Jak nawilżyć powietrze w pokoju? 5 sprawdzonych sposobów 0
54.jpg Wilgotność powietrza ma olbrzymie znaczenie dla kondycji naszej śluzówki i w konsekwencji komfortu oddychania. Sucha śluzówka to nie tylko nieprzyjemne drapanie w gardle, chrypa czy kaszel, ale również większa podatność na choroby układu oddechowego. Dlatego też warto nawilżać powietrze w pomieszczeniach, gdzie przebywamy, zwłaszcza jeśli są to miejsca, w których spędzamy dużo czasu, np. sypialnia czy biuro. Jak nawilżyć powietrze? Prezentujemy 5 najlepszych sposobów.


Spis treści:

 1. Nawilżacz powietrza – dlaczego warto wybrać?
 2. Jaki nawilżacz powietrza kupić?
  2.1. Klarta Humea WiFi
  2.2. Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2
  2.3. Stylies Orion
 3. Uwaga na ultradźwięki 
 4. Nawilżacze ceramiczne
 5. Mokre pranie
 6. Uchylone drzwi do łazienki
 7. Kolekcja roślin domowych
 8. Dlaczego suche powietrze w pomieszczeniu nie jest dobre?Suche powietrze to problem, z którym boryka się na co dzień wiele rodzin. Sytuacja robi się szczególnie trudna zimą, kiedy to ze dworu dostaje się do mieszkania chłodne, suche powietrze o niskiej wilgotności bezwzględnej.

Domowe sposoby nawilżania powietrza są z reguły dość proste i tanie, jednak czasami nie wystarczą. Dlatego też oprócz mokrych ręczników czy naczyń z wodą powieszonych na kaloryferach, warto zainwestować również w nawilżacze powietrza. Są one nie tylko skuteczniejsze, ale również umożliwiają lepszą kontrolę poziomu wilgotności w mieszkaniu.


1. Nawilżacz powietrza – dlaczego warto wybrać?

Nawilżacz powietrza to najlepsza odpowiedź na pytanie jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu czy biurze. Niewielkich rozmiarów urządzenie umożliwia kontrolę poziomu wilgotności. Dzięki wbudowanemu higrostatowi możemy dokładnie ustawić docelowy poziom wilgotności, do którego osiągnięcia i utrzymania sprzęt będzie dążyć. Aktualna wartość rH wyświetlana jest często na wyświetlaczu (w niektórych modelach nawilżaczy również w aplikacji mobilnej).


2. Jaki nawilżacz powietrza kupić?

Na rynku dostępne są 3 typy urządzeń:

 • Parowe
 • Ultradźwiękowe
 • Ewaporacyjne

Przy czym tylko nawilżacze ewaporacyjne gwarantują w pełni bezpieczną i niedrogą w eksploatacji formę nawilżania. Dlatego też jako sklep Homespot polecamy urządzenia marki Klarta, Xiaomi i Stylies. Każda z nich czerpie z najlepszych cech ewaporacji, czyli technologii parowania na chłodno. Wybór poszczególnych modeli jest kwestią indywidualną, zależną od oczekiwanej wydajności i zakresu funkcji.


2.1. Klarta Humea WiFi

Klarta Humea WIFI to inteligentny, ewaporacyjny nawilżacz powietrza, który charakteryzuje się bezproblemową, wygodną obsługą i bardzo dobrymi parametrami nawilżania. Zdalne sterowanie za pomocą aplikacji to możliwość stałej kontroli poziomu wilgotności powietrza bez odrywania się od codziennych zajęć. Wydajność na poziomie 300 ml/h pozwala stosować nawilżacz nawet w większych pomieszczeniach, o powierzchni sięgającej 44 m2.

Przystosowana do pracy w trybie automatycznej, nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi ma też higrostat, który pozwala ustawić docelowy poziom nawilżenia. Urządzenie wyróżnia się też niskimi kosztami eksploatacji – jedynie 49 zł za filtr ewaporacyjny, wymieniany co 6 miesięcy. Funkcja osuszania filtra, który pokryty jest dodatkowo solami antybakteryjnymi zapewniają zdrowe i bezpieczne użytkowanie.

Model

Klarta Humea WiFi

Cena

539 zł

Wydajność nawilżania

300 ml/h

Pojemność zbiornika na wodę

3 l

Liczba prędkości

4

Funkcje

 • moduł WiFi
 • osuszanie filtra
 • higrostat
 • timer

Głośność

24-55 dB

Moc

12 W

Koszt eksploatacji

Filtr ewaporacyjny – 49 zł, wymiana co 6 miesięcy


2.2. Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative to następca znanego i lubianego nawilżacza powietrza chińskiego koncernu. Model ten przypomina swym designem starszą generację. Nowością jest jednak obecność wyświetlacz OLED. Analogicznie, urządzenie może być sterowane zdalnie, co jest dużym atutem, gdy jesteśmy poza domem lub np. nie chcemy budzić dzieci, krzątając się po pokoju.

Najważniejszą zaletą Xiaomi Pure Evaporative 2 jest obecność obrotowych dysków filtracyjnych, których nie trzeba wymieniać. Pod względem kosztów eksploatacji Xiaomi jest więc bezkonkurencyjne. Zbiornik na wodę jest również bardzo pojemny, mając aż 4 l pojemności. Wydajność nawilżania w tym modelu wynosi 260 ml/h. Jest też Tryb Air Dry, będący odpowiednikiem funkcji osuszania filtra w Klarcie Humei WiFi.

Model

Xiaomi SmartMi Pure Evaporative 2

Cena

-

Wydajność nawilżania

260 ml/h

Pojemność zbiornika na wodę

4 l

Liczba prędkości

3

Funkcje

 • moduł WiFi
 • osuszanie filtra
 • higrostat (w aplikacji mobilnej)

Głośność

34,3-50 dB

Moc

8 W

Koszt eksploatacji

Brak. Dyski obrotowe, których nie trzeba wymieniać.


2.3. Stylies Orion

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Stylies Orion to szwajcarska jakość w niewielkiej cenie. Urządzenie cechuje świetna relacja ceny do wydajności. 350 ml/h oraz 6-litrowy zbiornik na wodę to parametry rzadko spotykany w tej klasie urządzeń.

Nawilżacz pracuje w 2 trybach prędkości. W standardowym wyposażeniu znalazł się również higrostat, pozwalający regulować maksymalny poziom nawilżenia. Stylies Orion umożliwia również aromaterapię. Znajdziemy w nim specjalną kostkę na olejki eteryczne. Innym ciekawym rozwiązaniem jest kostka z jonami srebra Clean Cube, która zapobiega rozwojowi bakterii i wirusów. Oprócz tego jest też tradycyjny filtr ewaporacyjna. Zarówno kostkę, jak i matę ewaporacyjną należy wymieniać.

Model

Stylies Orion

Cena

399 zł

Wydajność nawilżania

350 ml/h

Pojemność zbiornika na wodę

6 l

Liczba prędkości

2

Funkcje

 • Higrostat
 • aromaterapia

Głośność

20-22 dB

Moc

18 W

Koszt eksploatacji

Mata ewaporacyjna (żywotność 2-3 miesiące) – 79 zł, kostka z jonami srebra (żywotność ok. 12 miesięcy) – 89 zł


3. Uwaga na ultradźwięki

Chcieliśmy w tym miejscu również krótko przestrzec przed wyborem nawilżaczy ultradźwiękowych. Urządzenia te, choć niedrogie i z reguły atrakcyjne dla oka, wymagają stosowania wody destylowanej lub po odwróconej osmozie. Wskutek rozbijania cząsteczek wody, do otoczenia uwalniane są również zawarte w niej chemikalia. Dlatego też woda, którą wlewamy do zbiornika, musi być bezwzględnie czysta. W przeciwnym razie ulatniać się będzie charakterystyczny biały pył, osiadający na meblach, drażniący dla oczu, powodujący bóle głowy.


4. Nawilżacze ceramiczne

Szukając sposobów jak nawilżyć powietrze w sypialni, możemy często trafić na nawilżacze ceramiczne. Niedrogie i proste w użycie, popularne naczynia na kaloryfer, nie dorównują jednak wydajnością elektronicznym nawilżaczom powietrza. Ciężko dokładnie ją zmierzyć, albowiem wiele  zależy od temperatury i kubatury pokoju. Jak pokazuje jednak praktyka, w większości przypadków waha się ona od kilku do najwyżej kilkudziesięciu ml/dziennie. Tymczasem, w przypadku średniej wielkości pokoju, np. 20 m2, zaleca się stosowanie nawilżacza, którego wydajność wynosi m.in. 2-3 litry na dobę, a więc przynajmniej ok. 100 ml/h.


5. Mokre pranie

Kolejnym z domowych sposobów nawilżania powietrza jest wykorzystanie wilgotnego prania. Tempo parowania zależy w dużej mierzy od powierzchni cieczy, tak więc mokre ubrania są wielokrotnie w stanie nawilżyć szybciej niż nawilżacz powietrza. Podobnie sprawa wygląda z wieszaniem mokrego ręcznika na kaloryferze. Aby metody te były skuteczne, powieszone przedmioty musiałaby pozostawać ciągle mokre.

Inną kwestią jest brak kontroli nad nawilżaniem. W łatwy sposób możemy przekroczyć poziom 60-70 % wilgotności względnej, doprowadzając do przenawilzenia pomieszczeń. Takie warunki również nie są dobre, szczególnie dla astmatyków i alergików. Długotrwałe przekroczenie wilgotności może skutkować pojawieniem się pleśni.


6. Uchylone drzwi do łazienki

Kolejnym domowym sposobem nawilżania mieszkania jest zostawianie otwartych drzwi do łazienki. Łazienka, jako najwilgotniejsze pomieszczenie w całym domu, będzie oddawać wilgoć do okolicznych pomieszczeń. Rozwiązanie to można wypróbować zwłaszcza po kąpieli. Minusem, podobnie jak w przypadku poprzednich rozwiązań, jest ciężko mierzalna wydajność. Trudno przewidzieć o ile i w którym miejscu wilgotność wzrośnie.


7. Kolekcja roślin domowych

Uprawa roślin domowych to nie tylko wciągające hobby i sposób na uatrakcyjnienie wnętrza, ale również niedroga i przydatna metoda nawilżenia powietrza w pokoju. Na skutek transpiracji, a więc naturalnego procesu parowania wody z nadziemnych części roślin, zwiększają one wilgotność otoczenia. Transpiracja odbywa się głównie za pomocą aparatów szparkowych (transpiracja szparkowa), skórki (transpiracja kutykularna) oraz przetchlinków (transpiracja przetchlinkowa). 

I choć efektywność nawilżania za pomocą roślin nie może równać się wydajności nawilżaczy ewaporacyjnych, są one na tyle wdzięcznym i pożytecznym elementem wyposażenia domowego, że postanowiliśmy przedstawić 10 roślin, które nawilżą powietrze w pomieszczeniu. 

 • Palma areka 
 • Lilia pokoju 
 • Nefrolepsis wyniosły 
 • Figowiec sprężysty 
 • Grubosz jajowaty 
 • Zielistka Sternberga 
 • Rapis Dracena wonna 
 • Epipremnum złociste 
 • Daktylowiec niski 


8. Dlaczego suche powietrze w pomieszczeniu nie jest dobre? 

Dłuższy kontakt z suchym powietrzem prowadzi do: 

 • wysuszenia błon śluzowych dróg oddechowych i skóry,
 • większej podatności na choroby wirusowe i bakteryjne,
 • drapania w gardle, 
 • chrypy i suchego kaszlu,
 • zapaleń gardła i krtani
 • podrażnionych, zaczerwienionych oczu,
 • szybszego pojawienia się zmarszczek
 • utraty blasku i przesuszenia włosów

Suche powietrze w pokoju może być również niepożądane dla mebli. Na skutek długotrwałego obniżenia wilgotności drewniane podłogi, drzwi czy meble wysychają. Oznaką tego może być np. powtarzające się skrzypienie desek podłogowych, wyginanie płyt pilśniowych czy matowienie powierzchni drewnianych.


Nie wiesz jaki oczyszczacz powietrza lub nawilżacz wybrać?

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń do nas +48 22 230 21 27

Napisz do nas: sklep@homespot.pl

Kasia Jankowska - Ekspert sklepu Homespot, który zna każdy sekret oczyszczaczy powietrza. Chętnie dzieli się wiedzą o poprawie jakości powietrza w domu. Z jej porad skorzystało już blisko 5000 klientów naszego sklepu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium