Wybór optymalnej mocy chłodniczej

Zacznij od sprawdzenia mocy chłodniczej. Wyrażana w kW lub BTU (jednostka miary krajów anglosaskich) podpowiada użytkownikom w jak dużym pomieszczeniu sprawdzi się dany klimatyzator.

Obliczenie dokładnego zapotrzebowania pokoju na moc chłodniczą klimatyzacji wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, w tym lokalizacji pomieszczenia, długości jego ścian wewnętrznych i zewnętrznych, powierzchni i usytuowania okien oraz jakości izolacji termicznej. Jednak dla uproszczenia przyjmuje się, że na każdy metr sześcienny powinno przypadać minimum 0,03-0,035 kW mocy chłodniczej, co w przypadku pomieszczeń o wysokości 2,7 daje nam wynik około 0,087 kW na m².

Przyjmuje się, że 1 kW odpowiada 3412,142 BTU. A więc urządzenie o mocy 8000 BTU, będzie miało moc 2,43 kW. W wyborze optymalnej mocy chłodniczej pomoże poniższa tabela, prezentująca minimalne zapotrzebowanie na nią przy poszczególnych powierzchniach:

Powierzchnia w m²

Moc w kW

Moc w BTU/h

do 30

≤ 2,34

≤ 8000

31-35

> 2,34 ≤ 2,93

> 8000 ≤ 10000

36-40

> 2,93 ≤ 3,52

> 10000 ≤ 12000

41-45

> 3,52 ≤ 4,1

> 12000 ≤ 14000

Polecany model do 30 m²: Sharp CV-P10PR

Sharp CV-P10PR

Polecany model do 40 m²: Fersk Vind

Fersk Vind


Przepływ powietrza

Przepływ powietrza – wyrażany w jednostce m³/h – informuje o tempie chłodzenia. Im jest on wyższy, tym szybciej klimatyzator będzie w stanie obniżyć temperaturę do pożądanego poziomu. Najlepiej skoncentrować się na urządzeniach, które wyróżniają się przepływem powietrza na poziomie przynajmniej 300 m³/h.

Zakres temperatur

Minimalna temperatura, jaką można uzyskać dzięki klimatyzatorowi, zazwyczaj wynosi nie mniej niż 16 st. C, a maksymalna temperatura, którą możemy ustawić jest wyższa od minimalnej o 13-17 st. Warto zaznaczyć, że ze względów zdrowotnych optymalna różnica między temperaturą panującą wewnątrz chłodzonego pomieszczenia i na zewnątrz powinna wynosić nie więcej niż 6-7 st. C.

Głośność pracy

Klimatyzatory przenośne nie są urządzeniami cichymi, o czym należy pamiętać, decydując się na ich zakup. W tym przypadku cicha praca zazwyczaj oznacza niską efektywność. Ważne jest to, aby klimatyzator charakteryzował się optymalnym stosunkiem głośności pracy do wydajności. Hałas na poziomie 55 dB można uznać za akceptowalny, jeśli chodzi o urządzenie o mocy chłodniczej 3,5 kW lub wyższej, ale nie wtedy, gdy moc ta wynosi 2,3 kW.

Polecany model: Blaupunkt MB S 09E (22 dB)

Blaupunkt MB S09E

Rodzaj czynnika chłodzącego

Czynnik chłodniczy jest niezbędny do prawidłowej pracy klimatyzatora. Jego funkcję może pełnić jeden gaz lub mieszanina kilku gazów. W nowoczesnych urządzeniach znajdziemy głównie:

 • R410A – najpopularniejszy czynnik, złożony z gazów R32 i R125 w proporcjach 1:1,
 • R407C – rzadziej spotykany, składający się z gazów R143A, R125 i R32, które stanowią odpowiednio 52, 25 i 32% jego zawartości,
 • R290 – czysty propan - najbardziej ekologiczny ze wszystkich czynników, stosowany chociażby w wyżej wymienonym klimatyzatorze Fersk Vind.

Wymiary i waga

Wymiary i waga klimatyzatora nie są ważne z punktu widzenia jego skuteczności, ale wpływają na komfort użytkowania i możliwą lokalizację urządzenia. Jeśli planujemy przenosić sprzęt między pomieszczeniami, to najlepiej, jeśli będzie w miarę lekki oraz wyposażony w takie udogodnienia jak uchwyt i kółka jezdne.

Pożądane funkcje

Fersk Vind panel sterowania

Klimatyzatory przenośne różnią się między sobą również pod względem oferowanych funkcji dodatkowych. Niektóre z nich są bardziej przydatne, a inne zdecydowanie mniej.

Wentylacja, osuszanie, ogrzewanie

2w1, 3w1, a może 4w1? Współczesne klimatyzatory przenośne to często urządzenia wielofunkcyjne, które sprawdzą się w różnych okolicznościach. Poszukując klimatyzatora z funkcją ogrzewania warto zwrócić uwagę na moc grzewczą urządzenia.

Timer

Timer to inaczej programator czasu pracy klimatyzatora. Umożliwia on automatyczne wyłączenie lub włączenie i wyłączenie urządzenia po upływie wyznaczonego czasu. Najczęściej timery mają regulację skokową z regulacją w odstępach 1-godzinnych.

Funkcja swing

Wyposażone w nią klimatyzatory mają zmienny kąt wylotu chłodnego powietrza. Takie rozwiązanie przekłada się na równomierne chłodzenie i komfort użytkowników urządzenia.

Sygnalizacja zapełnienia zbiornika skroplin

Samodzielne kontrolowanie poziomu skroplin w zbiorniku jest dość uciążliwe, dlatego wiele klimatyzatorów informuje o jego zapełnieniu.

Jonizator

Jonizacja przywraca równowagę jonową w otoczeniu, redukując nadmiar jonów dodatnich. Dzięki temu poczujesz przyjemne orzeźwienie, nabierając nowych sił do życia. Jonizację znajdziemy m.in. w urządzeniach Sharp, korzystających z technologii Plasmacluster.

Co wpływa na efektywność chłodzenia w Twoim domu?

Ekspozycja okien – wpływa na nasłonecznienie mieszkania. Pomieszczenia położone od zachodniej lub południowej strony bardziej się nagrzewają. W takich przypadkach, szukając urządzenia do danego metrażu, warto przyjąć moc chłodniczą o 25-30% większą od zakładanej.

Ostatnie piętro lub poddasze – ostatnia kondygnacja to często panorama, ale i największa ekspozycja na zmiany temperatur. Szukając klimatyzatora do swojej do posiadanej powierzchni, załóż również większą moc chłodniczą (nawet o 40-50%).

Przykładowo dla 20 m² polecamy Blaupunkt MB S1111E (zaprojektowany z myślą o 30 m²).

Izolacja termiczna: Przed zakupem klimatyzatora, polecamy sprawdzić izolację w docelowym budynku czy pomieszczeniu. Czasami z pozoru najgorętsze poddasza potrafią zaskakiwać kilkuwarstwową izolacją, która skutecznie chroni przed upałami.

Podsumowując:

Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem wybrałeś już idealny sprzęt dla siebie. Na koniec przypominamy jeszcze raz najważniejsze informacje:

 • Klimatyzator przenośny to rozwiązanie dla tych, którzy chcą oszczędzić pieniądze i czas – urządzenie to jest tańsze od tradycyjnej klimatyzacji naściennej. Nie ma też czasu oczekiwania na montaż sprzętu.
 • Dobierając klimatyzator do pomieszczenia, zwróć uwagę na jego moc chłodniczą + piętro mieszkania + ekspozycję okien + wysokość ścian + stan stolarki okiennej + izolację budynku.
 • Klimatyzator przenośny może być łatwo, samodzielnie zamontowany = wystarczy do tego równa podłoga + okno + gniazdko elektryczne.
 • Klimatyzator przenośny nie wymaga żadnych zgód administracyjnych = po zakupie możesz od razu cieszyć się chłodnym powietrzem w domu.
 • Konieczna jest rura wyrzutowa, która odprowadza ciepłe powietrze nagromadzone w urządzeniu. Jej funkcję można porównać do funkcji kratki w lodówkach.
 • Niestety każdy klimatyzator mobilny będzie na swój sposób głośny. Szum na poziomie 50-60 dB można jednak porównać do codziennej rozmowy, a więc nie tak źle!


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium