Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) są najważniejszą częścią systemu filtracji w oczyszczaczach powietrza. Ich zastosowanie pozwala na usunięcie z powietrza niepożądanych i niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń stałych, występujących zarówno sezonowo w smogu (pyły zawieszone), jak i tych, które towarzyszą nam na co dzień, przez cały rok (alergeny, unoszący się kurz, niektóre bakterie).
Spis treści:
- Po co w oczyszczaczach powietrza stosuje się filtry HEPA
- Rola filtra HEPA w ochronie przed smogiem
- Filtr HEPA w oczyszczaczu dla alergika
- Dym tytoniowy a filtr HEPA
- Filtr HEPA w oczyszczaczu powietrza na kurz
- Skuteczność filtra HEPA w ochronie przed bakteriami i wirusami
- Filtr HEPA a zarodniki pleśni i grzybów
- Czym jest filtr HEPA
- Jak działa Filtr HEPA
- Klasyfikacja filtrów HEPA
- Zastosowanie filtrów HEPA w oczyszczaczach powietrza
- Żywotność filtrów HEPA w oczyszczaczach powietrza
- Inne zastosowania filtrów HEPA
1. Po co w oczyszczaczach powietrza stosuje się filtry HEPA?
Rola filtra HEPA w ochronie przed smogiem
Filtr HEPA jest niezastąpiony w oczyszczaczu powietrza na smog, ponieważ usuwa jego główne składniki, czyli pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10. Mają one zły wpływ na nasze zdrowie, powodują m.in, rozwój chorób nowotworowych.
Filtr HEPA w oczyszczaczu dla alergika
Filtra HEPA nie powinno zabraknąć w oczyszczaczu powietrza dla alergików, ponieważ znakomicie wychwytuje on z powietrza:
- pyłki roślinne,
- zarodniki pleśni,
- kurz i jego roztocza,
- sierść zwierzęcą.
Uwaga! Przy astmie poza filtrem HEPA przydatny jest filtr węglowy. Usuwa on zanieczyszczenia gazowe, które też mogą doprowadzić do wystąpienia ataku astmatycznego. Zobacz nasz poradnik w którym podpowiadamy jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika i astmatyka.
Dym tytoniowy a filtr HEPA
W strumieniu bocznym dymu tytoniowego, a więc tym, który wydobywa się z końcówki papierosa, 15% składników znajduje się w fazie cząsteczkowej. Z usuwaniem takich zanieczyszczeń najlepiej radzi sobie filtr HEPA. Oczywiście przyda się też filtr węglowy, który usunie 85% składników dymu, będących w postaci gazowej.
Filtr HEPA w oczyszczaczu powietrza na kurz
Technologia HEPA w oczyszczaczu powietrza pomoże także w redukcji ilości kurzu w mieszkaniu. Uwaga: żaden oczyszczacz nie usunie kurzu całkowicie i nie wyeliminuje potrzeby odkurzania.
Skuteczność filtra HEPA w ochronie przed bakteriami i wirusami
Wśród zanieczyszczeń zatrzymywanych przez filtr HEPA znajdują się także wirusy i bakterie. Uwaga: oczyszczacz nie chroni w pełni przed zakażeniem, ponieważ do przeniesienia patogenów często dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną lub dotknięcia zainfekowanych przedmiotów.
Filtr HEPA a zarodniki pleśni i grzybów
Filtr HEPA wychwytuje obecne w powietrzu zarodniki grzybów i pleśni. Oczywiście nie usuwa tych, które pojawiły się np. na ścianie. Pleśnie i grzyby są chorobotwórcze, powodują m.in. uszkodzenia nerek i wątroby.
Więcej przeczytasz w naszym artykule o alergii na grzyby i pleśnie.
Filtr HEPA nie zastąpią jonizator i filtr wstępny. Ten pierwszy ułatwia usuwanie różnych rodzajów zanieczyszczeń, natomiast filtr wstępny wychwytuje większe zanieczyszczenia, lecz pełnią one funkcje pomocniczą. Technologia HEPA odgrywa podstawową rolę w ochronie przed smogiem i alergenami. |
2. Czym jest filtr HEPA?
Filtr HEPA, zwany także absolutnym, to filtr powietrza charakteryzujący się bardzo wysoką skutecznością usuwania zanieczyszczeń. W dosłownym tłumaczeniu HEPA znaczy właśnie: „wysokoskuteczny” filtr powietrza.
O skuteczności świadczy fakt, że pierwotnie filtry te były opracowane dla projektu Manhattan (amerykańskiego programu budowy bomby atomowej) do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń radioaktywnych.
Filtry HEPA wykonuje się z cienkiego jak papier materiału filtracyjnego wykonanego z włókna szklanego lub innego tworzywa sztucznego, o charakterystycznej wielkości włókien oraz odpowiednim ich rozłożeniu.
Materiał składany jest w filtr do postaci „harmonijki”, zapewniającej dużą powierzchnię filtracji przy jednoczesnych niskich oporach przepływu powietrza. Całość umieszcza się w ramce przy pomocy odpowiednich klejów, a na ramce w przypadku filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza nakleja się gąbki, które mają zapewnić szczelność konstrukcji wymuszając przepływ powietrza tylko przez materiał filtracyjny.
3. Jak działa filtr HEPA?
Materiał oraz konstrukcja filtrów HEPA sprawiają, że w procesie filtracji powietrza udział biorą trzy mechanizmy:
- dyfuzja molekularna, czyli chaotyczne ruchy najdrobniejszych cząstek zanieczyszczeń powodują ich przypadkowe „wpadnięcie" na włókno filtra,
- bezpośrednie zaczepienie, kiedy nieduża cząstka zanieczyszczenia przepływa w bezpośredniej bliskości włókna filtra i ocierając się o niego "przykleja" się,
- osadzanie bezwładnościowe - cząstki o dużych wielkościach i masach wypadając z toru lotu powietrza, uderzają w stojące bezpośrednio na ich drodze włókno filtra.
Każdy z tych mechanizmów oddziałuje na cząsteczki o innej wielkości, masie i poruszające się z inną prędkością.
Taka kombinacja pozwala filtrom HEPA na skuteczne usuwanie z powietrza zanieczyszczeń o cząsteczkach z zakresu wielkości od 0,003 µm do ponad 10 µm (dla porównania pyły zawieszone PM2.5 zawierają w swym składzie cząsteczki o wielkościach do 2,5µm), a także każdą większą cząsteczkę, jak widoczną gołym okiem drobinkę kurzu.
Dla lepszego zrozumienia skuteczności oraz zakresów działania poszczególnych mechanizmów w odniesieniu do wielkości cząsteczek przedstawiono je na poniższym wykresie.
4. Klasyfikacja filtrów HEPA
Ze względu na używanie filtrów HEPA w przemyśle są one poddawane procesom normalizacji. Określa je europejska norma EN1822: 2009 na bazie której powstała również międzynarodowa norma ISO 29463:2011.
W normie EN1822-1: 2009 zawarto metodykę badań filtrów HEPA oraz ustalono ich podział na trzy grupy:
EPA – to skuteczne filtry powietrza, oznaczane są literą E,
HEPA – czyli wysoko skuteczne filtr powietrza, o oznaczeniu literą H,
ULPA – to w dosłownym tłumaczeniu filtry powietrza o bardzo niskiej penetracji, czyli takie o najwyższej skuteczności ze wszystkich filtrów HEPA. Oznacza się je literą U. Filtry ULPA stosowane są wyłącznie w profesjonalnych systemach filtracji powietrza.
Wewnątrz każdej z grup wyróżnia się klasy oznaczane liczbą. W grupie EPA: E10, E11, E12; w grupie HEPA: H13 i H14; a w grupie ULPA: U15, U16 i U17. Filtry zalicza się do poszczególnych klas na podstawie skuteczności filtracji wyrażonej w procentach.
Pełną klasyfikację filtrów HEPA można sprawdzić w tabeli poniżej.
Minimalna skuteczność jest w poszczególnych klasach określana dla cząstek o wielkości 0,3 µm. Są to zanieczyszczenia, z którymi filtry radzą sobie najgorzej. Co za tym idzie każde większe lub mniejsze zanieczyszczenie powietrza jest przez filtr HEPA usuwane z większą skutecznością.
5. Zastosowanie filtrów HEPA w oczyszczaczach powietrza
W domowych oczyszczaczach powietrza stosowne są najczęściej filtry klasy E11, E12 i H13, rzadziej także E10 oraz H14.
Niektóre modele wyposażone są w filtry budowy zintegrowanej tzn. filtr HEPA połączony jest trwale z filtrem węglowym (wykonanym z węgla aktywnego i usuwającym z powietrza zanieczyszczenia gazowe), a czasem także i z filtrem wstępnym (w postaci „siateczki” zatrzymującej największe cząsteczki zanieczyszczeń).
Każde z rozwiązań spełnia dobrze zadanie filtracji powietrza z zanieczyszczeń stałych. Skuteczność i klasa filtra HEPA mogą pozostać na drugim planie. Większa wydajność oczyszczacza jest w stanie zniwelować takie różnice.
Stosowanie przez producentów filtrów danej klasy ma natomiast na celu zapewnienie optymalnej wydajności urządzeń. Filtry dobierane są w taki sposób, aby skutecznie oczyścić powietrze i jednocześnie jak najmniej ograniczyć jego przepływ wymuszany przez wentylator. Na wybór klasy filtra w mniejszym stopniu ma także wpływ ich trwałość oraz koszty.
Jeśli oczyszczacz ma dobrą wydajność, to nie ma większego znaczenia, czy wykorzystuje filtr HEPA klasy E11, E12 czy H13. Zanieczyszczenia i tak będą usuwanie z dokładnością bliską 100%. |
Żywotność filtrów HEPA w oczyszczaczach powietrza
Filtry w oczyszczaczu powietrza Sharp
Producenci oczyszczaczy powietrza zawsze podają sugerowaną żywotność swoich filtrów. W zależności od marki i modelu czas taki waha się od 3 miesięcy do nawet 10 lat (np. w przypadku oczyszczaczy powietrza Sharp). Niektóre modele oczyszczaczy samodzielnie komunikują konieczność czyszczenia lub wymiany filtrów.
Zawsze należy wziąć pod uwagę fakt, iż nie w każdych warunkach filtry wytrzymają tyle samo. Rzeczywista żywotność filtra HEPA zależy bowiem od:
- jego wielkości,
- ilości zanieczyszczeń obecnych w powietrzu,
- częstotliwości używania oczyszczacza powietrza,
- powierzchni pomieszczenia, w którym pracuje oczyszczacz.
Może się zatem zdarzyć, że do zużycia dojdzie wcześniej lub później, niż przewidział do producent.
O tym, że nadszedł czas na wymianę filtra HEPA, świadczą przede wszystkim:
|
6. Inne zastosowania filtrów HEPA
Od momentu swojego powstania filtry ewoluowały i dziś wykorzystywane są wszechstronnie również do bardzo wymagających zastosowań. Filtry HEPA stosuje się do oczyszczania powietrza w miejscach, gdzie czystość, czy wręcz jałowość, są gwarancją bezpieczeństwa.
Są to m.in. szpitale i obiekty służby zdrowia, elektrownie jądrowe, zakłady przemysłowe produkujące żywność, leki, a także nowe technologie. Znalazły się one także w naszych domach, w oczyszczaczach powietrza, a wcześniej w odkurzaczach.
Nowy i zużyty filtr HEPA do odkurzacza
Filtry HEPA do oczyszczaczy powietrza w sklepie Homespot
Zobacz filtry dostępne w sklepie Homespot.pl - wszystkie filtry HEPA.
Źródła
- Chris Woodford, HEPA filtrers, explainthatstuff.com.
- European Standard EN 1822-1:2009, "High efficiency air filters (EPA, HEPA and ULPA)"
- David A. Christopherson et all., High-Efficiency Particulate Air Filters in the Era of COVID-19: Function and Efficacy, American Academy of Otolaryngology Head and Neck Surgery
Tomasz Jankowski
Po lekturze tego artykułu można dojść do wniosku, że filtr hepa jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze konkretnego oczyszczacza i zdecydowanie trzeba na to zwracać uwagę. Dużo się dowiedziałem.